O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan birgalikda Xo‘jand shahri yaqinidagi «Arbob» madaniyat saroyiga tashrif buyurdi. Bu yerda So‘g‘d viloyati jamoatchiligi vakillari, ziyolilar, nuroniylar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tojikiston peshvosi Emomali Rahmon O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning siyosiy irodasi bilan ikki mamlakat o‘rtasida ishonch va do‘stlik muhiti yaratilganini ta’kidladi.
- Ilgari to‘planib qolgan muammolar shunday qisqa muddatda hal etilishini tasavvur qilib bo‘larmidi?! Bunga xalqaro tashkilotlar ham ishonmagan edi. Bugun davlatlarimiz o‘rtasida hal bo‘lmagan masala qolmadi, o‘zaro ishonch paydo bo‘ldi. Bunday munosabatlarning tashabbuskori va «arxitektori» hurmatli Shavkat Miromonovich Mirziyoyev, - dedi Emomali Rahmon.
Keyingi yillarda davlat chegaralarida 17 ta o‘tkazish punkti ochilgani, Tojikiston xalqi bundan minnatdor ekani qayd etildi.
Davlatimiz rahbari yig‘ilganlarga chuqur hurmatini bildirib, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlikni qadrlash, madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish haqida nutq so‘zladi.
– So‘nggi yillarda O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasida qaror topgan yaxshi qo‘shnichilik va abadiy do‘stlik tufayli biz ulkan natijalarga erishmoqdamiz. Albatta, bunday yutuqlarga erishishda Siz, azizlarning, ikki mamlakat jamoatchiligi va ziyolilarining beqiyos hissasi borligini biz yaxshi bilamiz va yuksak qadrlaymiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘zbekiston Prezidenti tashrifining muhim qismi Xo‘jand shahrida o‘tayotgani bejiz emas. Bu qadimiy shahar o‘zbek va tojik xalqlari uchun birdek qadrli. U asrlar davomida Buyuk Ipak yo‘lidagi markazlardan biri bo‘lib, mintaqamiz madaniy hayotida muhim o‘rin tutgan.
Dushmanga qarshi yelkama-yelka kurashgan buyuk sarkardalar –xorazmshoh Jaloliddin Manguberdi va Xo‘jandning shonli farzandi Temur Malik jasorati xalqlarimiz xotirasida muhrlanib qolgan. Keyinchalik temuriylar, shayboniylar va xonliklar davrida ham Xo‘jand muhim qo‘rg‘on bo‘lgan, rivojlangan.
Bugungi kunda Xo‘jand shahrida O‘zbek ma’naviyati va ma’rifati markazi, mahalliy universitetda o‘zbek filologiyasi bo‘yicha mutaxassislar tayyorlaydigan ilmiy maktab faoliyat yuritmoqda.
O‘zbekistonda, barcha millat va elatlar qatori, tojik madaniyatini saqlash va rivojlantirishga ham katta e’tibor qaratilmoqda. Mamlakatimizda bir million olti yuz ming nafar tojik millatiga mansub fuqarolar istiqomat qilmoqda, yurtimiz ravnaqiga munosib hissa qo‘shmoqda. Ular orasida taniqli olimlar, tadbirkor va fermerlar, o‘qituvchi va shifokorlar, turli darajadagi rahbarlar bor.
Mamlakatimizda 15 ta tojik milliy madaniyat markazi millatlararo hamjihatlikni mustahkamlashga hissa qo‘shmoqda. Tojik tilida gazeta va jurnallar chop etilib, teleko‘rsatuv va radioeshittirishlar efirga uzatilmoqda. 255 ta maktabda ta’lim tojik tilida olib borilayotir. Bir qator oliy o‘quv yurtlarida shunday fakultetlar va bo‘linmalar faoliyat yuritmoqda. Joriy yilda ushbu yo‘nalishlarga qabul o‘rinlari ikki barobar ortadi.
Mamlakatimizda keyingi yillarning o‘zida tojik millatiga mansub 130 fuqaro yuksak davlat mukofotlariga sazovor bo‘ldi.
O‘zbekiston va Tojikistonda ikki xalqning madaniyati va san’atini o‘rganishga, o‘zaro boyitishga katta e’tibor qaratilmoqda. O‘zbekiston Prezidentining tashrifi davomida imzolangan hujjatlar bunga yanada keng imkoniyat yaratadi. Xususan, Madaniy-gumanitar hamkorlik to‘g‘risidagi bitim xalqlarimizning ma’naviy aloqalarini mustahkamlash, yoshlarimizni umumiy manfaatlar atrofida jipslashtirishga yo‘naltirilgan qator loyihalarni ko‘zda tutadi.
Uchrashuvda dunyo shiddat bilan o‘zgarayotgani, bizning mintaqamizda ham xavfsizlikka yangi tahdidlar yuzaga kelayotgani qayd etildi.
– Biz tinchlik va barqarorlik, do‘stlik va hamkorlik kabi buyuk ne’matlarni alohida qadrlashimiz va mustahkamlashimiz, yoshlarda milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat tuyg‘usini tarbiyalashimiz kerak, - dedi O‘zbekiston Prezidenti. – Sa’y-harakatlarimizni birlashtirsakkina, xalqlarimiz uchun tinchlik va xotirjamlikni, kelgusi avlodlarga farovon hayotni ta’minlashdek umumiy maqsadga erishishimiz mumkin. Ishonchim komilki, siz, ijodiy va ilmiy sohalarning hurmatli vakillari, o‘zingizning boy bilim va hayotiy tajribangiz, tashabbuskorlik va g‘ayratingiz bilan xalqlarimiz do‘stligini mustahkamlashga munosib hissa qo‘shasiz.
Prezidentlar «Arbob» madaniyat saroyini ko‘zdan kechirdilar. Ushbu majmua 1959 yilda barpo etilgan. U tojik xalqi uchun tarixiy ahamiyatga ega. O‘tgan asrning 90-yillari boshida bu yerda mamlakat mustaqilligiga doir muhim qarorlar qabul qilingan. Bu yerda 1992 yilda – Tojikiston taqdirida hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘lgan pallada Emomali Rahmon davlat rahbari lavozimiga kirishgan.

«Между Узбекистаном и Таджикистаном не осталось нерешенных вопросов» — Эмомали Рахмон
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном посетил Дворец культуры «Арбоб» вблизи Худжанда. Здесь состоялась встреча с представителями старшего поколения, а также творческой и научной интеллигенции Согдийской области, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
Лидер Таджикистана Эмомали Рахмон отметил, что благодаря политической воле Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева стали крепче дружба и взаимное доверие между нашими странами.
- Могли ли мы хотя бы представить, что накопившиеся проблемы будут решены за столь короткое время?! Даже международные организации не верили в это. Сегодня между нашими государствами не осталось нерешенных вопросов, установилась атмосфера взаимного доверия. Инициатором и архитектором этих отношений является уважаемый Шавкат Миромонович Мирзиёев, - сказал Эмомали Рахмон.
Подчеркнуто, что в последние годы на таджикско-узбекской границе открылось 17 пропускных пунктов, за что народ Таджикистана очень благодарен.
Глава нашего государства выразил глубокое уважение собравшимся и выступил с речью о важности ценить отношения дружбы и добрососедства наших народов, развивать культурно-гуманитарные связи.
– В последние годы благодаря отношениям добрососедства
и вечной дружбы между Узбекистаном и Таджикистаном мы достигаем колоссальных результатов. Конечно, неоценимый вклад в эти успехи вносите и вы, уважаемые представители общественности и интеллигенции двух стран; мы хорошо знаем и высоко ценим это, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Не случайно важная часть мероприятий, предусмотренных программой визита узбекского лидера, проходит в Худжанде. Этот древний город одинаково дорог народам Узбекистана и Таджикистана. Ведь на протяжении веков он являлся важнейшим центром на Великом Шёлковом пути и играл большую роль в культурной жизни всего региона.
История хранит память о подвигах великих полководцев - прославленном сыне Худжанда Темур Малике и хорезмшахе Джалолиддине Мангуберды, которые плечом к плечу противостояли завоевателям. Город продолжал играть важную роль, рос и развивался при Темуридах, Шейбанидах и в период ханств.
Заслуживает особого внимания то, что в Худжанде активно работает общественный Узбекский центр духовности и просветительства, научная школа по подготовке специалистов узбекской филологии при местном университете.
В Узбекистане созданию благоприятных условий для сохранения и развития таджикской культуры, как и культуры других наций и народностей, придается важное значение. В нашей стране проживают свыше одного миллиона шестисот тысяч таджиков – наших сограждан, вносящих достойный вклад в развитие Узбекистана. Это талантливые учёные, предприниматели и фермеры, учителя и врачи, деятели культуры и искусства, руководители разных уровней.
Важный вклад в укрепление межнационального согласия вносят 15 таджикских национальных культурных центров. На таджикском языке издаются газеты и журналы, выпускаются теле- и радиопередачи. В Узбекистане действует 255 школ с таджикским языком обучения, факультеты и отделения в ряде вузов республики. В текущем учебном году приём на эти направления увеличился вдвое.
Только за последние годы более 130 наших сограждан таджикской национальности были удостоены высоких государственных наград Узбекистана.
В наших странах уделяется большое внимание изучению и взаимообогащению литературы и искусства двух народов. Этому способствует солидный пакет документов, подписанный в рамках визита Президента Узбекистана. В частности, соглашения о культурно-гуманитарном сотрудничестве предусматривают целый ряд проектов, призванных укрепить духовную связь наших народов, сплотить нашу молодёжь вокруг общих интересов.
Во время встречи отмечалось, что стремительно меняется современный мир, возникают все новые вызовы и угрозы безопасности, в том числе в нашем регионе.
– Мы должны особенно дорожить и приумножать наше великое достояние – мир и стабильность, дружбу и сотрудничество, воспитывать у нашей молодёжи уважение к национальным и общечеловеческим ценностям, – сказал лидер Узбекистана. – Только объединив усилия, мы сможем достичь общих целей – обеспечить нашим народам мир и благополучие, процветание будущим поколениям. Уверен, что вы, наши уважаемые представители творческой и научной интеллигенции, своими богатыми знаниями и жизненным опытом, с присущими вам энергией и энтузиазмом внесёте свой достойный вклад в укрепление узбекско-таджикской дружбы. И я уверен, что такая высокая и благородная миссия вам по плечу.
Президенты осмотрели Дворец культуры «Арбоб». Этот комплекс был возведен в 1959 году. Он имеет историческое значение для таджикского народа. В начале 90-х годов прошлого века здесь принимались важные решения, связанные с обретением независимости страны. Здесь в 1992 году – судьбоносный для Таджикистана момент Эмомали Рахмон вступил в должность главы государства.