Toshkent shahrining Mirobod tumanida ikki shaxs kompaniya idorasidan 560 ming AQSh dollari miqdoridagi pul bo‘lgan seyfni o‘g‘irlab ketishdi. Bu haqda poytaxt Ichki ishlar bosh boshqarmasi matbuot xizmati xabar berdi.
Hodisa 22 iyunga o‘tar kechasi sodir bo‘lgan. Gumonlanuvchilar voqea joyiga Gentra rusumli avtomashinada kelishgan. Ular kompaniya direktorining kabinetiga bostirib kirib, hujjatlar, fleshkarta va 560 ming dollar bo‘lgan seyfni o‘g‘irlab ketishgan.
Huquq-tartibot idoralari xodimlari videokuzatuv kameralaridagi yozuvlarni o‘rganib, talonchilarning shaxsini aniqladi.
Xodimlar Andijon shahrida yashirinishga uringan gumonlanuvchilardan birini qo‘lga oldi. U qarindoshlarining uyida ushlanib, Toshkentga olib kelingan.
Aniqlanishicha, mazkur shaxslarning uyidan seyfni ochish uchun ishlatgan uskunalar topilgan, seyfni esa suvga tashlab yuborilgan.
Gumonlanuvchi o‘g‘irlangan pullarning bir qismini sherigiga berganini aytdi. U o‘ziga «Honda» mototsikli sotib olishga muvaffaq bo‘lgan va Qirg‘izistonga qochish uchun o‘zida 10 ming dollar qoldirgan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 169-moddasi (o‘g‘irlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda zarar to‘liq qoplangan. Mototsikl musodara qilingan.

В Мирабадском районе города Ташкента двое злоумышленников похитили сейф с 560 тысячами долларов из офиса компании. Об этом сообщила пресс-служба Главного управления внутренних дел столицы.
Преступление было совершено в ночь на 22 июня. Подозреваемые прибыли на место происшествия на автомобиле марки Gentra. Проникнув в кабинет директора компании, они похитили документы, флешку и сейф с 560 тысячами долларов.
Сотрудники правоохранительных органов изучили записи камер видеонаблюдения и установили личности грабителей.
Одного из подозреваемых задержали в городе Андижан, где он пытался скрыться. Он был арестован в доме своих родственников и доставлен в Ташкент.
Выяснилось, что в доме подозреваемых были обнаружены инструменты, с помощью которых вскрывался сейф. Сам сейф был выброшен в воду.
Подозреваемый признался, что часть украденных денег он передал своему сообщнику. На свою долю он успел купить мотоцикл марки Honda и оставил себе 10 тысяч долларов, чтобы сбежать в Кыргызстан.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 169 Уголовного кодекса (кража). Ущерб полностью возмещён. Мотоцикл изъят.