O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-avgust kuni Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish masalalariga bag‘ishlangan maxsus tadbirda ishtirok etdi.
Tadbirda Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Qirg‘iz Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Raisi - Prezident Administratsiyasi rahbari Adilbek Qasimaliyev, Ozarbayjon Respublikasi Bosh vaziri Ali Asadov, shuningdek, rasmiy delegatsiyalar a’zolari va jamoatchilik vakillari qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, Toshkent shahrida bo‘lajak Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuviga tayyorgarlikning asosiy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonning ushbu formatdagi raisligi doirasida birgalikda amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida ma’lumot berdi. Xususan, yil boshida Raislik konsepsiyasi va Qo‘shma tadbirlar rejasi qabul qilindi.
Xavfsizlik kengashlari kotiblari, maxsus xizmatlar rahbarlari, sanoat, energetika, suv xo‘jaligi va ekologiya vazirlarining uchrashuvlari, media va yoshlar forumlari o‘tkazildi.
Yil yakuniga qadar parlamentlararo forum, mudofaa, savdo va transport vazirlarining uchrashuvlari, madaniy-gumanitar tadbirlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Mintaqaviy sheriklikning yangi kun tartibini shakllantirish va uning normativ-huquqiy asoslarini mustahkamlash maqsadida uchrashuvning konseptual hujjatlari tayyorlanmoqda.
Toshkent sammiti doirasida O‘zbekiston tomoni siyosiy muloqotni chuqurlashtirish, iqtisodiy kooperatsiyaning yangi drayverlarini ishga tushirish, chegaraoldi savdoni ko‘paytirish bo‘yicha qator tashabbuslarni ilgari surish niyatida ekani ta’kidlandi. Suv va energetika sohalarida, transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlikni kengaytirish hamda iqlim o‘zgarishi bo‘yicha amaliy hamkorlik masalalari diqqat markazida bo‘ladi.
Ozarbayjon tomonining uchrashuvlarda ishtirok etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bugungi kunda mintaqa davlatlari Ozarbayjon bilan samarali hamkorlik qilmoqda. Savdo, transport, «yashil» energetika sohalarida qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti so‘zining yakunida Markaziy Osiyo mamlakatlarining o‘zaro muvofiqlashtirilgan va kelishilgan yondashuvlari mintaqada taraqqiyot va farovonlik maqsadlariga erishishga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 августа принял участие в специальном мероприятии, посвященном вопросам подготовки и проведения седьмой Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, передает пресс-служба главы государства.
В мероприятии участвовали Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Председатель Кабинета Министров – Руководитель Администрации Президента Кыргызской Республики Адылбек Касымалиев и Премьер-министр Азербайджанской Республики Али Асадов, а также члены официальных делегаций и представители общественности.
Лидер нашей страны информировал о проводимой совместной работе в рамках председательства Узбекистана в данном формате. В частности, в начале года были приняты Концепция председательства и График совместных мероприятий.
Проведены встречи секретарей советов безопасности, руководителей спецслужб, министров промышленности, энергетики, водного хозяйства и экологии, медиа- и молодежный форумы.
До конца года намечены межпарламентский форум, встречи министров обороны, торговли и транспорта, а также культурно-гуманитарные мероприятия.
Для формирования новой повестки регионального партнерства и укрепления его нормативно-правовой базы ведется подготовка концептуальных документов встречи.
Подчеркнуто, что в рамках Ташкентского саммита узбекская сторона намерена выдвинуть ряд инициатив по углублению политического диалога, запуску новых драйверов экономической кооперации, наращиванию приграничной торговли. В фокусе внимания будут вопросы практического сотрудничества в водной и энергетической сферах, расширения транспортной взаимосвязанности, а также в области изменения климата.
С удовлетворением отмечено участие во встречах азербайджанской стороны. Сегодня государства региона плодотворно сотрудничают с Азербайджаном. Реализуются проекты в сфере торговли, транспорта, «зеленой» энергетики.
В завершение Президент Узбекистана выразил уверенность, что скоординированные и согласованные подходы стран Центральной Азии позволят достичь общих целей регионального развития и процветания.