Shavkat Mirziyoyev Turkiya prezidenti bilan uchrashdi
Bugun, 16-sentyabr kuni ShHTning Samarqand sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiya Respublikasi Prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘on bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Erdo‘g‘on O‘zbekiston rahbarini ShHT sammiti muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabriklab, faxriy mehmon sifatida ishtirok etish taklifi uchun minnatdorlik bildirdi.
Uchrashuvda yetakchilar o‘zaro hurmat, do‘stlik va ishonchga asoslangan ko‘p qirrali O‘zbekiston-Turkiya hamkorligini faollashtirish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
O‘zaro munosabatlar har tomonlama strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilgani asnosida siyosiy-diplomatik, parlamentlararo, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalarni yanada chuqurlashtirish muhimligi alohida ta’kidlandi.
Tomonlar joriy yil 29-30-mart kunlari Toshkentda oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida o‘zaro muloqotlar salmoqli darajada faollashganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo ko‘rsatkichlarida sezilarli o‘sish kuzatilmoqda. Xususan, o‘tgan yilda tovar ayirboshlash 60 foizdan oshdi.
Qo‘shma korxonalar soni 2 mingdan ortdi. Birgina joriy yilning o‘tgan davrida yarim milliard AQSh dollariga yaqin investitsiyalar o‘zlashtirildi.
Turkiya kompaniyalari O‘zbekistondagi davlat korxonalarini xususiylashtirish jarayonida ishtirok etishga katta qiziqish bildirmoqda.
Qishloq xo‘jaligi, transport, elektrotexnika, to‘qimachilik va charm sanoati, innovatsiyalar, yuksak texnologiyalar, turizm va madaniyat sohalarida yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga kelishib olindi.
Istiqbolli yo‘nalish sifatida energetika tarmog‘i alohida qayd etildi. Keyingi yillarda tomonlar qariyb 1 milliard dollarlik loyihalarni amalga oshirmoqda.
Uchrashuvda bo‘lajak tadbirlar, shu jumladan Samarqandda o‘tkazilishi rejalashtirilgan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitining rejasi ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Turkiya prezidentlarining uchrashuvi har doimgidek samimiy, ochiq va do‘stona ruhda o‘tdi.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с Реджепом Тайипом Эрдоганом
16 сентября в рамках Самаркандского саммита ШОС состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Реджеп Тайип Эрдоган поздравил главу Узбекистана с успешным проведением саммита ШОС и выразил искреннюю признательность за приглашение принять участие в качестве почетного гостя.
В ходе встречи лидеры обменялись мнениями по вопросам активизации многопланового узбекско-турецкого сотрудничества, основанного на взаимном уважении, дружбе и доверии.
Особо отмечена важность дальнейшего углубления политико-дипломатических, межпарламентских, торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей в свете вывода двусторонних отношений на уровень всестороннего стратегического партнерства.
Стороны выразили удовлетворение значительной интенсификацией взаимных контактов в рамках реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне в Ташкенте 29-30 марта 2022 года.
Наблюдается заметный рост торговых показателей между двумя странами. В частности, в прошлом году прирост составил более 60 процентов.
Количество совместных предприятий превысило 2 тысячи. Только с начала этого года освоены инвестиции на общую сумму около полумиллиарда долларов США.
Наблюдается высокий интерес турецких компаний к участию в процессе приватизации государственных предприятий в Узбекистане.
Достигнуты дальнейшие договоренности о реализации совместных проектов в сфере сельского хозяйства, транспорта, электротехники, текстильной и кожевенной промышленности, стройматериалов, инноваций, высоких технологий, туризма и культуры.
В качестве перспективного направления особо выделена энергетическая отрасль. В последние годы стороны реализуют проекты на сумму почти 1 миллиард долларов.
На встрече был также рассмотрен график предстоящих мероприятий, в том числе в рамках планируемого саммита Организации тюркских государств в Самарканде.
Встреча Президентов Узбекистана и Турции прошла традиционно в теплой, доверительной и дружеской обстановке.