O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi davlat chegarasi demarkatsiyasi bo‘yicha muzokara o‘tkazildi
2019 yilning 24-30 avgust kunlari Turkmanistonning Turkmanobod shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Turkmaniston o‘rtasidagi Davlat chegarasi delimitatsiya va demarkatsiya masalalari bo‘yicha O‘zbekiston-Turkmaniston hukumatlararo qo‘shma komissiyasi ishchi guruhlarining navbatdagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda TIV matbuot xizmati xabar berib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida ikki mamlakat delegatsiyalari O‘zbekiston-Turkmaniston Davlat chegarasining ayrim uchastkalarida demarkatsiya chizig‘i loyihasini o‘tkazishga kelishdilar hamda chegara demarkatsiyasi bo‘yicha normativ-huquqiy va texnik hujjatlar loyihalarini yakunladilar. Uchrashuvda umumiy Davlat chegarasida tomonlar bajaradigan demarkatsiya ishlari hajmi ham kelishildi.
Muzokaralar yakunlarida O‘zbekiston va Turkmaniston delegatsiyalari rahbarlari To‘lqin Abdullayev va Mamed Mamedov tegishli protokolni imzoladilar. Uchrashuv an’anaviy samimiy va do‘stona muhitda o‘tdi.

В Туркменабаде обсудили вопросы делимитации и демаркации госграницы между Узбекистаном и Туркменистаном
24-30 августа 2019 года в городе Туркменабаде (Туркменистан) состоялась очередная встреча рабочих групп Совместной узбекско-туркменской межправительственной комиссии по вопросам делимитации и демаркации Государственной границы между Республикой Узбекистан и Туркменистаном.
По данным МИД Узбекистана, в ходе мероприятия узбекская и туркменская делегации согласовали прохождение проектной демаркационной линии на отдельных участках узбекско-туркменской Государственной границы и доработали проекты нормативно-правовых и технических документов демаркации границы.
На встрече также согласованы объемы выполняемых сторонами демаркационных работ на совместной Государственной границе.
По итогам переговоров руководителями делегаций Узбекистана – Тулкином Абдуллаевым и Туркменистана – Мамедом Мамедовым подписан соответствующий Протокол.