Shavkat Mirziyoyev qishloq xo‘jaligi xodimlariga tabrik yo‘lladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni munosabati bilan soha vakillariga tabrik yo‘lladi.
Muhtaram dehqon va fermerlar!
Avvalo, barchangizni, sizlarning timsolingizda butun xalqimizni Qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni bilan chin qalbimdan tabriklab, eng ezgu va samimiy tilaklarimni bildirishga ruxsat etgaysiz.
O‘z ishining mohir ustasi bo‘lgan siz, azizlarning fidokorona mehnatingiz samarasini har kuni o‘z dasturxonida ko‘radigan xalqimiz bu yilgi mavsum qanday og‘ir va murakkab kechganini yaxshi biladi. Haqiqatan ham, tabiat injiqliklari – bahorning quruq kelgani, kutilmagan jala va bo‘ronlar, yoz faslidagi kuchli suv tanqisligi, jazirama issiq, turli hasharot va kasalliklar ekin-tikinlarga katta xavf tug‘dirgani, kuzda esa yog‘in-sochinlarning barvaqt boshlangani mamlakatimiz qishloq xo‘jaligi xodimlarini yana bir bor jiddiy sinovdan o‘tkazdi.
Ana shunday qiyinchiliklarga qaramasdan, yurtimiz bo‘yicha 6 million 124 ming tonna g‘alla, 2 million 300 ming tonna paxta, 8 million 661 ming tonna sabzavot, 2 million 411 ming tonna kartoshka, 1 million 607 ming tonna poliz mahsulotlari, 2 million 100 ming tonnaga yaqin meva, 1 million 314 ming tonna uzum, 18 ming tonna pilla, 1 million 789 tonna go‘sht, 7 million 830 ming tonna sut tayyorlashga erishganingiz tahsinga loyiq. Muxtasar aytganda, jami bo‘lib 58 trillion 181 milliard so‘mlik qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirganingiz yil davomida qilgan mardona mehnatingiz mahsulidir.
Joriy mavsum oxirlab, yil natijalari sarhisob qilinayotgan mana shu qutlug‘ ayyomda sizlarga, barcha qishloq ahliga ana shunday olijanob mehnatingiz uchun o‘z nomimdan, xalqimiz nomidan katta rahmatlar aytib, chin qalbimdan minnatdorlik bildiraman.
Sizlarga yaxshi ma’lumki, yurtimizda keyingi ikki yilda barcha sohalar qatori qishloq xo‘jaligi bo‘yicha ham muhim dasturlar, “yo‘l xarita”lari ishlab chiqilib, izchil amalga oshirilmoqda. Jumladan, dehqon va fermerlar, dala ishchilari mehnatini munosib qadrlash va rag‘batlantirish maqsadida davlat ehtiyoji uchun xarid qilinadigan paxta va g‘allani moliyalashtirish tartibi o‘zgartirilgani, O‘zbekiston tarixida birinchi marta fermerlar o‘z mablag‘larini mustaqil sarflash huquqiga ega bo‘lganini ta’kidlash lozim.
Bu yilgi mavsumda g‘alla yetishtiradigan fermerlarga 1 trillion 33 milliard so‘m yoki o‘tgan yilga nisbatan 142 foiz, paxtachilik xo‘jaliklariga esa 5 trillion 138 milliard so‘m yoki o‘tgan yilga nisbatan 2,4 marta ko‘p imtiyozli kreditlar ajratilgani soha rivojiga yuksak e’tibor namunasidir.
Ushbu tarmoqqa bozor mexanizmlari, xo‘jalik yuritishning agroklaster tizimi joriy etilayotgani, ilgari e’tiborimizdan chetda bo‘lib kelgan zamonaviy issiqxonalar, baliqchilik, asalarichilik, qizilmiya, za’faron, qalampir, sarimsoqpiyoz, to‘qsonbosti usulida sabzavot yetishtirish, parrandachilik, yilqichilik, tomorqa xo‘jaliklari kabi yo‘nalishlar jadal rivojlanayotgani tub tarkibiy o‘zgarishlarga sabab bo‘lmoqda. Bularning barchasi qishloq xo‘jaligini mahalliy va chet ellik investorlar uchun tobora jozibali, istiqbolli tarmoqqa aylantirmoqda.
Ayni vaqtda qishloqlarimiz qiyofasini tubdan yangilash, ularni obod qilish, qishloq ahli uchun zamonaviy sharoitlar yaratish bo‘yicha ham ko‘p ish qilinmoqda. Jumladan, arzon uy-joylar dasturi doirasida bu yil qishloqlarimizda 28 mingta uy-joy barpo etilib, o‘z egalariga topshirildi. Bunday uy-joylar uchun dastlabki to‘lov miqdori 25 foizdan 15 foizga, kam ta’minlangan oilalar uchun esa 10 foizga tushirildi.
Bu yil “Obod qishloq” dasturi doirasida 159 ta tumandagi 416 ta qishloqda katta hajmdagi qurilish-obodonlashtirish ishlari olib borildi. Natijada 2 millionga yaqin aholimiz uchun yangi uy-joylar, tabiiy gaz, elektr, ichimlik suvi tarmoqlari, ravon yo‘llar, maktab va bog‘chalar, shifo maskanlari, madaniyat va sport inshootlari, bir so‘z bilan aytganda, munosib hayot sharoitlari yaratilgani, hech shubhasiz, barchamizni xursand qiladi va kelgusida bu ishlarni yanada katta ko‘lam va keng miqyosda davom ettirishga ruhlantiradi.
Hammamiz yaxshi tushunamizki, hozirgi paytda oldimizda hal qilishimiz lozim bo‘lgan g‘oyat muhim vazifalar turibdi. Avvalo, joriy mavsumning achchiq tajribasidan kelib chiqib, yuqori samara bermayotgan paxta va g‘alla maydonlarini qisqartirishni izchil davom ettirish zarur.
Paxta va g‘alladan bo‘shagan maydonlarda eksportbop, ichki va tashqi bozorda talab katta bo‘lgan ekinlar ekish, boshqacha aytganda, har bir xo‘jalik va tumanning ixtisoslashuvini qayta ko‘rib chiqib, tegishli qarorlar qabul qilishimiz, ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari, tomorqa maydonlari samarasini oshirishga qaratilgan ishlarimizni kuchaytirishimiz kerak.
Qishloq xo‘jaligida chidamli, ertapishar, serhosil ekin navlarini yaratish, chorvachilikda naslchilikni yaxshilash, eng katta boylik bo‘lgan yer va suv resurslaridan tejab-tergab foydalanish, urug‘chilikni rivojlantirish e’tiborimiz markazida turishi lozim.
Kelgusi yilda sug‘oriladigan yerlarning meliorativ holatini yaxshilash maqsadida Davlat budjetidan qariyb 1,7 trillion so‘m, xalqaro moliya institutlarining 84 million dollar miqdoridagi mablag‘ini yo‘naltirish rejalashtirilmoqda.
Shuningdek, suv omborlari tarmog‘ini kengaytirish hisobidan lalmi yerlarni o‘zlashtirish masalasiga alohida e’tibor qaratiladi.
Buning uchun Toshkent viloyatida jami 45 million kub metr suv yig‘iladigan “Parkentsoy”, “Qizilsoy”, “Toshtepa”, Jizzax viloyatining Forish tumanida “Karaman”, Qashqadaryo viloyatida “Guldara”, “Ayaqchisoy”, Samarqand viloyatida “Bulung‘ur” suv omborlari barpo etiladi.
Kelgusi ikki yilda esa 1 million 200 ming gektar yerning suv ta’minoti barqarorlashtiriladi, yiliga 1 milliard 700 million kub metr suv tejaladi va 600 ming gektar yerning meliorativ holati yaxshilanadi.
Biz uchun o‘ta muhim vazifa – qishloq xo‘jaligi uchun yuksak bilim va malakaga ega bo‘lgan oliy va o‘rta maxsus ma’lumotli kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirishimiz lozim. Bu borada xorijdagi yetakchi oliy o‘quv yurtlari bilan birga qo‘shma fakultetlar tashkil etish, yaqinda ish boshlagan “El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali agro soha mutaxassislarini, yosh kadrlarni rivojlangan xorijiy mamlakatlarda o‘qitishga alohida ahamiyat berishni zamonning o‘zi talab etmoqda.
Kelgusi yili qishloq xo‘jaligida 1 milliard 870 million AQSh dollari hajmidagi investitsiya loyihalarini amalga oshirish mo‘ljallanayotgani bu sohadagi ishlarimizning hajmi ham, mas’uliyati ham naqadar yuksak ekanidan dalolat beradi.
O‘z oldimizga qo‘ygan ulkan vazifalarni ado etish, mamlakatimizning oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, xalqimiz dasturxonini farovon qilishdek olijanob maqsad yo‘lida hayot sinovlarida toblangan, mard va matonatli fermerlarimiz, O‘zbekistonning barcha qishloq xo‘jalik xodimlari bor bilim va tajribalarini, kuch-g‘ayrat va imkoniyatlarini safarbar etib, o‘zlarini ayamasdan mehnat qiladilar, deb ishonaman.

Шавкат Мирзиёев поздравил дехкан и фермеров с праздником
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в связи с Днем работников сельского хозяйства поздравил работников отрасли.
Уважаемые дехкане и фермеры!
Позвольте от всего сердца поздравить вас и в вашем лице весь народ Узбекистана с Днем работников сельского хозяйства и выразить вам свои самые добрые пожелания.
Наш народ, который каждый день с благодарностью пользуется результатами вашего самоотверженного труда, дорогие фермеры, хорошо знает, каким нелегким оказался нынешний сельскохозяйственный сезон. Действительно, сильная засуха, неожиданные проливные дожди и ветра весной, знойная жара и дефицит воды для полива летом, ранние осенние осадки, а также различные вредители и заболевания растений стали серьезным испытанием для работников сельского хозяйства страны.
Несмотря на все эти трудности, вам удалось заготовить 6 миллионов 124 тысячи тонн зерна,  2 миллиона 300 тысяч тонн хлопка, 8 миллионов 661 тысячу тонн овощей, 2 миллиона 411 тысяч тонн картофеля, 1 миллион 607 тысяч тонн бахчевых культур, около 2 миллионов 100 тысяч тонн фруктов, 1 миллион 314 тысяч тонн винограда, 18 тысяч тонн коконов, 1 миллион 789 тонн мяса, 7 миллионов 830 тысяч тонн молока. В целом за год напряженной работы было произведено сельскохозяйственной продукции на 58 триллионов 181 миллиард сумов.
В этот знаменательный день, когда завершается сезон и подводятся итоги года, от имени нашего народа и от себя лично искренне выражаю вам, всем труженикам села, огромную благодарность за ваш неустанный благородный труд.
Всем вам хорошо известно, что в последние два года, как и во всех сферах, в сельском хозяйстве страны последовательно реализуются разработанные важные программы, «дорожные карты». Следует, в частности, отметить, что в целях достойной оценки и стимулирования труда земледельцев изменен порядок оплаты при закупках хлопка и зерна для государственных нужд, впервые фермеры получили право самим распоряжаться этими средствами.
Ярким подтверждением большого внимания к развитию сферы служит выделение в нынешнем сезоне льготных кредитов зерноводческим фермерским хозяйствам в размере 1 триллиона 33 миллиардов сумов, что на 142 процента больше по сравнению с прошлым годом, хлопководческим хозяйствам – 5 триллионов 138 миллиардов сумов, или в 2,4 раза больше, чем в прошлом году.
Внедрение в аграрную отрасль рыночных механизмов, кластерной системы, ускоренное развитие таких важных направлений, как создание современных тепличных хозяйств, рыбоводство, пчеловодство, птицеводство, коневодство, выращивание солодки, шафрана, горького перца, чеснока, а также расширение практики вторичного осеннего посева овощных культур, приусадебного хозяйствования способствуют проведению глубоких структурных реформ. Все это превращает сельское хозяйство в еще более привлекательную и перспективную для отечественных и иностранных инвесторов сферу.
В настоящее время осуществляется большая работа по коренному изменению облика наших сел, их благоустройству, созданию для сельчан современных условий. Так, в рамках программы строительства доступного жилья на селе в этом году сданы под ключ 28 тысяч домов. Сумма первоначального взноса для приобретения таких домов снижена с 25 до 15 процентов, а для малообеспеченных семей  – до 10 процентов от их стоимости.
В нынешнем году в рамках программы «Обод кишлок» в 416 селах 159 районов республики проведена огромная работа по строительству и благоустройству. В результате почти для 2 миллионов жителей села были построены новые дома, детские сады и школы, лечебные учреждения, культурные и спортивные сооружения, проложены сети для снабжения населения природным газом, электроэнергией, питьевой водой, новые дороги, словом, созданы достойные условия жизни, что, конечно, радует нас и стимулирует продолжать эту работу в еще более широких масштабах.
Все мы знаем, что сегодня перед нами стоят чрезвычайно важные задачи, требующие своего решения. Прежде всего, исходя из опыта нынешнего сезона следует продолжить последовательную работу по сокращению низкопродуктивных площадей для посевов хлопчатника и зерновых.
Нам необходимо расширить выращивание на освобождаемых площадях экспортоориентированных культур, пользующихся большим спросом как на внутреннем, так и на внешнем рынках. Иначе говоря, четко определив специализацию каждого хозяйства и района, повысить эффективность многоотраслевых фермерских хозяйств.
В центре внимания должны находиться создание устойчивых, скороспелых, высокоурожайных сортов сельскохозяйственных культур, улучшение племеноводства и семеноводства, бережное и экономное использование самого важного нашего богатства – водных и земельных ресурсов.
В будущем году на улучшение мелиоративного состояния орошаемых земель планируется направить из Государственного бюджета почти 1,7 триллиона сумов, а также 84 миллиона долларов средств международных финансовых институтов.
Кроме того, за счет расширения сети водохранилищ особое внимание будет уделяться освоению богарных земель.
Для этого будут созданы водохранилища – в Ташкентской области «Паркентсой», «Кизилсой» и «Тоштепа», в Фаришском районе Джизакской области – «Караман», в Кашкадарьинской области – «Гулдара» и «Аякчисой», в Самаркандской области – «Булунгур» общей емкостью 45 миллионов кубометров.
В следующие два года будут обеспечены стабильный полив 1 миллиона 200 тысяч гектаров, экономия 1 миллиарда 700 миллионов кубометров воды в год, улучшится мелиоративное состояние 600 тысяч гектаров земель.
Важнейшая задача для нас – это совершенствование системы подготовки кадров с высшим и средним специальным образованием для сельского хозяйства, обладающих передовыми знаниями и высокой квалификацией. Само время требует уделить особое внимание созданию совместных факультетов с ведущими зарубежными вузами, обучению в развитых зарубежных странах молодых специалистов аграрной сферы при поддержке недавно созданного фонда «Эл-юрт умиди».
В будущем году в сфере намечено реализовать ряд инвестиционных проектов общей стоимостью 1 миллиард 870 миллионов долларов США, что свидетельствует о том, насколько значительны объемы предстоящей работы и высока ответственность.
Убежден, что закаленные в непростых жизненных испытаниях наши самоотверженные фермеры, все работники сельского хозяйства Узбекистана направят свои знания и опыт, силы и энергию, весь свой потенциал на выполнение стоящих перед нами важнейших задач, увеличение объемов, качества и ассортимента производимой сельскохозяйственной продукции, обеспечение продовольственной безопасности страны.
Дорогие друзья, соотечественники!
Еще раз от всей души поздравляю вас с Днем работников сельского хозяйства.
Желаю всем вам крепкого здоровья, новых успехов в вашем нелегком и благородном труде, мира, добра и достатка вашим семьям.