Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Анқара шаҳрига расмий ташриф доирасида 6 июнь куни «Turkish Aerospace Industries Inc.» компанияси фаолияти билан танишди.
Давлатимиз раҳбарига компания маҳсулотлари намуналари, ишлаб чиқариш жараёни ва хорижий мамлакатлар билан илмий ҳамкорлик натижалари тақдимот қилинди.
1984 йилда ташкил этилган компания турғун ва айланма қанотли ҳаво техникаси, учувчисиз учиш қурилмалари ва сунъий йўлдошларни лойиҳалаштириш, ишлаб чиқиш, модернизация қилиш, ишлаб чиқариш ва аэрокосмик тизимларни интеграциялаш соҳаларида Туркиянинг етакчи технология марказидир.
2023 йилда «Turkish Aerospace Industries Inc.» дунёдаги энг йирик 100 та мудофаа компаниялари рўйхатига кирди. Корхонанинг йиллик даромади 1,5 миллиард долларни ташкил этади.
Компанияда 15 мингдан зиёд ходим, шу жумладан 7 мингга яқин муҳандислар, 6,5 мингдан ортиқ техниклар ва бошқа ишчилар меҳнат қилади.
Ташриф давомида Ўзбекистон Президентига Туркия мудофаа саноатининг кенг турдаги қурол-яроғ ва ҳарбий техникани ишлаб чиқиш ва ишлаб чиқаришга ихтисослашган бошқа корхоналари фаолияти ҳам тақдимот қилинди.

6 июня в рамках программы официального визита в город Анкару Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью компании «Turkish Aerospace Industries Inc.».
Глава нашего государства был ознакомлен с образцами выпускаемой продукции, процессом производства, результатами научного сотрудничества компании с зарубежными странами.
Основанное в 1984 году предприятие является ведущим турецким центром технологий в области проектирования, разработки, модернизации, производства и интеграции аэрокосмических систем от воздушных платформ с неподвижным и вертолётным крылом до беспилотных летательных аппаратов и спутников.
В 2023 году «Turkish Aerospace Industries Inc.» вошла в список 100 крупнейших оборонных компаний мира. Ежегодный доход составляет около 1,5 миллиардов долларов.
В компании работают более 15 тысяч человек, в том числе около 7 тысяч инженеров, свыше 6,5 тысячи техников и других сотрудников.
В ходе посещения Президенту Узбекистана также была представлена деятельность ряда других предприятий оборонной промышленности Турции, специализирующихся на разработке и производстве широкого спектра вооружений и военной техники.