Сергелидаги портлаш зарари нега давлат ҳисобидан қопланаётгани изоҳланди
Ижтимоий тармоқларда Сергели туманида рўй берган фавқулодда ҳодиса туфайли аҳоли уйларига етказилган зарарнинг давлат ҳисобидан қоплаб берилаётгани турли баҳс-мунозараларга сабаб бўлмоқда.
Бош вазир матбуот котиби ҳолатга изоҳ берди:
— Чиндан ҳам, фуқаролик ва жиноят қонунчилиги бўйича хусусий тадбиркорнинг ноқонуний ҳаракатлари оқибатида бошқа шахсларга етказилган зарарни давлат эмас, балки айбли ҳаракат содир қилган тадбиркорнинг ўзи қоплаб бериши керак.
Лекин нега бундай қилиняпти, деган савол туғилиши табиий.
Гап шундаки, процессуал қонунчиликка кўра, содир бўлган ёнғин оқибатида етказилган зарар бўйича айбдорларни аниқлаш ва уларнинг ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо бериш ҳамда зарар қоплаш бўйича тергов ҳаракатлари ва суд жараёни кўп вақт талаб этади.
Бугунги кунда мазкур ҳолат бўйича Ички ишлар вазирлиги томонидан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ана шу жиҳатларни инобатга олиб, ёнғин оқибатида хонадонларига талофат етган фуқароларни совуқ тушмасдан тезроқ уйларига киритиш бўйича ҳукумат олдига қатъий топшириқ қўйганлар ва унинг ижросини шахсан ўзлари доимий назорат қилиб турибдилар.
Бундан ташқари, Конституциямизнинг 23-моддасида давлат ўз фуқароларини ҳимоя қилиш ва уларга ҳомийлик кўрсатишни кафолатлаши белгиланган.
Шу боис, тергов ва суд жараёнлари якунига етгунига қадар таъмирлашга керак бўладиган маблағлар захира жамғармасидан ишлатиб турилибди.
Шуни алоҳида қайд этмоқчиман, тергов ва суд ишлари якунига етгач, таъмирлаш учун захирадан ишлатилган пуллар тийин-тийинигача айбдорлардан суд орқали ундириб олинади.

Стало известно, почему ущерб от взрыва в Сергелийском районе покрывается за счет государства
Согласно гражданскому и уголовному законодательству вред, причиненный другим лицам в результате незаконных действий частного предпринимателя, должен возмещаться не государством, а предпринимателем, совершившим нарушение.
Однако в социальных сетях обсуждается тот факт, что ущерб, нанесенный домам жителей в результате ЧП в Сергелийском районе, возмещается за счет государства.
Пресс-секретарь премьер-министра Бекзод Хидоятов пояснил, для чего это делается.
«Дело в том, что на установление виновников причиненного пожаром ущерба и на проведение следственных действий требуется много времени. Статья 23 нашей Конституции гласит, что государство гарантирует защиту и покровительство своим гражданам. Поэтому до завершения следствия и судебного разбирательства необходимые для ремонта средства были взяты из резервного фонда», — написал Бекзод Хидоятов в своем Telegram-канале.
Он также отметил, что в настоящее время проводится предварительное расследование в рамках уголовного дела по факту произошедшего.
«Президент, принимая во внимание эти аспекты, поставил перед правительством задачу как можно скорее отремонтировать дома пострадавших от пожара граждан, пока не похолодало, и лично контролирует ее исполнение», — подчеркнул пресс-секретарь премьер-министра.
После завершения расследования и судебного разбирательства каждая копейка, потраченная из резерва на ремонт, будет взыскана с виновников через суд, добавил Бекзод Хидоятов.