O‘zbekiston - Turkmaniston chegarasida turkman bojxonachilari va politsiyachilari mushtlashdi
16 noyabrda O‘zbekiston va Turkmaniston chegarasida turkman bojxonachilari va politsiyachilari o‘rtasida janjal kelib chiqdi. Hodisa Turkmanistonning Dashoguz viloyatiga qarashli Shavat chegara o‘tish joyida sodir bo‘lgan.
Bojxonachilar va politsiyachilarni ajratish uchun Turkmaniston milliy xavfsizlik vazirligi xodimlarini safarbar etishga to‘g‘ri keldi. «Xroniki Turkmenistana» tomonidan xabar qilinishicha, ushbu chegara o‘tish joyida Turkmaniston tarafida har kuni bir necha yuz odam to‘planib qoladi. Odamlar navbatda turib qolmaslik uchun tanish politsiyachilarni qidirishi yoki pul evaziga navbatsiz o‘tib ketish harakatini qilishi aytilgan.
Janjal kelib chiqqan kuni chegaradan o‘tmoqchi bo‘lgan odamlar odatdagidan ko‘proq bo‘lgan. Mojaro avvalo navbatda turgan odamlar orasida kelib chiqqan. Politsiyachilar (6-8 nafar) bojxonachilarni sekin ishlashda ayblagan. Ular esa o‘z navbatida politsiyaning vazifasi tartibsizlik keltirib chiqarish emas, balki navbat tartib bilan amalga oshirilishini ta’minlash ekanini eslatgan.

На туркменско-узбекской границе произошла драка между полицейскими и таможенниками
16 ноября на пограничном переходе Шават, где жители Дашогузского велаята Туркменистана переходят границу в Узбекистан, произошел конфликт между туркменскими полицейскими и таможенниками. Разнимать их приехали сотрудники регионального управления Министерства нацбезопасности.
Как сообщают корреспонденты «Хроники Туркменистана», из-за того, что народу было больше обычного, разгорелся конфликт, сначала между людьми, ожидавшими очереди и теми, кто хотел пройти вне ее, а позже между полицейскими и таможенниками. Полицейские (их было 6-8 человек) посчитали, что таможенники работают слишком медленно, а те настаивали, чтобы полицейские следили за порядком в очереди, а не создавали хаос.
Дело дошло до драки. Командиры не смогли уладить конфликт и представитель МНБ вызвал своих коллег. Лишь после этого сотрудников спецслужб удалось развести в разные стороны.
По словам очевидцев, из-за конфликта и последовавшего за ним выяснения обстоятельств работа пропускного пункта была парализована. Более 50 человек не смогли перейти границу и остались ночевать у погранперехода.