2022-yilning 1-yarmida mehnat qonunchiligini buzgan 6 mingga yaqin mansabdor 12 mlrd so‘mdan ortiq jarimaga tortildi. Bu haqda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi mutasaddilari ishtirokida o‘tkazilgan matbuot anjumanida ma’lum qilindi.
Ta’kidlanishicha, vazirlikka 1-yarim yillikda mehnat munosabatlariga oid jami 11 ming 600 dan ortiq murojaat kelib tushgan. Shundan 6 551 tasi qanoatlantirilgan, 4 546 tasiga tushuntirish berilgan.
Yarim yilda 14 066 ta tashkilot va korxonalarda o‘rganishlar o‘tkazilgan va mehnat sohasiga oid 41 150 ta qonunbuzilish holatlari aniqlangan. Natijada 5 935 nafar mansabdor shaxsga 12 mlrd 57 mlndan ortiq ma’muriy jarima qo‘llanilgan.
Sud organlariga mingdan ortiq da’vo ariza kiritilib, 5 mlrd. dan ortiq oylik ish haqi va boshqa to‘lovlar undirildi.

В Узбекистане с начала года около 6 тысяч должностных лиц нарушили трудовое законодательство
В первой половине 2022 года около 6 тысяч должностных лиц нарушили трудовое законодательство. Об этом стало известно на брифинге в АИМК с участием должностных лиц Минтруда.
В Министерство занятости и трудовых отношений в первой половине 2022 года поступило свыше 11 тысяч 600 обращений. Из них 6 661 был удовлетворен, по 4 546 даны соответствующие разъяснения.
За пол года в 14 066 организациях и предприятиях проведены изучения и выявлено 41 150 правонарушений в области труда. В результате в отношении 5 935 должностных лиц был применен административный штраф в размере свыше 12 млрд 57 млн сумов.
В органы суда внесены более 1 тысячи исковых заявлений, и были взысканы заработные платы и другие выплаты на сумму более 5 млрд сумов.