Hukumat qarori (620-son, 24.07.2019 y.) bilan Xorijiy davlatlarda ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatlarni tan olish tartibi haqidagi nizom tasdiqlandi.
Nizomga muvofiq, xorijiy davlatlarda umumiy o‘rta va o‘rta ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatlarni tan olish bepul amalga oshiriladi.
O‘rta maxsus, kasb-hunar, oliy ta’lim, kadrlarni qayta tayyorlash va malaka oshirish ta’limi olganlik to‘g‘risidagi hujjatlarni tan olganlik uchun eng kam oylik ish haqining 3 baravari miqdorida yig‘im undiriladi.
Quyidagi hollarda hujjatlarni tan olish sinovlarsiz amalga oshiriladi:
— umumiy o‘rta va o‘rta, o‘rta maxsus, kasb-hunar va malaka oshirish ta’limini olgan talabgorlarning hujjatlari;
— O‘zbekistonda bo‘linmalari va qo‘shma ta’lim muassasalari mavjud xorijiy ta’lim muassasalarida o‘qigan talabgorlarning hujjatlari;
— Xalqaro 1000 talik reytingga kirgan oliy ta’lim muassasalarining hujjatlari;
— vazirlik va idoralar yo‘llanmalari asosida ta’lim olgan talabgorlarning hujjatlari;
— 1992 yil 1 yanvargacha xorijiy ta’lim muassasalariga kirgan talabgorlarning hujjatlari;
— Oliy ta’limda sifatni baholash Yevropa assotsiatsiyasining a’zolari tomonidan akkreditatsiya qilingan ta’lim muassasalarida ta’lim olganlarning hujjatlari;
— AQSh, Avstraliya, Isroil, Kanada, Singapur, Janubiy Koreya, Yaponiya davlatlarida akkreditatsiya qilingan ta’lim muassasalarida ta’lim olganlarning hujjatlari;
— vazirlik va idoralar tomonidan ajratilgan mablag‘lar hisobiga ta’lim olgan talabgorlarning hujjatlari;
— xalqaro shartnomalar, Prezident va Hukumat hujjatlarida nazarda tutilgan hollarda ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatlar.
Talabgorlar so‘rovnomaga ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjat, uning ilovasi hamda ularning o‘zbek tiliga tarjima qilingan notarial tasdiqlangan nusxasini ilova qiladi.
Sinov asosida tan olinadigan hujjatlar uchun test sinovlari tashkil etiladi va bu haqida 10 kun oldin Ta’lim sifatini nazorat qilish inspeksiyasining saytida e’lon qilinadi.
Test sinovi 50 ta savoldan iborat bo‘ladi va 54 va undan kam ball to‘plagan talabgorlarning hujjatlari tan olinmaydi.
2019 yil 1 sentyabrdan xorijiy davlatlarda umumiy o‘rta va o‘rta ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatlarni tan olish uchun arizalar faqat Davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali qabul qilinadi.

В каких случаях в Узбекистане нострифицируют иностранный диплом без испытаний?
Постановлением Правительства утверждено Положение о порядке признания документов об образовании, выданных в зарубежных странах.
В соответствии с Положением, признание документов о получении общего среднего и среднего образования в зарубежных странах осуществляется бесплатно.
За признание документов о получении среднего специального, профессионального, высшего образования, переподготовки и повышения квалификации кадров взимается сбор в размере 3-х кратного минимального размера заработной платы.
Признание документов производится без испытаний в следующих случаях:
• документы претендентов, получивших общее среднее и среднее специальное, профессиональное образование и о повышении квалификации;
• документы претендентов, прошедших обучение в зарубежных образовательных учреждениях, имеющих подразделения и совместные образовательные учреждения в Узбекистане;
• документы высших учебных заведений, занимающих первые 1 000 позиций в международном рейтинге среди высших образовательных учреждений;
• документы претендентов, получивших образование по направлениям министерств и ведомств;
• документы претендентов, поступивших на учебу в зарубежные образовательные учреждения до 1 января 1992 года;
• документы претендентов, получивших образование в образовательных учреждениях, аккредитованных полноправными членами Европейской ассоциации гарантии качества в высшем образовании;
• документы претендентов, получивших образование в образовательных учреждениях, аккредитованных в США, Австралии, Израиле, Канаде, Сингапуре, Южной Корее, Японии;
• документы претендентов, получивших образование за счет средств, выделяемых министерствами и ведомствами;
• документы об образовании в случаях, предусмотренных международными договорами, актами Президента и Правительства.
Для признания документов заявители обращаются через Центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг.
Претенденты прилагают к анкете документ об образовании, его приложение и нотариально заверенную копию, переведенную на узбекский язык.
Для документов, признаваемых на основе испытания, будут организованы тестовые испытания, и об этом будет объявлено на сайте Инспекции по надзору за качеством образования за 10 дней.
Тест будет состоять из 50 вопросов, и документы претендентов, набравших 54 и менее баллов, не будут признаны.
С 1 сентября 2019 года заявления о признании документов об общем среднем и среднем образовании, полученных за рубежом, принимаются только через Центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг.