Фарғонада АҚШ долларини рангли принтерда қалбакилаштирганлар ушланди
Департаментнинг Фарғона вилояти бошқармаси ва ИИБ ходимлари билан ҳамкорликда банк томонидан берилган хабарга асосан ўтказилган терговга қадар текширувда, АТБ «Агробанк» Олтиариқ филиали валюта айирбошлаш шохобчасига фуқаро Х.Х. томонидан алмаштириш учун тақдим этилган 200 АҚШ доллари қалбаки эканлиги аниқлангди. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот хизмати хабар берди.
Текшириш жараёнида фуқаро Х.Х.да қалбаки 50 долларлик купюралардан иборат 100 дона, жами 5000 АҚШ доллари мавжудлиги аниқланиб, ашёвий далил сифатида олинган, шунингдек, Х.Х. ушбу қалбаки долларларни фуқаро Х.Т.дан олганлигини маълум қилган.
Экспертиза хулосасига кўра, ушбу қалбаки АҚШ долларлари компьютер воситасида рангли принтер ёрдамида тайёрланганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 176-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

В Фергане задержаны лица, подделавшие доллары США
В проведенной сотрудниками Ферганского областного управления Департамента доследственной проверки совместно с сотрудниками УВД на основании сведений банка установлено, что 200 долларов США, предоставленных гражданином Х.Х. для обмена в обменный валютный пункт АКБ «Агробанк» Алтиарикского филиала оказались поддельными. Об этом сообщила пресс-служба Генпрокуратуры.
В ходе проверки у гражданина Х.Х. обнаружены и изъяты в качестве вещественных доказательств поддельные 100 штук в 50 долларовых купюрах на сумму 5000 долларов США.
По заключению проведенной экспертизы установлено, что фальшивые доллары США изготовлены при помощи компьютерного средства на цветном принтере.