Тошкент шаҳридаги Инҳа университети профессори Техас релятивистик астрофизикаси симпозиумида маъруза қилди
15-20 декабр кунлари Буюк Британиянинг Порцмут шаҳрида Релативистик Астрофизика бўйича 30-Техас Симпозиуми бўлиб ўтди. Тошкентдаги Инҳа университети профессори Фаррух Атамуротов симпозиумда «Қора туйнук сояси» мавзусидаги маърузаси билан сўзга чиқди.
«Қора туйнукнинг оптик хусусиятлари ва фазовий-вақтинчалик тузилишини ўрганиш, умумий нисбийлик назарияси ва бошқа тортишиш назарияларининг янги синовларини яратиш ҳозирги замон релятивистик астрофизикасининг муҳим вазифаларидан биридир. Қора туйнук соясини назарий ўрганиш тортишиш моделларини синаш ва тортишиш хусусиятларини тушунишда муҳим восита бўлиб хизмат қилади», - дея тушунтирди профессор Атамуротов.
Симпозиум якунида профессор Порцмут университети Космология ва Гравитация институти директорининг ўринбосари, профессор Девид Бекон билан ҳамкорлик ўрнатиш масалаларини муҳокама қилди.
Мазкур симпозиум астрофизиклар ва космологларнинг ҳар икки йилда ўтказиладиган энг йирик халқаро конференцияларидан бири бўлиб, аввалги учрашувлар 2017 йилда Кейптаун ва 2015 йилда Женевада бўлиб ўтган. Олдинги учрашувлар анъанасига кўра, 30-чи Техас симпозиуми релативистик астрофизика, шу жумладан тортишиш, космология, тортишиш тўлқинларида кўплаб масалаларни қамраб олди.

Профессор Университета Инха в Ташкенте выступил на 30-м Техасском симпозиуме по релятивистской астрофизике
15-20 декабря в историческом приморском городе Портсмут (Великобритания) прошел 30-й Техасский симпозиум по релятивистской астрофизике. Профессор Университета Инха в Ташкенте Фаррух Атамуротов выступил на симпозиуме с работой «Тень вращающейся черной дыры».
«Исследование оптических свойств и пространственно-временной структуры черной дыры и создание новых тестов общей теории относительности и других теорий гравитации в настоящее время являются одной из важнейших задач современной релятивистской астрофизики. Теоретическое изучение тени черной дыры дает важный инструмент для построения тестов гравитационных моделей и понимания фундаментальных свойств гравитации», - пояснил профессор Атамуротов.
По итогам симпозиума профессор Атамуротов провел встречу с заместителем директора Института космологии и гравитации, профессором Портсмутского университета Дэвидом Бэконом. Переговоры завершились намерением организовать встречу между ответственными сотрудниками Университета Инха в Ташкенте и Портсмутского университета.
Симпозиум является одной из крупнейших международных конференций для астрофизиков и космологов, проводимых каждые два года, причем предыдущие встречи проводились в Кейптауне в 2017 году и в Женеве в 2015 году. В соответствии с традицией предыдущих встреч, 30-й Техасский симпозиум охватил широкий круг вопросов в релятивистской астрофизике, включая гравитацию, космологию, гравитационные волны.