Britaniya tashqi ishlar vaziri Devid Kemeron O‘zbekistonga kelyapti
Buyuk Britaniya tashqi ishlar vaziri Devid Kemeron savdo, xavfsizlik va atrof-muhit bo‘yicha aloqalarni kengaytirish maqsadida Tojikiston, Qirg‘iziston, O‘zbekiston, Turkmaniston, Qozog‘iston va Mo‘g‘ulistonga tashrif buyuradi.
Bu haqda The Independent nashri ma’lum qildi.
Devid Kemeron ayni paytda Tojikistonda va u Dushanbeda mamlakat prezidenti Emomali Rahmon bilan uchrashuvda biznes, iqlim o‘zgarishi va terrorizmga qarshi kurash kabi muhim sohalarda hamkorlik qilish uchun «ko‘proq ishlar qila olishi» haqida to‘xtalgan.
Qayd etilishicha, uchrashuvlarda Tojikiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilingan. Shuningdek, suv va iqlim muammolarini hal etish, mehnat migratsiyasi, davlatlar o‘rtasidagi havo yo‘llarini diversifikatsiya qilish yo‘nalishida mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Shuningdek, Kemeron mintaqa bo‘ylab yetakchilar bilan muzokaralar chog‘ida «sanksiyalardan qochish, inson huquqlari va islohotlar bo‘yicha muhokamalarni olg‘a siljitishga» intiladi.
Devid Kemeron Markaziy Osiyoning boshqa davlatlari, shu jumladan, O‘zbekistonga ham kelishi kutilmoqda.

Министр иностранных дел Великобритании приедет в Узбекистан
Министр иностранных дел Великобритании Дэвид Кэмерон планирует посетить страны Центральной Азии, включая Узбекистан, согласно информации, распространенной британским изданием Independent.
По информации Independent, 22 апреля Дэвид Кэмерон прибыл в Таджикистан, а также в его графике поездок предусмотрены посещения Кыргызстана, Казахстана, Туркменистана и Монголии. Основной целью его поездки является укрепление торговых связей, а также сотрудничество в области безопасности и охраны окружающей среды.
Согласно данным Independent, поездка министра в Центральную Азию организована на фоне сообщений о том, что британские высококлассные автомобили экспортируются в Россию через страны бывшего СССР. Поставки автомобилей в Российскую Федерацию были запрещены после начала войны в Украине.
В рамках своего визита он объявит о повышении финансирования стипендий Chevening вдвое, а также о выделении 50 миллионов фунтов стерлингов (примерно $61,8 миллионов) в течение следующих трех лет на развитие во всем регионе. Также он объявит о запуске новой программы по популяризации английского языка.