Москва шаҳри ҳукумати вазирининг маслаҳатчиси АКТ вазирлигига ташриф буюрди
2018 йилнинг 23 июлида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигида Москва шаҳри ҳукумати вазирининг маслаҳатчиси ҳамда ўринбосари – Ташқи иқтисодий ва халқаро алоқалар департаменти раҳбари Олег Шутенко билан учрашув бўлиб ўтди. Бу ҳақда вазирлик ахборот хизмати хабар берди.
Учрашувда ҳар икки томон «хавфсиз шаҳар», «ақлли шаҳар» каби бугунги долзарб концепцияларни амалга ошириш йўналишларида ҳамкорлик қилиш имкониятлари муҳокама қилинди. Москва шаҳрида замонавий воситаларни жорий қилиш бўйича муваффақиятли амалиёт ва тажрибалар қайд этилди. Хусусан, россиялик экспертлар аҳоли билан электрон алоқаларни ўрнатишга қаратилган онлайн хизмат кўрсатишни ривожлантириш, «ақлли транспорт тизими» ва бошқа лойиҳалар хусусида тўхталдилар.
Ўз навбатида, Ўзбекистон томони мамлакат шаҳарларининг хавфсилигини таъминлаш юзасидан қилинаётган лойиҳаларни ҳақида маълумот бердилар. Учрашув якунлари бўйича томонлар истиқболда ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича келишиб олдилар.

В Мининфокоме прошла встреча с советником Министра Правительства Москвы
23 июля 2018 года в Мининфокоме состоялась встреча с советником Министра Правительства г.Москвы – руководителем Департамента внешнеэкономических и международных связей, заместителем начальника Отдела Министра Олегом Шутенко. Об этом сообщила пресс-служба министерства.
В ходе встречи стороны рассмотрели возможность сотрудничества в сфере реализации концепции, таких проектов как «Безопасный город», «Smart city». Отмечалось, что на сегодняшний день в Москве успешно реализовано большое количество проектов по модернизации городской среды. В частности, российская сторона рассказала о реализованных проектах – онлайн-сервисе для взаимодействия с населением, интеллектуальных транспортных системах и других.
В свою очередь, узбекская сторона рассказала о проводимых работах по реализации проекта «Безопасный город» в Узбекистане. По итогам встречи достигнута договоренность о дальнейшем укреплении взаимовыгодного сотрудничества.