«Oskar»: Amerika kinoakademiyasi «erkak» va «ayol»lardan voz kechmaydi
AQSh Kinoakademiyasi erkak va ayol aktyorlar uchun «Oskar» mukofotlarini topshirishda davom etadi. Bu haqda «RIA Novosti» Kinoakademiya vakiliga asoslanib xabar berdi.
Kinoakademiya vakiliga ko‘ra, mukofotlash tartibi o‘zgartirilmasligi rejalashtirilgan. «Tug‘ilayotgan mubohasalarga diqqatli bo‘lgan holda o‘z a’zolarimiz (fikri)ga quloq tutamiz», — dedi Kinoakademiya vakili.
Eslatib o‘tamiz, Berlin xalqaro kinofestivali (Berlinale) tashkilotchilari 2021-yilda «Eng yaxshi aktyorlik ishi uchun kumush ayiq» hamda «Ikkinchi plandagi eng yaxshi aktyorlik ishi uchun kumush ayiq» mukofotlarini ayol-erkakka ajratmasdan «bitta qilib» topshirishini ma’lum qilgandi.

«Оскар» не будет вводить гендернонейтральные награды для актёров
Американская академия кинематографических искусств и наук не будет отказываться от гендерного разделения наград за актёрскую работу.
Представители Академии заявили, что структура останется прежней, но члены организации будут внимательно следить за зарождающейся дискуссией о том, нужно ли отдельно награждать женщин и мужчин, передаёт РИА Новости.
Ранее стало известно, что Берлинский международный кинофестиваль упразднит гендерное разделение наград за актёрские работы. Новый порядок будет соблюдаться с 2021 года.