AQShda bedarak ketgan sakkizta harbiy xizmatchi halok bo‘ldi deb e’lon qilindi
AQSh Harbiy-dengiz kuchlarining harbiy mashg‘uloti vaqtida sodir bo‘lgan favqulodda hodisadan so‘ng bedarak ketgan sakkiz nafar askar halok bo‘ldi deb e’lon qilindi. Bu haqda 15-dengiz piyodalari korpusi ekspeditsiya guruhi o‘zining Twitter-akkauntida xabar berdi.
«7 ta dengiz piyodasi va 1 ta dengizchining qidiruv-qutqaruv ishlari nihoyasiga yetdi. Bedarak ketgan sakkiz nafar harbiy xizmatchining hammasi vafot etgan deb hisoblanadi», — deyiladi postda. «Qidiruv-qutqaruv ishlarini chuqur dard-alam bilan tugatdim», — deydi 15-ekspeditsiya otryadi boshlig‘i, polkovnik Kristofer Bronzi.
Chop etilgan hujjatga ko‘ra, qidiruv ishlari 40 soatlik operatsiyadan so‘ng to‘xtatilgan.
Xabarlarga ko‘ra, Kaliforniya shtati qirg‘oqlarida Harbiy-dengiz kuchlarining mashg‘ulotlar chog‘ida amfibiya mashinasi halokati natijasida Amerika qo‘shinining bir nafar askari halok bo‘lgan, ikki nafari jarohatlangan va yana sakkiz nafari bedarak ketgandi. Harbiy-dengiz kuchlari va Qirg‘oqni qo‘riqlash xizmati bedarak ketganlarning qidiruv ishlarida qatnashgan.

Восемь пропавших после аварии машины-амфибии в США военных признаны погибшими
Восемь солдат, которые были объявлены пропавшими без вести после ЧП, произошедшего в ходе военных учений Военно-морских сил (ВМС) США, признаны погибшими. Об этом сообщил 15 экспедиционный отряд Корпуса морской пехоты в своем Twitter-аккаунте.
«Поисково-спасательные работы 7 морских пехотинцев и 1 матроса завершены. Все восемь пропавших без вести военнослужащих считаются умершими», — говорится в посте. «С тяжелым сердцем я решил завершить поисково-спасательные работы», — сказал полковник Кристофер Бронзи (Christopher Bronzi), командующий 15 экспедиционным отрядом.
Согласно опубликованному документу, поиски были приостановлены спустя 40 часов операции.
Ранее стало известно, что в результате аварии машины-амфибии ВМС на учениях возле побережья штата Калифорния погиб солдат американской армии, двое были ранены и еще восемь пропали без вести. В поисках пропавших принимали участие ВМС и Береговая охрана.