«O‘zbekneftgaz»: Iste’molchilar ehtiyojini ta’minlash maqsadida mahalliy, shu bilan birga import hisobidan AI-80 rusumidagi avtobenzin yetkazib berilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 12 dekabrdagi «Kuz-qish mavsumida iste’molchilarni avtobenzin mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash va ularning narxlari keskin oshishining oldini olish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-440-sonli qaroriga asosan 2023 yilning 1 martiga qadar import qilinadigan, mahalliy korxonalar tomonidan ishlab chiqariladigan va tadbirkorlik sub’yektlari tomonidan yakuniy iste’molchilarga sotiladigan AI-80 rusumli avtobenzin mahsuloti uchun, istisno tariqasida, aksiz solig‘i «nol» stavkada qo‘llash belgilangan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bugungi kunda respublika aholisiga tegishli yengil avtomobillar soni 3 milliondan oshgan. Ushbu avtomobillarning asosiy qismi siqilgan gazda harakatlanishga moslashtirilgan.
Respublika hududida 2022 yil dekabr va 2023 yil yanvar oyida ob-havo harorati keskin sovub ketganlgi hamda avtomobillarga gaz quyish shohobchalari faoliyatiga cheklovlar joriy etilganligi sababli aholini Ai-80 rusumli avtobenziniga bo‘lgan talabi taklifga nisbatan keskin oshishiga sabab bo‘ldi.
Bu esa o‘z navbatida, avtomobillarga yoqilg‘i quyish shohobchalarida taqchillik hamda tirbandliklarni vujudga keltirdi.
Kuz-qish mavsumida respublika iste’molchilarini uzluksiz va bir maromda avtobenzin bilan ta’minlash, narxlarni keskin o‘sishini oldini olish, bozorda talab va taklif muvozanatini saqlash hamda ichki bozorda tanqislik va talabni vujudga kelishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida sohada tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan respublika iqtisodiyoti tarmoqlari va aholisi ehtiyojlarini sifatli va arzon narxlarda avtobenzin bilan ta’minlash maqsadida, tasarrufdagi Buxoro neftni qayta ishlash zavodida ishlab chiqarilayotgan mahalliy mahsulot bilan bir qatorda, tayyor mahsulotlarni import qilish yo‘lga qo‘yildi.
Xususan, joriy yilning yanvar oyida «O‘zbekneftgaz» AJ hamda Rossiyaning «Gazprom» OAJ, «Tatneft» OAJ, «ORSKNEFTEORGSINTEZ» OAJ kabi kompaniyalari bilan 50 ming tonna, tadbirkorlik sub’yektlari tomonidan 5,0 ming tonna AI-80 rusumidagi avtobenzini importi bo‘yicha shartnomalar tuzildi va bugungi kunda respublika hududiga yetkazib kelish va ichki bozorga sotish choralari ko‘rilmoqda.
Shuni ta’kidlash lozim, qo‘shni Rossiya, Qozog‘iston, davlatlarida AI-80 rusumli avtobenzin ishlab chiqarish to‘xtatilgan bo‘lib, faqatgina tadbirkorlar buyurtmasi asosida ishlab chiqarilmoqda va sifati asosan AI-80 K2, K5 rusumli avtobenzin talablariga mos keladi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, mahsulotni respublika hududiga temir yo‘l transporti orqali yetkazib berish va boshqa xarajatlarni inobatga olgan holda, tovar xomashyo birjasida sotish uchun qo‘yiladigan boshlang‘ich narxi bir tonnasi uchun 7 084 ming so‘mni, AYoQShlarda iste’molchilarga sotiladigan yakuniy narxi esa bir litri uchun 6 000-6 200 so‘mni tashkil etmoqda.

«Узбекнефтегаз»: В целях обеспечения потребностей потребителей наряду с отечественной продукцией, налажен импорт автобензина марки АИ-80
12 декабря 2022 года было утверждено постановление Президента Республики Узбекистан № ПП-440 «О мерах по бесперебойному обеспечению потребителей автобензином в осенне-зимний период и предотвращению резкого повышения его цен». Согласно этому постановлению, до 1 марта 2023 года в порядке исключения нулевой ставки акцизного налога к автобензину марки АИ-80, импортируемому, производимому отечественными предприятиями и реализуемому субъектами предпринимательства конечным потребителям.
Согласно данных, на сегодня количество легковых автомобилей, принадлежащих населению республики, превышает 3-х млн. Основная часть этих автомобилей приспособлены при движении на сжатом газе.
В связи с резким похолоданием на территории республики в декабре 2022 года и январе 2023 года, а также введением ограничений на деятельность автозаправочных станций, спрос населения на автобензин марки АИ-80 резко вырос по сравнению с предложением.
Это, в свою очередь, вызвало дефицит в автозаправочных станциях.
В целях бесперебойного обеспечения потребителей республики автобензином в осенне-зимний период, предотвращения резкого роста цен, поддержания баланса спроса и предложения на рынке, а также недопущения возникновения дефицита на внутреннем рынке в отрасли проводится системная работа.
Со стороны АО «Узбекнефтегаз» в целях обеспечения нужд отраслей экономики и населения республики качественным автобензином по доступным ценам, наряду с отечественной продукцией, выпускаемой на Бухарском нефтеперерабатывающем заводе, находящемся в ведении акционерного общества, налажен импорт готовой продукции.
В частности, в январе текущего года были заключены договоры между АО «Узбекнефтегаз» и российскими компаниями ОАО «Газпром», ОАО «Татнефть», ОАО «Орскнефтеоргсинтез» на импорт 50 тыс. тонн, а субъектами предпринимательства на 5,0 тыс. тонн автобензина АИ-80. На сегодняшний день принимаются меры по доставке на территорию республики и реализации на внутренний рынок.
Следует отметить, что в соседних странах — России, Казахстане производство автобензина АИ-80 остановлено, и производится только по заказу предпринимателей, а качество в основном соответствует требованиям автобензина АИ-80 К2, К5.
По предварительным расчетам, с учетом доставки продукции на территорию республики железнодорожным транспортом и других затрат, начальная цена для реализации на товарно-сырьевой базе составляет 7 084 тыс. сум за тонну, а конечная цена для продажи потребителям в АЗС 6 000-6 200 сум за литр.
Справочно: в ООО «Бухарский НПЗ», находящемся в ведении общества, используются мощности по производству автобензина АИ-80 на уровне 130-140 процентов (ежедневный объем производства автобензина увеличен с 2 750 тонн до 3 300 тонн по сравнению с соответствующим периодом прошлого года).