Bill Geyts: koronavirusga qarshi bir doza vaksina kamlik qiladi
COVID-19ga qarshi kurash uchun xayriya jamg‘armasi 300 million dollar ajratgan «Microsoft» korporatsiyasi asoschisi Bill Geyts koronavirusga immunitet hosil bo‘lishi uchun odamga bir emas, bir nechta vaksina dozasi kerak bo‘lishi mumkinligidan ogohlantirdi. Bu haqda «CBS News» telekanali xabar berdi.
«Ayni vaqtda hech qaysi vaksina bir martalik dozadan so‘ng ta’sir qiladiganga o‘xshamayapti. Bunga boshida umid qilsa bo‘lardi», — dedi Geyts telekanalga bergan intervyusida.
Shunga qaramay, u ikkinchi avlodga mansub birorta vaksina kelgusida hayron qoldirishi mumkinligini ham istisno qilmadi.
«Atigi ikkita dozadan umid qilyapmiz. Faqat keksalarga ko‘proq doza talab etilishi mumkin», — dedi «Microsoft» asoschisi «Qancha vaksina kerak bo‘ladi?» degan savolga javob berarkan.
Bill va Melinda Geyts jamg‘armasi JSSTning ikkinchi eng yirik donori hisoblanadi. U 2018-2019-yillarda tashkilot budjetining 9,76 foizini ta’minladi. Jamg‘arma vaksina va dorilar ishlab chiqarish sohasidagi tadqiqotlarni moliyalashtirish bilan shug‘ullanadi.

Билл Гейтс: людям может понадобится несколько доз вакцины против COVID-19
Основатель корпорации Microsoft Билл Гейтс, благотворительный фонд которого выделил 300 миллионов долларов на борьбу с COVID-19, предупредил, что для формирования иммунитета к коронавирусу человеку может потребоваться не одна, а несколько доз вакцины, передает телеканал CBS News.
«На данный момент не похоже, чтобы какая-либо из вакцин подействовала после разовой дозы. На это была надежда в самом начале», — заявил Гейтс в интервью телеканалу.
При этом он не исключил, что какая-либо вакцина, в особенности второго поколения, в будущем может «удивить».
«Мы надеемся, что всего две (дозы). Хотя в случае с пожилыми людьми порой будет требоваться больше», — сказал основатель Microsoft, отвечая на вопрос о том, сколько доз вакцины будет необходимо.
Фонд Билла и Мелинды Гейтс является вторым крупнейшим донором ВОЗ, который обеспечил в 2018-2019 году 9,76% бюджета организации. Фонд занимается финансированием исследований в области производства лекарств и вакцин.