Qorako‘ldagi internatga «xalqaro matematika maktabi» maqomi berildi
Buxoro viloyati Qorako‘l tumanida «Xalqaro matematika maktabi»ni tashkil etish to‘g‘risidagi Hukumat qarori qabul qilindi. Bu haqda Adliya vazirligining «Huquqiy axborot» kanali xabar berdi.
Qarorga muvofiq, Qorako‘l tumanidagi 1-son ixtisoslashtirilgan davlat umumta’lim maktab-internatiga «xalqaro matematika maktabi» maqomi berildi.
Zamonaviy axborot texnologiyalaridan foydalangan holda aniq va tabiiy fanlar, shuningdek, chet tillarini chuqur o‘qitish, o‘quvchilarning ijodiy salohiyatini namoyon qilish hamda ularni respublika va xalqaro fan olimpiadalariga qatnashishga tayyorlash xalqaro maktabning asosiy vazifalaridan biri etib belgilandi.
2019-2020 o‘quv yilidan boshlab maktabning 7-sinfiga 90 nafar o‘quvchi qabul qilinadi.
Xalqaro maktabda matematika faniga qiziquvchi xorijiy mamlakatlar fuqarolari ham shartnoma asosida ta’lim olishlari mumkin.
Shuningdek, o‘quvchilarga yanada chuqurroq bilim berish maqsadida xalqaro maktabga xorijiy mamlakatlardan ham o‘qituvchilarni ishga qabul qilishga ruxsat etildi.
2019-2020 o‘quv yilidan boshlab xalqaro maktab direktori, o‘rinbosarlari va o‘qituvchilariga budjet mablag‘alari hisobidan 100 foiz qo‘shimcha ustama haq to‘lanadi.

Каракульская школа-интернат получила статус «Международной школы математики»
Принято постановление Правительства «О создании «Международной школы математики» в Каракульском районе Бухарской области». Об этом сообщило Министерство юстиции на своем Телеграм-канале «Правовая информация».
Согласно постановлению, специализированная государственная общеобразовательная школа-интернат № 1 Каракульского района получила статус «Международной школы математики».
Одной из основных задач международной школы является углубленное изучение точных и естественных наук с использованием современных информационных технологий, а также иностранных языков, демонстрация творческого потенциала учащихся и подготовка их к участию в республиканских и международных предметных олимпиадах.
Начиная с 2019-2020 учебного года, в 7-й класс школы будут зачислены 90 учащихся.
В международной школе могут обучаться на договорной основе и граждане зарубежных стран, интересующиеся математикой.
Кроме того, в целях более глубокого обучения учащихся, международной школе также разрешен набор учителей из-за рубежа.
Начиная с 2019-2020 учебного года директору, заместителям и преподавателям международной школы за счет бюджетных средств будет выплачивается 100-процентная надбавка.