Тошкент халқаро аэропортида махсус жиҳозлар ўрнатилмоқда
Тошкент халқаро аэропортини реконструкция қилиш доирасида ногиронлиги бўлган шахслар учун махсус жиҳозларни ўрнатиш бошланди, дея хабар бермоқда Uzbekistan Airports матбуот хизмати.
Бунда пойтахт аэропортининг учиб келиш ва учиб кетиш заллари кўзи ожиз ва заиф кўрувчи шахслар учун қулай муҳитни ташкил этиш учун тифлотехник воситалар, барча тоифадаги ногиронлар фойдаланиши мумкин бўлган ахборот воситалари (Брайл алифбоси, аудиоёзувлар, кўриш ва эшитиш қобилияти заифлар учун махсус воситалар, сурдо-таржимон, махсус видеолар учун экран), тактил пиктограммалар ва индикаторлар, товуш ва тактил мимик диаграммалар, шунингдек, ёрдам чақириш тугмалари билан жиҳозланмоқда.
Тактил ер белгилари пассив техник сигнализация воситалари бўлиб, хавфсиз йўналишларни, уларнинг бошланғич нуқталарини ва йўналишнинг ўзгаришини кўрсатиш, шунингдек, кўриш қобилияти заиф одамларни терминаллар ва унинг атрофидаги йўналишлардаги тўсиқлар ва хавфли жойлар ҳақида огоҳлантириш учун қўлланилади.
Аэропорт терминалларига кириш жойларида ёрдам чақириш тугмалари ҳам ўрнатилади — имконияти чекланган йўловчилар ёки қўшимча ёрдамга муҳтожлар йўловчиларга керакли ёрдамни кўрсатиш учун зарур жиҳозлар (ногиронлар аравачаси, замбил ва бошқалар) билан қуролланган аэропорт ходимларини чақиришлари мумкин бўлади.

![В аэропорту Ташкента создается доступная среда для лиц с инвалидностью](http://static.xabar.uz/crop/4/0/720_460_95_4075816547.jpg)
В рамках реконструкции международного аэропорта «Ташкент» началась установка специального оборудования для лиц с ограниченными возможностями. Об этом сообщает пресс-служба Uzbekistan Airports.
В частности, залы прилета и вылета воздушной гавани столицы оснащаются тактильными техническими средствами организации доступной среды для слабовидящих и незрячих, информационными терминалами, доступными для людей всех категорий инвалидности (шрифт Брайля, звуковое сопровождение, система для слабослышащих, сурдоперевод, экран для специальных роликов), тактильными пиктограммами и индикаторами, звуковыми и тактильными мнемосхемами, а также кнопками вызова помощи.
Тактильные наземные указатели являются пассивными техническими средствами сигнализации и используются для обозначения безопасных путей следования, мест их начала и изменения направления движения, а также предупреждают людей с инвалидностью по зрению о препятствиях и опасных местах на путях их следования в терминалах и прилегающей к ним территории.
У входных групп в терминалы аэропорта также будут установлены кнопки вызова помощи – пассажиры с инвалидностью или нуждающиеся в дополнительной помощи смогут вызвать спецперсонал аэропорта с необходимым инвентарем (инвалидные коляски, носилки и прочее) для сопровождения маломобильных граждан.