«Vodiylik bo‘lganimiz aybimizmi?» — Rasmiy munosabat
2021-yil 28-may kuni internet tarmog‘ida «Vodiylik bo‘lganimiz aybimizmi?» sarlavhali video tarqalib, unda yo‘l harakati qatnashchilari va Toshkent shahar IIBB xodimlarining kelishmovchiliklari aks etgan. Toshkent shahar IIBB mazkur fakt bo‘yicha quyidagilarni ma’lum qiladi.
Videoga tushirilgan holat 25-may kuni taxminan soat 3:00 da Toshkent shahar Chilonzor tumani «Erkin» YPX postida ro‘y bergan. Mazkur postda Toshkent shahar IIBB xodimlari poytaxtga kirmoqchi bo‘lgan «Chevrolet Tracker» rusumli (davlat raqami 60 S 355 RA) avtomobilni to‘xtatishgan. Haydovchi va uch nafar yo‘lovchilar tekshirilib, avtomobil saloni xizmat iti yordamida tekshirilganiga fuqarolar norozilik bildirib, holatni videoga tushirishni boshlashgan. Videoga tushirish davomida ular odob doirasidan chiqib, masofa saqlamasdan va o‘zaro hurmat bilan muloqot qilishdan bosh tortishgan.
Toshkentga kirishdagi postlar va blok-postlardagi tekshiruvlar «Qoradori» va «Tig‘» maxsus tadbirlar doirasida o‘tkazilib, ular davomida giyohvandlik moddalar va sovuq hamda jangovar qurollarni aniqlashga qaratilgan. Tekshiruvlar mintaqaviy mansublik sababli o‘tkazilishi bilan bog‘liq ayblovlar asossiz bo‘lib, rasmiy resurslarimizda poytaxt avtomobillari ham tekshirilishi haqida ma’lumotlar yetarlidir. Mazkur tadbirlarning boshidan buyon poytaxtda taqiqlangan moddalar tarqalishining oldi olinib, sovuq qurollar musodara qilinmoqda. Bu kabi tadbirlarni o‘tkazishning muhimligida shubha yo‘q va biz ularning fuqarolardan buni tushunishlarini iltimos qilamiz.
Tekshiruv davomida Toshkent shahar IIBB Kinologiya xizmati itining qo‘llanilishi to‘g‘risida bayonnoma tuzilib, xolislar ishtiroki ham ta’minlangan. Tekshiruv haydovchi yoki yo‘lovchilar tomonidan qoidabuzarlikni aniqlamaganligi sababli, ularning hujjatlari qaytarib berilgan.
Toshkent shahar IIBB rahbariyati tomonidan yuqoridagi holat bo‘yicha xizmat davomida bodikameraning yoqilgani hamda inspektorlar tomonidan muloqot davomida qonunbuzarlikka yo‘l qo‘yilganini tekshirish maqsadida xizmat tekshiruvi o‘tkazish topshirig‘i berildi.

Жители Андижана обвинили сотрудников ГУВД Ташкента в дискриминации. В ГУВД прокомментировали видео
28 мая 2021 года в сети интернет распространилось видео под заголовком «Водийлик бўлганимиз айбимизми?» (Виноваты ли мы из-за того, что мы из долины?), зафиксировавшее конфликт участников дорожного движения с сотрудниками ГУВД Ташкента.
По данным ГУВД, инцидент произошел 25 мая примерно в 03:00 часов на посту ДПС «Эркин» в Чиланзарском районе, где сотрудниками ГУВД Ташкента был остановлен въезжающий в столицу автомобиль марки «Chevrolet Tracker» (госномер 60 С 355 РА).
«Водитель и трое пассажиров были подвергнуты проверке, кроме того салон автомобиля был проверен с помощью служебной собаки, что вызвало возмущение граждан и привело к видеофиксации происходящего на мобильные телефоны, а также выражению ими недовольства. В ходе видеофиксации граждане вели себя провокационно, нарушали дистанцию, отказывались вести взаимоуважительный диалог», - говорится в заявлении.
Отмечается, что досмотр на постах и блок-постах на въездах в Ташкент проводится в рамках специальных мероприятий «Корадори» и «Тиг», целью которых является своевременное выявление фактов перевозки наркотических и сильнодействующих веществ, а также холодного и боевого оружия.
«Данные мероприятия с момента начала их проведения успешно пресекают распространение в столице запрещенных веществ, а также ликвидирует оружие, способное нанести тяжёлые травмы другим людям, что в определенных случаях могло привести к смерти. Важность проведения мероприятий такого рода неоспорима и вносит существенный вклад в общую безопасность Ташкента, мы просим относиться к проверкам подобного рода с пониманием, ведь они, возможно, однажды спасут вас или вашего близкого от беды», - говорится в сообщении.
Отмечается, что о применении служебной собаки в ходе проверки сотрудником Кинологической службы ГУВД Ташкента был составлен соответствующий акт, присутствие понятых было обеспечено в рамках действующего законодательства. Так как проверка не обнаружила каких-либо нарушений со стороны водителя или пассажиров, документы были возвращены им, а также было дано разрешение продолжить путь.
Руководством ГУВД Ташкента инициирована служебная проверка вышеуказанной ситуации на предмет изучения факта включения бодикамеры в ходе несения службы, а также для оценки действий инспекторов для выявления возможных нарушений, допущенных с их стороны, в том числе в ходе коммуникации с гражданами.