Бухорога Хитойдан ҳар бири 75 минг долларлик 25 та автобус харид қилинди (фото)
Бухоро вилоятига Хитой Халқ Республикасидан замонавий, юқори қулайликларга эга янги автобуслар партияси олиб келинди. Ҳар бир автобуснинг қиймати 75 минг АҚШ долларини ташкил этади.
Бухоро вилоят транспорт бошқармаси бош мутахассиси Умид Баҳроновнинг «Xabar.uz»га маълум қилишича, мазкур транспорт воситалари аҳоли учун қулай ва хавфсиз жамоат транспорти хизматларини ташкил этиш, шаҳар ва туманлар ўртасидаги қатновни яхшилаш ҳамда йўловчилар оқимини самарали бошқариш мақсадида харид қилинган. Унга кўра, йўловчи ташиш фаолияти билан шуғулланувчи «Прогресс мега транс» корхонаси томонидан жорий йилнинг май  ойида ҳам ХХРда ишлаб чиқарилган замонавий 12 дона «Зонг тонг» русумли автобус келтирилган. Худди шунингдек, «Miramax Tourist Trans» МЧЖ томонидан 1 дона «Kinglong» компаниясида ишлаб чиқарилган автобус ҳам келтирилган бўлиб,  яна 19 та харид қилиниши режалаштирилган.
Таъкидланишича, куни кеча харид қилинган «Зонг тонг» автобуслари экологик тоза, энергия тежамкор ва замонавий технологиялар билан жиҳозланган бўлиб, йўловчилар учун кондиционер  ва бошқа қулайликларни ҳам тақдим этади. 30 нафар йўловчига мўлжалланган. Автобус салони тўлиқ кузатув камералари билан таъминланган. Энг асосийси, автобус салонида йил давомида сифатли хизмат кўрсатиш учун иситиш ва совутиш тизимлари ҳам мавжуд. Бундан ташқари, имконияти чекланган фуқароларнинг чиқиб тушиши учун зарур шароитлар, ойналарининг қуёш нуридан асровчи плёнкалар билан жиҳозланган, Шунингдек, автобус ичидаги йўловчиларни сонини аниқлаш тизими йўлга қўйилган.
Ҳозирда автобуслар Бухоро шаҳри ва атроф туманларда синов тариқасида йўналишларга қўйилмоқда. Яқин вақт ичида улар тўлиқ ишга туширилиши ва маҳаллий аҳоли уларнинг хизматидан фойдаланиши режалаштирилган.
Маълум бўлишича, Бухорода эски автобуслар ўрнини босқичма-босқич ана шу янги автобуслар эгаллаяпти. Айни пайтда Бухоро шаҳри бўйлаб, 2016 йилда ишлаб чиқарилган саноқли автобуслар хизмат кўрсатмоқда.
«Энг муҳими, янги автобуслар Брутто-шартнома асосида харакатланади, яъни ҳайдовчи кунлик режа учун жавобгар бўлмайди. Белгиланган қатновни ва графикни амалга ошириб беради. Бу йўловчилар учун ҳам жуда қулай», - дейди Умид Баҳронов.

В Бухару из Китая доставлены более 20 современных автобусов
В целях повышения качества услуг общественного транспорта, оказываемых населению, для Бухарской области были закуплены новые автобусы.
Для более эффективной организации пассажирских перевозок предприятием Progress Mega Trans был подписан договор с китайской компанией Zhongtong Bus Holding Co., Ltd. о приобретении 24 современных автобусов.
По информации главного специалиста Бухарского областного управления транспорта Умида Бахронова, предоставленной изданию «Xabar.uz», стоимость одного автобуса составляет 75 тысяч долларов. Транспортные средства были приобретены с целью организации для населения удобного и безопасного общественного транспорта, улучшения сообщения между городом и районами, а также эффективного управления пассажиропотоком.
Отмечается, что новые автобусы экологически чистые, энергосберегающие и оснащены современными технологиями. Они рассчитаны на 30 пассажиров, оборудованы кондиционерами, системой видеонаблюдения, а также отопления и охлаждения для комфортного обслуживания пассажиров в течение всего года.
Кроме того, в автобусах предусмотрены условия для посадки и высадки людей с ограниченными возможностями, окна оснащены плёнками от солнечных лучей, а также внедрена система подсчёта количества пассажиров внутри транспорта.
В настоящее время новые автобусы в тестовом режиме курсируют по маршрутам в городе Бухара и прилегающих районах. В ближайшее время планируется их полноценный ввод в эксплуатацию для обслуживания местного населения.