30 noyabr-1 dekabr kunlari Argentina poytaxti Buenos-Ayresda bo‘lib o‘tgan «G20» sammitida yakuniy deklaratsiya qabul qilindi.
Deklaratsiya 31 bo‘limdan hamda vazirlar va ishchi guruh darajasida qabul qilingan hujjatlardan tashkil topgan.
Xalqaro savdo tashkiloti
Deklaratsiya bo‘limlaridan biri Xalqaro savdo tashkilotini qayta tashkil etish zarurligiga bag‘ishlangan. Ushbu vazifaning qay darajada bajarilganligi keyingi yilgi sammitda Yaponiyada ko‘rib chiqiladi.
«G20» davlatlari iqtisodiyotning o‘sishi uchun barcha siyosiy vositalardan foydalanishlarini tasdiqladi. Sammit ishtirokchilari iqtisodiy o‘sish va narxlar turg‘unligini tartibga solish uchun valyuta va savdo siyosatini olib borishlarini ma’lum qilishdi.
Migratsiya
«Yigirmatalik» rahbarlari majburiy migratsiya sabablarini bartaraf etish ustida ishlashga kelishdi.
«Qochoqlarning keng miqyosdagi ko‘chishlari gumanitar, siyosiy, ijtimoiy va iqtisodiy oqibatlarni keltirib chiqarmoqda. Biz majburiy migratsiyaning sabablarini bartaraf etish va gumanitar yordamga bo‘lgan o‘sib borayotgan ehtiyojni qondirishda hamkorlikdagi harakatlarning katta ahamiyatini tasdiqlaymiz»,- deyiladi hujjatda.
Deklaratsiyaga ushbu bo‘limning kiritilishiga Ispaniya muvaffaq bo‘ldi. Ispaniya «G20»ning rasmiy a’zosi bo‘lmasada sammitda taklif etilgan mamlakat sifatida qatnashadi.
Iqlim
Deklaratsiyaning yana bir bo‘limi Iqlim bo‘yicha Parij kelishuviga bag‘ishlangan. Mamlakatlar uning bajarilishini ta’minlashga kelishishdi. Xususan, ular bir paytning o‘zida iqtisodiy o‘sish va rivojlanishni saqlagan holda iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashishni maqsad qilishgan.

На G20 принята итоговая декларация
Лидеры стран «Группы двадцати» приняли итоговую декларацию по результатам саммита в столице Аргентины Буэнос-Айресе.
Декларация состоит из 31 пункта и перечня документов, принятых на уровне министров и рабочей группы.
В частности, в ней говорится, что лидеры G20 подтверждают приверженность совместной работе над формированием международного порядка, основанного на правилах, которые способны эффективно реагировать на быстро меняющуюся ситуацию в мире.
Также руководители государств «Большой двадцатки» заявили о своей приверженности соблюдению Парижского соглашения по климату. США, в свою очередь, подтвердили принятое ранее решение выйти из него.
Кроме того, лидеры стран G20 договорились относительно необходимости реформирования Всемирной торговой организации (ВТО).
Лидеры «Группы двадцати» подтвердили решительное осуждение терроризма во всех его формах и проявлениях.
В документе выражена благодарность Аргентине за ее председательство в G20 и за успешную организацию саммита в Буэнос-Айресе.
Отмечено, что саммит G20 в 2019 году пройдет в Японии, а в 2020 - в Саудовской Аравии.
30 ноября - 1 декабря в столице Аргентины Буэнос-Айресе проходил саммит лидеров стран «Группы двадцати».