«Mamlakatimiz san’ati va madaniyati og‘ir judolikka uchradi» – Prezident ta’ziya bildirdi
Mamlakatimiz san’ati va madaniyati og‘ir judolikka uchradi. Milliy teatr san’atimiz va madaniyatimiz rivojiga beqiyos hissa qo‘shgan buyuk va betakror iste’dod sohibi, atoqli rejissyor, ustoz san’atkor, O‘zbekiston Respublikasi san’at arbobi, Xalq artisti Bahodir Tursunovich Yo‘ldoshev shu yil 16 may kuni 76 yoshida vafot etdi.
B.Yo‘ldoshev 1945 yil 7 sentyabrda Samarqand viloyatining Kattaqo‘rg‘on shahrida san’atkorlar oilasida tug‘ildi. O‘rta maktabni tugatganidan so‘ng Toshkent teatr va rassomchilik institutida rejissyorlik mutaxassisligi bo‘yicha tahsil oldi.
Mehnat faoliyatini O‘zbek davlat akademik drama teatri (hozirgi O‘zbek Milliy akademik drama teatri) artisti lavozimida boshladi. O‘zining shonli an’analariga ega bo‘lgan mazkur ijodiy dargohda tez orada o‘ziga xos yorqin uslubi va ijodiy prinsiplariga ega bo‘lgan mohir rejissyor sifatida shakllandi. Yigirma yetti yoshida ushbu nufuzli teatrga bosh rejissyor va badiiy rahbar etib tayinlandi. O‘n uch yil davomida jamoada ishchan ijodiy muhit yaratish, teatr repertuarini zamonaviy hamda mumtoz milliy va xorijiy asarlar bilan boyitish, iqtidorli iste’dod egalarini tarbiyalashga ulkan hissa qo‘shdi.
1984-2004 yillarda Abror Hidoyatov nomidagi O‘zbek davlat drama teatrida badiiy rahbar sifatida samarali faoliyat ko‘rsatdi.
San’atni chin dildan sevgan, unga sadoqat bilan xizmat qilishni o‘z hayotining ma’no-mazmuni deb bilgan yorqin iste’dod sohibi o‘zbek rejissyorlik san’atida o‘z ijodiy maktabini yaratdi.
B.Yo‘ldoshev tomonidan sahnalashtirilgan «Abu Rayhon Beruniy», «Ibn Sino», «Iskandar», «Nodirabegim», «Yulduzli tunlar», «Qora kamar», «Farmonbibi arazladi», «Kelinlar qo‘zg‘oloni», «Maysaraning ishi», «Checha», «Arshin mololon» kabi o‘nlab dramatik asarlar millionlab san’at muxlislarining qalbidan chuqur joy olib, teatr san’atimizning «oltin fondi»dan o‘rin egalladi. Ushbu asarlarning aksariyat ko‘pchiligi chet ellarda ham katta muvaffaqiyat bilan namoyish etildi.
Milliy teatr san’atimizni yangi g‘oya va talqinlar, betakror asarlar bilan boyitish haqida tinimsiz izlanib yashagan B.Yo‘ldoshev maydon tomoshalari, ommaviy madaniy tadbirlarni sahnalashtirish bo‘yicha nafaqat respublikamiz, balki xorijiymamlakatlarda ham e’tirof etilgan, badiiy tafakkuri nihoyatda keng, o‘z kasbining chinakam ustasi va fidoyisi bo‘lgan atoqli ijodkor edi.
Ulkan iste’dod sohibi B.Yo‘ldoshevning ijodiy faoliyati, tashkilotchilik salohiyati ayniqsa mustaqillik yillarida yorqin namoyon bo‘ldi. Mustaqillik va Navro‘z umumxalq bayramlari hamda yurtimiz va chet ellarda katta shuhrat qozongan «Sharq taronalari» musiqa festivalini, maqom va baxshichilik, milliy hunarmandchilik san’atlariga bag‘ishlab o‘tkazilgan xalqaro anjumanlarning badiiy dasturlarini yaratish borasida o‘zini ayamasdan, fidokorona xizmat qilganini xalqimiz, madaniy jamoatchiligimiz yaxshi biladi va yuksak qadrlaydi.
Butun ongli hayotini milliy san’atimizni ravnaq toptirishga bag‘ishlagan ulug‘ san’atkor 2009 yilda «Diydor» yoshlar eksperimental teatr-studiyasini tashkil etib, umrining oxiriga qadar unga rahbarlik qilib keldi. Ushbu studiya faoliyati orqali o‘nlab iqtidorli yoshlarni kashf etish, ularning iste’dodini ro‘yobga chiqarish, mumtoz milliy adabiyotimiz namunalarini sahnalashtirish va targ‘ib etish yo‘lida jonbozlik ko‘rsatdi.
B.Yo‘ldoshev o‘zining boy bilim va tajribasi asosida yoshlarga sahna ilmi, rejissyorlik san’atining nazariy va amaliy masalalaridan saboq berish maqsadida markaziy telekanallarimiz orqali g‘oyat ibratli «Mahorat darslari»ni o‘tkazib keldi.
B.Yo‘ldoshevning milliy san’atimiz va madaniyatimizni rivojlantirish borasidagi xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlandi. U «O‘zbekiston Respublikasi san’at arbobi» hamda «O‘zbekiston Respublikasi xalq artisti» faxriy unvonlari, «Mehnat shuhrati», «Fidokorona xizmatlari uchun, «El-yurt hurmati», «Buyuk xizmatlari uchun» ordenlari bilan mukofotlangan edi.
Xalqimizning buyuk san’atkor farzandi, betakror shaxs, samimiy va kamtarin inson, yoshlarning mehribon va talabchan ustozi Bahodir Tursunovich Yo‘ldoshevning yorqin xotirasi qalblarimizda hamisha saqlanib qoladi.

«Искусство и культура нашей страны понесли тяжелую утрату» – Президент выразил соболезнования в связи с кончиной Баходира Юлдашева
Глава государства выразил соболезнования в связи с кончиной заслуженного деятеля искусств Республики Узбекистан Баходира Юлдашева.
Искусство и культура нашей страны понесли тяжелую утрату. 16 мая этого года в возрасте 76 лет ушел из жизни обладатель великого и неповторимого таланта, выдающийся режиссер и актер, заслуженный деятель искусств и народный артист Республики Узбекистан Баходир Турсунович Юлдашев, внесший огромный вклад в развитие национального театрального искусства.
Б. Юлдашев родился 7 сентября 1945 года в городе Каттакургане Самаркандской области в актерской семье. После окончания средней школы учился режиссуре в Ташкентском театрально-художественном институте.
Трудовую деятельность начал артистом Узбекского государственного академического драматического театра (ныне Узбекский национальный академический драматический театр). В этом театре с богатой историей и славными традициями, актербыстро превратился в талантливого режиссера со своим ярким стилем и творческими принципами. В возрасте двадцати семи лет он был назначен главным режиссером и художественным руководителем театра. За свою тринадцатилетнюю деятельность в этой обители искусства он внес значительный вклад в создание уникальной творческой атмосферы в коллективе, обогащение репертуара театра как классическими, так и современными произведениями отечественных и зарубежных авторов, а также в воспитание молодых талантов.
С 1984 по 2004 год работал художественным руководителем Узбекского государственного драматического театра имени Аброра Хидоятова.
Горячо любивший искусство, считавший преданное служение ему смыслом своей жизни, Б.Юлдашев создал свою творческую школу в узбекской режиссуре.
Десятки драматических спектаклей в постановке Б.Юлдашева, в числе которых «Абу Райхан Беруни», «Ибн Сина», «Искандар», «Нодирабегим», «Звездные ночи», «Черный пояс», «Фармонбиби обиделась», «Бунт невесток», «Дело Майсары», «Чеча» и «Аршин мал алан», покорили сердца миллионов поклонников искусства и вошли в «золотой фонд» нашего театрального искусства. Многие из этих спектаклей имели оглушительный успех за рубежом.
Постоянно стремившийся обогатить национальное театральное искусство новыми идеями и интерпретациями, неповторимыми произведениями, Б.Юлдашев также получил широкое признание - как у нас в стране, так и за рубежом - как выдающийся постановщик площадных представлений, массовых культурных мероприятий, в которых проявлялись широта художественного мышления и перфекционизм режиссера.
Творческая активность и организаторские способности Б.Юлдашева особенно ярко проявились в годы независимости. Наш народ и творческая общественность хорошо знают и высоко ценят кропотливую работу и самоотверженные усилия мастера в создании художественных программ для всенародных праздников Независимости и Навруз, всемирно известного музыкального фестиваля «Шарк тароналари», а также международных фестивалей искусств макома и бахши, народно-прикладного искусства.
Выдающийся артист, посвятивший всю свою сознательную жизнь развитию национального искусства, в 2009 году основал молодежный экспериментальный театр-студию «Дийдор» и руководил им до конца жизни. Через деятельность этой студии он раскрыл и помог реализоваться десяткам молодых талантов, вывел на сцену и продвигал классику отечественной литературы.
Чтобы передать богатые знания и опыт молодому поколению, Б.Юлдашев провел на центральном телевидении очень содержательные "Уроки мастерства", посвященные теоретическим и практическим вопросам актерского и режиссерского мастерства.
Заслуги Б.Юлдашева в деле развития национального искусства и культуры были достойно оценены государством. Ему были присвоены почетные звания «Заслуженный деятель искусств Республики Узбекистан» и «Народный артист Республики Узбекистан», он был награжден орденами "Мехнат шухрати", "Фидокорона хизматлари учун", "Эл-юрт хурмати", "Буюк хизматлари учун".
Светлая память о выдающемся сыне нашего народа, великом артисте, уникальной личности, искреннем и скромном человеке, заботливом и требовательном наставнике Баходире Турсуновиче Юлдашеве навсегда останется в наших сердцах.