Toshkentda Qozog‘iston tibbiyoti kunlari ochildi
Poytaxtimizdagi «International Hotel Tashkent» mehmonxonasida Qozog‘iston tibbiyoti kunlari ochildi. Ushbu tadbir mamlakatimizda Qozog‘iston yili doirasida tashkil etilmoqda. Unda Qozog‘iston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vaziri, tibbiyot fanlari doktori Yeljan Birtanov boshchiligidagi delegatsiya ham qatnashmoqda. Bu haqda vazirlik matbuot xizmati xabar bermoqda.
Qozog‘iston tibbiyot kunlari doirasida ushbu mamlakat delegatsiyasining sog‘liqni saqlash sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqidagi taqdimotlari bo‘lib o‘tmoqda. Mazkur delegatsiya tarkibiga neyroxirurgiya, bolalar kardiojarrohligi, ginekologiya, nevrologiya, reproduktologiya, urologiya, travmatologiya va ortopediya, terapiya va hujayra texnologiyasi, yadroviy tibbiyot va radiatsiya diagnostikasi, buyrak va jigar transplantatsiyasi kabi qator yo‘nalishlar bo‘yicha mutaxassislar, shuningdek, tibbiyot oliy o‘quv yurtlari hamda farmatsevtika kompaniyalari rahbarlari tashrif buyurishgan.
Tadbir doirasida bo‘lib o‘tadigan sessiyalar davomida ikki mamlakat mutaxassislari tibbiyotning turli sohalarida yuqori texnologiyalarga asoslangan tibbiy xizmatlarni joriy etish, bu borada zamonaviy texnologiyalarni qo‘llash, sog‘liqni saqlashni raqamlashtirish, farmatsevtika sanoatini rivojlantirish va dori-darmon vositalari va tibbiyot buyumlari sifatini yaxshilash masalalarini atroflicha muhokama qiladilar.
Tadbirda, shuningdek, har ikki davlatning tibbiyot oliy o‘quv yurtlari, ilmiy va ixtisoslashgan tibbiyot markazlari o‘rtasida qator memorandumlarni imzolash marosimi ham bo‘lib o‘tadi.
Qozog‘iston tibbiyoti kunlari doirasida delegatsiya a’zolari mamlakatimizdagi tibbiyot oliy o‘quv yurtlari va respublika ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlarida bo‘lib, o‘quv jarayoni, yurtimizda kasalliklarning oldini olish, tashxislash va davolashning zamonaviy innovatsion usullarning qo‘llanilishi bilan yaqin tanishishlari ham rejalashtirilgan. Qozog‘iston tibbiyoti kunlari 22 noyabrga qadar davom etadi.

В Ташкенте открылись Дни казахстанской медицины
В столичной гостинице «International Hotel Tashkent» открылись Дни казахстанской медицины в Узбекистане. Данное мероприятие организовано в рамках Года Казахстана в нашей стране. В рамках мероприятия в республике пребывает делегация соседнего государства во главе с министром здравоохранения Республики Казахстан, доктором медицинских наук Елжаном Биртановым. Об этом сообщает пресс-служба министерства.
В рамках Дней казахстанской медицины в Узбекистане проходят презентации делегации Казахстана, посвященные осуществляемым в стране реформам в области здравоохранения. Стоит отметить, что в составе делегации — представители разных направлений, как нейрохирургия, детская кардиохирургия, гинекология, неврология, репродуктология, урология, травматология и ортопедия, терапии и клеточных технологий, ядерная медицина и лучевая диагностика, трансплантация почки и печени, а также руководители медицинских высших образовательных учреждений, фармацевтических компаний.
В холле гостиницы развернуты стенды, где гости могут ознакомиться с реализуемыми в нашей стране реформами в области медицины, деятельностью и достижениями медицинских вузов и республиканских специализированных медицинских центров.
Во время панельных сессий специалисты двух стран обсуждают вопросы внедрения высокотехнологичных медицинских услуг в разные направления медицины, применения мировых технологий, цифровизации здравоохранения, развития фармацевтической отрасли и улучшения качества лекарственных средств и медицинских изделий.
Одна из важных событий мероприятия — церемония подписания меморандумов между медицинскими вузами, научными и специализированными центрами двух стран. Дальнейшее сотрудничество будет способствовать обмену студентами, опытом, реализации совместных проектов, направленных на внедрений инновационных методов диагностики и лечения в области медицины.
В рамках Дней казахстанской медицины в Узбекистане члены делегации посетят медицинские высшие образовательные учреждения и республиканские специализированные центры нашей страны, ознакомятся с ходом образовательного процесса, применением современных инновационных методов профилактики, диагностики и лечения заболеваний в Узбекистане.