Volkswagen Caddy modeli
«O‘zavtosanoat» AJ va «Folksvagen Grup Rus» O‘zbekistonda yengil tijorat avtomobillarini ishlab chiqarish va sotish bo‘yicha hamkorlik to‘risida kelishuv imzoladi.
Qayd etilishicha:
- Yengil tijorat avtomobillari ishlab chiqarish «Jizzax» EIZda joriy etiladi.
- Zavod ishlab chiqarish quvvati – yiliga 20 000 dona avtomobil.
- Loyiha «O‘zavtosanoa» AJning mahalliy korxonalari bazasida, Volkswagen konserni ishlab chiqarish texnologiyalaridan foydalangan holda amalga oshiriladi.
«O‘zavtosanoat» AJ va «Folksvagen Grup Rus» kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuvni imzolash marosimi «O‘zavtosanoat»da bo‘lib o‘tdi. Kelishuv predmeti «Jizzax» EIZda «Jizzax avtomobil zavodi» MChJ bazasida yengil tijorat avtomobillarini ishlab chiqarishni tashkil etish, shuningdek ishlab chiqarilgan texnikani sotish tizimini yo‘lga qo‘yishdan iborat. Zavod Volkswagen konsernining yo‘lovchi va yuk tashishga mo‘ljallangan bir necha modeldagi yengil tijorat avtomobillarini to‘liq sanoat sikli bo‘yicha ishlab chiqarishga ixtisoslashadi.
«Folksvagen Grup Rus» yangi zamonaviy ishlab chiqarish texnologiyalari va jarayonlarini taqdim etadi, shuningdek xodimlarni o‘qitishni amalga oshiradi. Zavod Volkswagen konsernining ishlab chiqarish, sifat, xaridlar, yetkazib berish va sotuv tizimlari boshqaruvi borasidagi zamonaviy standartlariga muvofiq ish yuritadi. Shuningdek, korxona rejalariga mahalliy avtomobil butlovchi qismlari ishlab chiqaruvchilarini (bugungi kunda ular «O‘zavtosanoat» AJga tegishli 30 ta yirik zavod va 160 dan ziyod o‘rta hamda kichik korxonalardan iborat) jalb qilish orqali muayyan mahalliylashtirish darajasini ta’minlash ham kiradi.
Korxonaning ishlab chiqarish quvvati yiliga 20 000 dona avtomobilga teng bo‘ladi.
Aholisi soni 34 million kishidan ortiq bo‘lgan O‘zbekiston sanoat ishlab chiqarish, kichik va o‘rta biznesning yanada rivojlanishi uchun yirik salohiyatga ega. Mamlakatda yengil tijorat avtomobillarining bozori o‘sish uchun istiqbolli segment sanaladi.
«Yengil tijorat avtomobillari segmenti bugungi kunda O‘zbekiston avtomobil bozoridagi yagona o‘zlashtirilmagan yo‘nalish sanaladi. Ushbu loyihaning amalga oshirilishi mahalliy avtomobil sanoati taraqqiyotida yangi salmoqli qadamni qo‘yish imkonini beradi. Yangi qo‘shma korxona, aholining bandligini oshirish barobarida, O‘zbekistonda sanoat ishlab chiqarishning yanada o‘sishiga xizmat qiladi», — qayd etgan «O‘zavtosanoat» AJ boshqaruvi raisi janob Shavkat Umurzoqov.
Bitim doirasida tomonlar hamkorlikni 2020-yilda Volkswagen Caddy modelini ishlab chiqarish va sotish bilan boshlashga kelishib oldilar, u ikkita modifikatsiyada taklif etiladi: 7 o‘rinli yo‘lovchi universali va yuk furgoni. Ushbu model ham tijorat, ham oilaviy foydalanishga mo‘ljallangan. Avtomobil quvvati 110 o.k. va hajmi 1,6 litrli tejamkor benzinli dvigatel bilan jihozlanadi. Shahar sikli rejimida yoqilg‘i sarfi 100 km.ga 9,3 l., trassada – 100 km.ga 6,1 l.ga to‘g‘ri keladi.
Bundan tashqari, hamkorlik doirasida kelajakda Volkswagen Group konsernining keng modellar qatoridan boshqa namunalarni ham ishlab chiqarish va keltirish imkoniyati ko‘rib chiqiladi.

Volkswagen запустит в Джизаке производство легких коммерческих автомобилей
Подписано cоглашение о сотрудничестве между АО «Узавтосаноат» и компанией «Фольксваген Груп Рус». Предметом соглашения стала организация производства легких коммерческих автомобилей в СЭЗ «Джизак» на базе компании ООО «Джизакский Автомобильный завод», а также налаживание дальнейшей системы сбыта. Завод будет специализироваться на производстве по полному промышленному циклу легких коммерческих автомобилей нескольких моделей концерна Volkswagen, предназначенных для перевозки пассажиров и грузов.
«Фольксваген Груп Рус» предоставит новые современные производственные технологии и процессы, а также будет проводить обучение сотрудников. Завод будет функционировать в соответствии с современными стандартами концерна Volkswagen в области управления производством, качеством, системами закупок, поставок и продаж. Также в планы предприятия входит обеспечение определенного уровня локализации путем привлечения отечественных производителей автомобильных комплектующих, которые на сегодняшний день насчитывают около 30 крупных заводов, принадлежащих АО «Узавтосаноат», и свыше 160 средних и малых предприятий.
Производственная мощность предприятия составит до 20 000 автомобилей в год.
«Сегмент легких коммерческих автомобилей оставался на сегодняшний день единственным неосвоенным на автомобильном рынке Узбекистана. Реализация данного проекта позволит осуществить новый качественный шаг в развитии отечественной автомобильной промышленности. Новое совместное предприятие, наряду с увеличением занятости населения, будет способствовать дальнейшему росту промышленного производства Узбекистана» - отметил председатель правления АО «Узавтосаноат» Шавкат Умурзаков.
Маркус Озегович, генеральный директор «Фольксваген Груп Рус», отметил: «Автомобильный рынок Узбекистана динамично развивается и имеет большой потенциал роста во всех сегментах. Мы уверены, что как продукция нашего концерна, так и высокий уровень обслуживания в дилерских центрах, будут в полной мере оценены узбекскими потребителями».
В рамках соглашения стороны договорились о начале сотрудничества с производства и реализации модели Volkswagen Caddy в 2020 году, который будет предлагаться в двух модификациях: 7-местный пассажирский универсал и грузовой фургон. Данная модель предназначена как для коммерческого, так и для семейного пользования. Автомобиль будет оснащаться экономичным бензиновым двигателем мощностью 110 л.с. и объёмом 1.6 литра. Расход топлива в режиме городского цикла составляет 9,3 л на 100 км., на трассе – 6,1 л на 100 км.
Кроме того, в рамках сотрудничества будет рассмотрена возможность производства и поставки других моделей из широкой линейки концерна Volkswagen Group в будущем.
Volkswagen AG со штаб-квартирой в Вольфсбурге (Германия) является одним из ведущих мировых и крупнейшим европейским автопроизводителем. В 2019 году покупателям по всему миру было передано 10 974 600 автомобилей (в 2018 году - 10 834 000 автомобилей). В состав концерна входят двенадцать брендов из семи европейских стран: Volkswagen — легковые автомобили, Audi, Seat, ŠKODA, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Ducati, Volkswagen Коммерческие автомобили, Scania и MAN. Концерн Volkswagen имеет 123 завода в 20 странах Европы и 11 странах Северной и Южной Америки, Азии и Африки.