«Анорбанк»нинг эгаси Францияда ўғирлаб кетилди
Франциянинг Le Monde Анорбанкнинг асосий акционери Қаҳрамон Олимовнинг 23 июн куни Париж шаҳрида ўғирлаб кетилгани ва Ницца яқинида жойлашган вилладаги икки кунлик тутқунликдан сўнг тўлаб берилган гаров пули эвазига қўйиб юборилгани ҳақида хабар тарқатди.
Гап шундаки, 48 ёшли банкир Франциянинг EDF компанияси билан ҳамкорликда Сурхондарё вилоятида газ циклли электр станцияси қурилишида иштирок этмоқда. У Парижга айни шу лойиҳа доирасида француз ҳамкорлари билан учрашиш мақсадида борган. 21 июнда Тошкентдан учган Олимов, Истанбул орқали Парижга қўнган.
Ўзбекистонлик банкирнинг ўғирланиш воқеаси ўша куни у 9 кечага жой банд қилинган Sofitel Arc-de-Triomphe меҳмонхонасида ўзини Анастасия деб таништирган рус ва инглиз тилларида сўзлашувчи аёл билан суҳбатдан бошланган.
Икки кунлик тутқунликдан сўнг шифокорлар кўригида Олимовнинг танасида кўкарган жойлар ва яралар борлигини қайд этишган. Нашрнинг ёзишича, бемор ҳаддан ташқари хавотир ва уйқу билан боғлиқ муаммоларидан шикоят қилган.
Le Monde, шунингдек, банкирнинг ташрифидан камчилик, жумладан, нотариус, EDF компанияси раҳбарияти ҳамда Sofitel Arc-de-Triomphe меҳмонхонасигина хабардор бўлганига эътибор қаратган.
Ҳолат юзасидан «гуруҳ бўлиб, шахсни ноқонуний ушлаб туриш» моддаси билан жиноят иши қўзғатилган ва бир киши қамоққа олинган.

Французское издание Le Monde сообщило, что основной акционер Анорбанка, Кахрамон Алимов, был похищен 23 июня в Париже и освобождён после двухдневного заключения на вилле недалеко от Ниццы в обмен на выплату выкупа.
В Париж он прибыл на встречу с французскими партнёрами. 21 июня он вылетел из Ташкента и через Стамбул прибыл в Париж.
События, приведшие к похищению узбекского банкира, начались в тот же день, когда он должен был остановиться в отеле Sofitel Arc-de-Triomphe в 9 часов вечера. Там к нему подошла женщина, представившаяся как Анастасия, говорящая на русском и английском языках.
После двух дней заключения врачи зафиксировали у Алимова синяки и раны на теле. По данным издания, пострадавший также жаловался на сильную тревожность и проблемы со сном.
Le Monde также обращает внимание на то, что о визите банкира знали лишь немногие — нотариус, руководство EDF и администрация отеля Sofitel Arc-de-Triomphe.
По данному делу возбуждено уголовное дело по статье «незаконное лишение свободы группой лиц», один человек арестован.