Otabekov: «Karantinga rioya etmaslik oqibati yaxshi bo‘lmaydi»
– Mamlakatimizda ayni daqiqalarga kelib, koronavirus infeksiyasiga chalingan fuqarolar soni 3078 nafarga yetdi. 2492 nafar, ya’ni 81 foiz bemor to‘liq sog‘aygan. Sog‘liqni saqlash vazirligi taqdim etgan ma’lumotga ko‘ra, shifoxonalarda 573 bemor davolanmoqda, 4 nafarining ahvoli og‘ir.
Bizga qo‘shni davlatlar, xususan Afg‘oniston, Qirg‘iziston, Tojikiston Respublikalarida koronavirus kasalligi bo‘yicha epidemik vaziyat o‘ta murakkabligicha saqlanib turibdi.
Karantin tadbirlari davom etayotganini bila turib guruh-guruh bo‘lib to‘planish, xonadonma xonadon yurish, ko‘chaga doka niqoblarsiz chiqish yoki uni taqish qoidalariga rioya etmaslik, uyga qaytganimizda qo‘llarimizni antiseptik vositalar bilan zararsizlantirmaslikning oqibatlari yaxshi bo‘lmaydi. Bir birimizni bayram bilan qutlagimiz, ko‘rishgimiz, bag‘rimizga bosgimiz keladi. Lekin hozir buning mavridi emas. Aynan mana shu harakatlarimiz epidemik vaziyatni murakkablashtirib yuborishi mumkinligini yoddan chiqarmang.

Отабеков: «Несоблюдение карантина и к чему хорошему не приведет»
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического благополучия при Кабинете Министров Республики Узбекистан, главный санитарный инспектор страны Нурмат Отабеков:
- В нашей стране зарегистрировано 3078 граждан, заразившихся коронавирусной инфекцией. 2492 человека, или 81 процент, полностью вылечились. По сведениям Министерства здравоохранения, из находящихся на лечении 573 больных состояние 4 оценивается как тяжелое.
В соседних с нами странах, в частности, в Афганистане, Кыргызстане и Таджикистане, сохраняется сложная эпидемиологическая ситуация, связанная с заболеванием коронавирусом.
Ни к чему хорошему не приведет, если в период карантина будем ходить по домам и собираться группами, выходить на улицу без медицинских масок или носить их ненадлежащим образом, не соблюдать гигиенические требования. Всем нам, конечно, хочется поздравлять друзей с праздником, обнять близких людей. Но сейчас еще не время, нельзя забывать о том, что именно эти наши действия могут привести к сложной эпидемиологической ситуации.
Никто не может гарантировать, что вокруг нас нет больных коронавирусом. Два дня назад среди населения в Навоийской области было выявлено 15 случаев, в Самаркандской – 13 случаев. Просим принять эти сведения в качестве доказательства высказанных нами мыслей.