Bugun, 11-noyabr kuni Jizzax shahrida IT Park mintaqaviy filialining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Bu rejalashtirilgan 14 ta filialning to‘rtinchisi bo‘lib, ulardan uchtasi Guliston, Marg‘ilon va Andijonda ochilgandi.
Ochilish marosimida Jizzax viloyati hokimi Ergash Saliyev, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazir o‘rinbosari Bahromjon Olmatov, O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Otabek Hasanov, Hindistonning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Manish Prabhat va IT Park direktori o‘rinbosari Bahodir Ayupovlar ishtirok etishdi.
Jizzaxdagi IT Park filiali Sh.Rashidov ko‘chasi, 63-uy, ya’ni Jizzax viloyati hokimligi olti qavatli binosining ikkinchi qavatida joylashgan.
Filial 24/7 rejimda faoliyat yuritib, u yerda chet ellik sheriklar va turli kompaniyalar bilan mustahkam aloqalar o‘rnatiladi.
Bundan tashqari, IT Parkning Jizzax hududida IT-markaz ham ochildi, bu istalgan kishiga IT sohasidagi fan va kasblarni o‘rganish imkoniyatini beradi: kompyuter savodxonligi, dasturlash, Web-dizayn, grafik dizayn, mobil robototexnika, kibersport turlari, IT-ingliz tili va boshqalar.
IT  Parkning Jizzax filialiga o‘quv xonalari va kibersport sinflari uchun 43 ta kompyuter to‘plami berildi, 43 o‘quvchiga mo‘ljallangan 3 ta zamonaviy o‘quv xonalari yaratildi. Bu yerda yil davomida 500 ga yaqin talaba ta’lim olishi mumkin.
«Jizzaxda IT Parkni tashkil qilish katta va muhim masala», — deydi Jizzax viloyati hokimi Ergash Saliyev. — «Endi Jizzax zaminida axborot texnologiyalari kabi muhim sohada iste’dodlarni yuzaga chiqaruvchi muassasa bor. IT Parkning Jizzaxda qulay va samarali ishlashi uchun barcha sharoit mavjud: yuqori tezlikdagi internet, 46 o‘rinli konferensiya zali, kutubxona, kovorking markazi, start-up xonalari, robototexnika laboratoriyasi, media-markaz, kibersport va innovatsion mashg‘ulotlar».
Jizzaxdagi filial loyihasini IT Park maslahatchisi Jayaram Partasarti boshqaradi. Loyihaning umumiy qiymati 5,5 milliard so‘mni tashkil etadi.
Ayni paytda IT Parkning bir qator rezidentlari Jizzax filialiga mansub: PE «ALITECH WEBSITE SOLUTIONS» — veb-saytlarni ishlab chiqish bo‘yicha xizmatlar; MChJ «INCLUDE» — S-Zone —talabalarni kamera yordamida tekshirish, sog‘liqni saqlash tizimlarini avtomatlashtirish - Medcash; «UZTAN MEDIA» XK — domenni ro‘yxatdan o‘tkazish xizmatlari, shuningdek veb-saytlarni joylashtirish; PE «MY WAY GROUP» — yuklarni yetkazib berish uchun «MY GRUZ» dasturini ishlab chiqish va amalga oshirish; MChJ «KROXUS SOFT» — CRM va ERP tizimlari.
IT Park rezidentlari uchun bir qancha afzalliklar mavjud (mahalliy va xorijiy IT kompaniyalar uchun ham): daromad solig‘i 7,5 foizgacha pasayadi, nol korporativ va ijtimoiy soliqlar, o‘z ehtiyojlari uchun tovar va xizmatlarni olib kirishda bojxona to‘lovlaridan ozod qilinadi.

11 ноября в Джизаке состоялось торжественное открытие регионального филиала IT Park. Это четвертый филиал из планируемых 14-ти, три из которых уже открыты в Гулистане, Маргилане и Андижане.
В церемонии открытия участвовали хоким Джизакской области Эргаш Салиев, заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Бахромжон Олматов, первый заместитель директора Агентства развития государственной службы при Президенте Узбекистана Отабек Хасанов, Чрезвычайный и Полномочный посол Индии в Узбекистане Маниш Прабхат и заместитель директора IT Park Баходир Аюпов.
Филиал IT Park в Джизаке открыт на улице Ш.Рашидова, 63, на втором этаже шестиэтажного здания Хокимията Джизакской области и доступен для работы 24/7, тем самым, позволяя общаться с зарубежными партнерами и компаниями с разными часовыми поясами.
Кроме того, на территории IT Park Jizzax заработал IT-Центр, предоставляющий возможность всем желающим обучаться самым актуальным наукам и профессиям в сфере IT: компьютерная грамотность, программирование, WEB-дизайн, графический дизайн, мобильная робототехника, киберспорт, IT-English и другое. Джизакскому филиалу IT Park предоставлено 43 компьютерных комплекта для учебных аудиторий и кабинета киберспорта, созданы 3 современных класса на 43 ученика. В течение года здесь смогут обучаться около 500 слушателей.
«Это большое и важное дело – открытие IT Park в Джизаке, - отметил хоким Джизакской области Эргаш Алибекович Салиев. – Теперь и у нас на джизакской земле появилось место, где будут развиваться таланты в такой важной сфере, как информационные технологии. В помещении IT Park Jizzax созданы все условия для комфортной и продуктивной работы: высокоскоростной интернет, кондиционирование, конференц-зал на 46 мест, библиотека, коворкинг-центр, стартап-румы, лаборатория робототехники, медиацентр, классы киберспорта и инноваций».
Проект филиала технологического парка в Джизаке возглавляет советник IT Park Джараям Партасарти. Общая стоимость проекта - 5,5 млрд сумов.
На данный момент к Джизакскому филиалу IT Park относится ряд резидентов IT Park: ЧП «ALITECH WEBSITE SOLUTIONS» - услуги по разработке веб-сайтов; OOO «INCLUDE» - S-Zone - проверка учащихся посредством камеры, автоматизация систем здравоохранения – Medcash; ЧП «UZTAN MEDIA» - услуги по регистрации доменов, а также хостинг сайтов; ЧП «MY WAY GROUP» - разработка и реализация приложения "MY GRUZ" для доставки грузов; ООО «KROXUS SOFT» - CRM и ERP системы.
Есть несколько серьезных преимуществ для резидентов IT Park (как для местных, так и для зарубежных IT-компаний): снижение подоходного налога до 7,5%, нулевой корпоративный и социальный налоги, освобождение от уплаты таможенных платежей при импорте товаров и услуг для собственных нужд.