«O‘zgidromet» tezkor gidrometeorologik axborotini e’lon qildi
Respublika Gidrometeorologiya xizmati («O‘zgidromet») tezkor gidrometeorologik axborotini e’lon qildi.
Unga ko‘ra, 2023-yilning 8-9-fevral kunlari A-373 Toshkent–O‘sh avtomobil yo‘lining Qamchiq dovonidan o‘tgan qismida qor yog‘ishi, vaqti–vaqti bilan kuchli yog‘ingarchilik, tuman kuzatilishi, ko‘rinuvchanlik 50 metrgacha pasayishi, shamol tezligi 15-20 m/s.gacha kuchayishi, avtoyo‘lda yaxmalak va qor uyumlari yuzaga kelishi mumkin.
Shuningdek, joriy yil 8-13-fevral kunlari kutilayotgan yog‘ingarchilik hamda havo haroratining sezilarli o‘zgarishlari sababli respublikaning tog‘li hududlarida, jumladan:
• Qashqadaryo viloyati: Kitob, Shahrisabz tumanlarida;
• Surxondaryo viloyati: Qumqo‘rg‘on, Sariosiyo, Uzun, Boysun tumanlarida;
• Samarqand viloyati: Samarqand, Urgut tumanlarida;
• Jizzax viloyati: Zomin, Baxmal tumanlarida;
• Toshkent viloyati: Parkent, Ohangaron, Bo‘stonliq tumanlarida va Chotqol tizmasining Chimyon tog‘larida;
• Namangan viloyati: Pop tumanida;
• Farg‘ona viloyati: So‘x, Farg‘ona tumanlarida qor ko‘chish xavfi e’lon qilinadi.
Tog‘li hududlarda istiqomat qiluvchi fuqarolar, dam oluvchilar hamda tog‘li xududlarda harakatlanuvchi haydovchilardan ehtiyotkorlik choralarini ko‘rish so‘ralgan.

По информации Узгидромета, 8-9 февраля на участке перевала «Камчик» автодороги А-373 «Ташкент-Ош» ожидаются снег, временами сильные осадки, туман, ухудшение видимости до 50 м, усиление ветра до 15-20 м/с, на дороге возможны снежные заносы, гололедица.
Также в связи с ожидаемыми осадками и значительными изменениями температуры воздуха 8-13 февраля текущего года в горных районах республики объявляется лавинная опасность, в том числе:
- По Кашкадарьинской области: в Китабском, Шахрисябзком районах;
- По Сурхандарьинской области: в Кумкурганском, Сарыасийском, Узунском и Байсунском районах;
- По Самаркандской области: в Самаркандском, Ургутском районах;
- По Джизакской области: в Заминском Бахмалском районах;
- По Ташкентской области: в Паркентском, Ахангаранском, Бостанлыкском районах и в урочище Чимган Чаткальской горной системы;
- По Наманганской области: в Папском районе;
- По Ферганской области: в Сохском, Ферганском районах.
Граждан, проживающих в горной местности, отдыхающих и водителей, двигающихся по горным районам, просят принять меры предосторожности.