Arzon narxda dollar olmoqchi bo‘lgan fuqaro 460 million so‘midan ayrildi
Poytaxt ichki ishlar organlariga 41 yoshli Abdulla U. murojaat qilib, o‘z arizasida 34 yoshli Istora N.ga nisbatan chora ko‘rishni so‘ragan. Bu haqda Toshkent shahar IIBB xabar bergan.
Istora Abdullaga 460 000 000 so‘m pullarni bankdan arzon narxda – 7 000 so‘mdan hisoblab, 65.700 AQSh dollarini olib berishini va’da qilgan va u Istoraga ishonib, 2019-yil yanvar-mart oylarida, umumiy hisobda 460 000 000 so‘m pulni berib yuborgan.
Ammo Istora va’dasida turmasdan, pullarni o‘z ehtiyojiga sarflab yuborgan. Ushbu fakt bo‘yicha Istoraga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi («Firibgarlik») bilan jinoiy ish qo‘zg‘atildi, deyiladi xabar yakunida.

В Ташкенте мужчину, пытавшегося купить доллар дешевле, обманули на 460 млн сумов
В органы внутренних дел столицы обратился 41-летний Абдулла У. В своем заявлении он просил принять меры к 34-летней Истора Н., которая обещала Абдулле обменять в банке крупную сумму денег – 460.000.000 сум на 65.700 долларов США по «выгодной» цене – 7 .000 сумов за 1 доллар США, сообщает пресс-служба столичного ГУВД.
Поверив Исторе, Абдулла в период с января по март текущего года передал ей в общей сложности 460.000 000 сумов. Однако своего обещания Истора Н. не выполнила, деньги истратила на собственные нужды.
По данному факту в отношении последней возбуждено уголовное дело по статье 168 («Мошенничество») Уголовного кодекса Республики Узбекистан.