700 kishi qo‘ziqorindan zaharlandi, 9 kishi halok bo‘ldi
Eron g‘arbida 700 kishi qo‘ziqorindan zaharlandi, 9 kishi halok bo‘ldi. Bu haqda Eronning avariya xizmati vakili Mujtabu Xolidiyning «ISNA» agentligiga bergan ma’lumotlariga asoslanib «RIA Novosti» xabar bermoqda.
Xolidiyning so‘zlariga ko‘ra, Kermanshoh, Kurdiston, Luriston, Zinjon, G‘arbiy Ozarbayjon va Qazvin viloyatlarida 721 kishi qo‘ziqorindan zaharlangan. Ulardan 50ga yaqinining ahvoli og‘ir ekani aytilmoqda. Bir nechasining jigarini transplantatsiya qilish zarur.
Yasuja tibbiyot universitetining ma’lum qilishicha, zaharli qo‘ziqorinning tashqi ko‘rinishi va ta’mi kishi havasini keltiradi. Qo‘ziqorinning zaharli ekanini faqat laboratoriya tekshiruvidan so‘nggina bilish mumkin.

Более семисот человек отравились грибами в Иране, есть погибшие
Свыше 720 человек отравились грибами на западе Ирана, девять человек погибли, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство ISNA.
Как сообщил представитель аварийной службы страны Моджтаб Халеди, 721 человек получил отравление ядовитыми грибами в провинциях Керманшах, Курдистан, Лурестан, Зенджан, Западный Азербайджан и Казвин. Около 50 человек находятся в критическом состоянии, нескольким из них требуется срочная пересадка печени.
Как сообщает Университет медицинских наук Ясуджа, внешний вид и вкус ядовитых грибов не отличается от съедобных. Понять, что гриб токсичен, можно только в результате проведения лабораторных экспериментов.