Яширин иқтисодиётни қисқартириш масалалари муҳокамада
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳузурида яширин иқтисодиётни қисқартириш бўйича олиб борилаётган ишлар муҳокамаси юзасидан йиғилиш бўлиб ўтмоқда.
Яширин иқтисодиётга қарши курашишда эҳтиёт бўлиш, иқтисодий фаолликка зарар етказиб қўймаслик, бунинг учун давлат органлари, бизнес ва жамоатчилик ҳамжиҳатликда ишлаши муҳимлиги таъкидланди.
Давлат харидлари ва инвестиция лойиҳаларида коррупцияга чек қўйиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Соҳалар ва йўналишлар кесимида коррупцияга қарши курашиш бўйича «йўл хариталари» ишлаб чиқиш ҳамда ижросини муҳокама қилиб бориш юзасидан топшириқлар берилди.

Шавкат Мирзиёев проводит совещание по вопросам сокращения теневой экономики
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев проводит совещание по вопросам сокращения теневого сектора в экономике.
Отмечена важность соблюдения осторожности при противодействии теневой экономики, чтобы не нанести вред экономической активности, совместной работы государственных органов, бизнеса и общественности.
Особое внимание уделено очищению от коррупции сферы государственных закупок и инвестиционных проектов. Даны поручения по разработке «дорожных карт» по борьбе с коррупцией в разрезе сфер и направлений и регулярному обсуждению результатов их реализации.