O‘zsanoatqurilishbank korrupsiyaga qarshi kurash bilan bog‘liq huquqbuzarliklar to‘g‘risida xabar beradigan maxsus aloqa kanallarini ishga tushirdi
Foto: O‘zsanoatqurilishbank Axborot xizmati
Bank mijozlari va xodimlari tizimdagi korrupsion xavf-xatarlar yuzasidan Bank Korrupsiyaga qarshi kurashish komissiyasiga murojaat qilish imkoni yaratildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil yanvar oyida Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasida korrupsiyaga qarshi jamiyatning barcha a’zolari «halollik vaksinasi» bilan emlanmas va korrupsiyaning oqibatlari bilan kurashishdan uning barvaqt oldini olishga o‘tilmas ekan, o‘z oldimizga qo‘ygan yuksak marralarga erisha olmasligimizni ta’kidlagan edi.
O‘zsanoatqurilishbank tizimiga ham halollik standartlarini joriy etish, bunda korrupsiya holatlarining sabab va shart-sharoitlarini aniqlash, ularni bartaraf etishning ta’sirchan tizimini yaratish, xodimlar zimmasidagi vazifa va funksiyalarni bajarishda yuzaga keladigan korrupsiyaga oid xavf-xatarlarni baholash tizimini takomillashtirishga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda.
Joriy yilning 13 noyabridan O‘zsanoatqurilishbank tizimida yo‘lga qo‘yilgan korrupsion holatlar to‘g‘risida ma’lumotlarni to‘plashning yangi mexanizmi bu yo‘nalishdagi ishlarning amaliy ifodasidir. Mazkur mexanizm Bank tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish bilan bog‘liq huquqbuzarliklar haqida ishonchli ma’lumotlarni doimiy ravishda yig‘ish, tahlil qilish va ularning kelib chiqish sabablarini tizimli va chuqur tahlil qilish imkonini beradi.
Ushbu jarayonga keng jamoatchilik, ayniqsa, Bank xodimlari, mijozlari va hamkorlarini jalb qilish muhim ahamiyatga ega. Shunga ko‘ra, endilikda fuqarolar tizimda korrupsiyaga oid xavf-xatarga duch kelganda alohida ajratilgan ishonch telefoni (0-800-120-8888), Telegram boti (@sqbantikor_bot) va elektron pochta orqali Bankning maxsus aksilkorrupsiya bo‘linmasiga anonim va shaxsini ochiqlagan holda xabar berishi mumkin.
Xabarlar avtomatik ravishda qabul qilinadi va tayyorgarlikdan o‘tgan mutaxassislar guruhi tomonidan tahlil qilinadi. Tahlil natijalari esa Bank Korrupsiyaga qarshi kurashish komissiyasiga chora ko‘rish uchun taqdim qilinadi.

Узпромстройбанк запустил специальные каналы связи, оповещающие о правонарушениях в сфере борьбы против коррупции
Для клиентов и сотрудников Узпромстройбанка создана возможность обращения в Антикоррупционную комиссию Банка по коррупционным рискам в системе.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем Послании Олий Мажлису в январе текущего года отметил, что если все члены общества не будут привиты «вакциной честности» в борьбе с коррупцией, и если от борьбы с последствиями коррупции не перейти к ее раннему предотвращению, то мы не сможем достичь поставленных перед нами высоких рубежей и целей.
В связи с этим придается приоритетное значение внедрению в системе Узпромстройбанка стандартов честности, выявлению при этом причин и предпосылок коррупционных фактов, созданию системы действенных механизмов их устранения, совершенствованию системы оценки коррупционных рисков, возникающих при выполнении сотрудниками возложенных на них задач и функций.
Практическим подтверждением работы в этом направлении служит налаженный в системе Узпромстройбанка с 13 ноября текущего года новый механизм сбора данных о допущенных коррупционных случаях. Данный механизм дает возможность постоянного сбора, анализа достоверных данных о правонарушениях, связанных с антикоррупционной борьбой в системе Банка, а также системного и глубокого анализа причин их возникновения.
Важное значение имеет привлечение в данный процесс широкой общественности, особенно, сотрудников, клиентов и партнеров Банка. В соответствии с этим, отныне граждане в случае возникнования коррупционных рисков и угроз в системе могут сообщить об этом через специальный телефон доверия (0-800-120-8888), Telegram бот (@sqbantikor_bot) и электронную почту в специальное антикоррупционное подразделение Банка в анонимной форме или не скрывая свою личность.
Сообщения принимаются в автоматическом режиме и анализируются специально подготовленной группой специалистов. Результаты анализа представляются в Антикоррупционную комиссию Банка для принятия мер.