DXX Toshkentda terroristik tashkilotning yashirin guruhi faoliyatiga chek qo‘ydi
DXX va IIV xodimlari tomonidan mavjud jinoyat ishi doirasida Toshkent shahrining Olmazor va Shayxontohur tumanlarida o‘tkazilgan hamkorlikdagi tezkor tadbirlar o‘tkazdi.
Unda Oliy sudning 2016-yil 26-sentyabrdagi qarori bilan mamlakatimizda taqiqlangan «Tavhid va jihod katibasi» xalqaro terroristik tashkilotining 11 nafar tarafdorlaridan iborat yashirin guruh faoliyatiga chek qo‘yildi.
Aniqlanishicha, ushbu guruhni tashkil etgan shaxsning o‘zi dastavval joriy yilning yanvar oyida diniy ekstremistik oqimlar va terroristik tashkilotlarning g‘oyaviy rahnamolari bo‘lmish, hozirda Suriya va Turkiya davlatlarida qo‘nim topgan, asli qirg‘izistonlik, taxallusi «Abu Saloh» bo‘lgan Sirojiddin Muxtorov, shuningdek, O‘zbekiston fuqarolari bo‘lgan «Abdulloh Zufar» - Zofir G‘afforov va «Sodiq Samarqandiy» - Sodiq Muhammadiyevlarning da’vatlarini tinglab, ularning ta’siriga tushib qolgan, deyiladi matbuot xabarida.
So‘ngra o‘z atrofidagi insonlarni ham bu yo‘lga targ‘ib qila boshlagan.
Joriy yilning mart oyiga kelib, u «Tavhid va jihod katibasi» terroristik tashkiloti safiga qo‘shilish uchun Suriya davlatiga chiqib ketishni reja qilgan va buning uchun o‘ziga xorijga chiqish pasporti rasmiylashtirib olgan.
Biroq, koronavirus pandemiyasi tufayli O‘zbekiston va Turkiyada joriy etilgan karantin choralari uning rejasining ro‘yobga chiqishiga xalaqit bergan.
Ta’kidlash lozimki, noqonuniy yig‘ilishlar davomida guruh a’zolari internet tarmog‘i orqali yuklab olingan ekstremistik mazmundagi materiallarni tinglab, muhokama qilishgan. Hatto, ularning bir nechtasi «hijrat» va «jihod» qilish uchun Suriya davlatiga borishga xayrixohlik bildirishgan.
O‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida guruh a’zolarining yashash manzillarida taqiqlangan diniy adabiyotlar va varaqalar, kompyuter, noutbuk, planshet, mobil telefon hamda flesh-kartalar borligi aniqlanib, ularda saqlanayotgan ma’lumotlarni ekspertizadan o‘tkazish uchun protsessual tarzda rasmiylashtirilib olingani aytilgan.

В Ташкенте задержаны 11 сторонников международной террористической организации
В результате оперативных мероприятий, проведенных сотрудниками СГБ и МВД, в Алмазарском и Шайхантахурском районах города Ташкента пресечена деятельность подпольной группы из числа 11 сторонников международной террористической организации «Катибатуль Тавхид ва Джихад», запрещенной на территории нашей страны в соответствии с решением Верховного суда Республики Узбекистан от 26 сентября 2016 года. Об этом Xabar.uz сообщили в пресс-службе СГБ.
Как выяснилось, организатор этой группы в январе текущего года попал под влияние экстремистов в результате прослушивания призывов идейных предводителей религиозно-экстремистских течений и террористических организаций – уроженца Кыргызстана Сирожиддина Мухтарова по прозвищу «Абу Салох», граждан Узбекистана Зофира Гаффорова по прозвищу «Абдуллох Зуфар» и Содика Мухаммадиева по прозвищу «Содик Самаркандий», которые сейчас находятся в Сирии и Турции.
Затем он начал пропагандировать эти идеи среди своего окружения.
В марте текущего года он планировал выехать в Сирию для присоединения к рядам террористической организации «Катибатуль Тавхид ва Джихад» и оформил себе загранпаспорт.
Однако, по причине карантинных мер, введенных в Узбекистане и Турции из-за коронавирусной пандемии, его план не был реализован.
Отмечается, что во время сборищ члены группы слушали и обсуждали загруженные из сети Интернет материалы экстремистского содержания и некоторые из них изъявляли желание выехать в Сирию для совершения «хиджрата» и «джихада».
В ходе обыска, проведенного по местам жительства членов группы, были обнаружены запрещенная религиозная литература и листовки, компьютер, ноутбук, планшет, мобильные телефоны и флеш-карты, которые были оформлены и изъяты в процессуальном порядке для проведения экспертизы хранящихся на них данных.