Ўзбекистонлик талабалар Huawei АКТ 2025-2026 танловининг минтақавий финалида иштирок этишди
2025 йил 23 декабрь куни Ўзбекистоннинг тўққиз талабаси Яқин Шарқ ва Марказий Осиё мамлакатлари учун мўлжалланган “Huawei ICT Competition 2025-2026” амалий мусобақаларининг минтақавий босқичида иштирок этди. Мусобақа Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент Ахборот Технологиялари Университетидаги Huawei АКТ Академияси лабораториясида онлайн тарзда ўтказилди. Мусобақанинг амалий қисми учта йўналиш бўйича ўтказилди: тармоқ технологиялари (Network), ҳисоблаш (Computing) ва булутли технологиялари (Cloud).
“ICT Competition 2025-2026” йиллик мусобақаларининг очилиши 2025 йил 24 сентябрда ICTWEEK Uzbekistan 2025 доирасида бўлиб ўтган “Рақамли таълимда сунъий интеллект” форумида бўлиб ўтган эди. Рўйхатдан ўтиш Huawei АКТ Академияси талабалари ва АКТ йўналишидаги олий таълим муассасаларининг талабалари учун очиқ бўлди. Яқин Шарқ ва Марказий Осиё мамлакатларида кенгайтирилган истеъдодлар экотизимини ривожлантириш ташаббуслари доирасида ярим миллиондан ортиқ АКТ мутахассисларини ўқитган Huawei минтақада “ICT Competition” мусобақаларини ўтказишнинг 10 йиллигини нишонламоқда.
Миллий босқичда энг яхши натижаларни кўрсатган ҳолда, минтақавий финалга Тошкент Ахборот Технологиялари Университети, Тошкент шаҳридаги Инҳа Университети, Тошкент шаҳридаги Турин Политехника Университети ва Фарғона Давлат Техника Университети талабалари йўл олди. Тўққизта талабанинг миллий босқичдаги ютуқлари, шунингдек, Huawei АКТ Академиясининг билимли ўқитувчиларининг ҳиссаси амалий лаборатория имтиҳони бошланишидан олдин бўлиб ўтган тақдирлаш маросимида эътироф этилди. Учта жамоага бўлиниб, талабалар Яқин Шарқ ва Марказий Осиёнинг 13 мамлакатидан (Озарбайжон, Баҳрайн, Иордания, Ироқ, Қозоғистон, Қатар, Қувайт, Ливан, БАА, Уммон, Покистон, Саудия Арабистони, Туркманистон, Ўзбекистон) иштирокчилар билан бирга қўйилган вазифаларни бажаришди.
Ўзбекистон талабалари учун “Huawei ICT Competition” мусобақалари иккинчи марта ўтказилмоқда. Компания узлуксиз таълим, инновациялар ва касбий ўсиш маданиятини ривожлантиришда давом этмоқда, бу эса келажакдаги ICT соҳаси мутахассисларига ўз салоҳиятини тўлиқ очиш ва имкониятларини глобал миқёсда намойиш қилиш имкониятини беради. Ўтган йили Huawei ICT Competition минтақавий босқичи ғолиблари Саудия Арабистонида бўлиб ўтган соврин тақдимот маросимида қатнашишга муваффақ бўлишди, “Huawei ICT Competition” инновацион мусобақаларининг минтақавий босқич финалистлари эса ўтган май ойида Хитойда бўлиб ўтган глобал финалда қатнашиб, учинчи ўринни эгалладилар.
Ўз фаолиятини бошлаганидан буён “Huawei ICT Competition” мусобақалари Яқин Шарқ ва Марказий Осиё минтақасидаги истеъдодларни ривожлантиришнинг энг йирик платформаларидан бирига айланди. Сўнгги тўққиз йил ичида мусобақаларда 19 мамлакат, 800 дан ортиқ университет ва 140 000 дан зиёд талаба иштирок этди. Ўнинчи мусобақа Huawei ўқитиш, ўрганиш ва инновацияларни бирлаштирган ноёб мусобақа модели орқали рақамли истеъдодлар экотизимини яратиш интилишини яна бир бор тасдиқлайди.
Huawei компанияси Ўзбекистонда 26 йилдан буён фаолият юритиб келмоқда ва соҳа мутахассислари ҳамда ёшлар ўртасида ICT соҳасидаги касбий кўникмаларни оширишга эътибор қаратмоқда. Huawei ICT академияси асосида талабалар AI бўйича учта курс модулига: “Сунъий интеллектга умумий назар (Overview of AI)”, “Қидирув ва Сунъий Интеллект (Search and AI)” ва “HCIA-AI 4.0” сертификатлаш курсига кириш имкониятига эга. Ушбу курслар шунингдек, “Беш миллион сунъий интеллект етакчилари” платформасида ҳам мавжуд. Huawei ICT Competition 2025-2026 инновацион мусобақаларига рўйхатдан ўтиш 2025 йил 30 декабргача очиқ. Талабалар ўз лойиҳалари ва барқарор ривожланиш ҳамда ўсиш учун Сунъий Интеллектни қўллашнинг ёрқин ғоялари билан иштирок этишга таклиф этилади.

23-го декабря 2025г. девять студентов Узбекистана приняли участие в региональном этапе практических соревнований Huawei ICT Competition 2025-2026 для стран Ближнего Востока и Центральной Азии. Соревнования прошли в онлайн формате в ИКТ Академии Huawei при Ташкентском Университете Информационных Технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий. Практическая часть соревнований проводилась по трём направлениям: сетевые технологии (Network), вычислительные (Computing) и облачные технологии (Cloud).
Запуск ежегодных соревнований «ICT Competition 2025-2026» состоялся 24-го сентября 2025г. на форуме «Искусственный интеллект в цифровом образовании», прошедшем в рамках ICTWEEK Uzbekistan 2025. Регистрация была открыта для студентов ИКТ Академий Huawei и учащихся высших учебных заведений с ИКТ направлениями. Обучив более полумиллиона специалистов в области ИКТ в странах Ближнего Востока и Центральной Азии в рамках своих расширенных инициатив по развитию экосистемы талантов, Huawei отмечает 10-й год проведения соревнований ICT Competition в регионе.
Продемонстрировав лучшие результаты на национальном этапе, в региональный финал прошли студенты из Ташкентского университета информационных технологий, Университета Инха в г.Ташкент, Туринского политехнического университета г.Ташкент и Ферганского государственного технического университета. Достижения девяти студентов на национальном этапе, а также вклад выдающихся инструкторов Huawei ICT Academy были отмечены на церемонии награждения перед началом практического лабораторного экзамена. Разделившись на три команды, студенты приступили к решению поставленных задач наряду с участниками из 13 стран Ближнего Востока и Центральной Азии (Азербайджан, Бахрейн, Иордания, Ирак, Казахстан, Катар, Кувейт, Ливан, ОАЭ, Оман, Пакистан, Саудовская Аравия, Туркменистан, Узбекистан).
Для студентов Узбекистана соревнования Huawei ICT Competition проводятся во второй раз. Компания продолжает развивать культуру непрерывного обучения, инноваций и профессионального роста, которая позволяет будущим специалистам ИКТ сектора полностью раскрыть свой потенциал и продемонстрировать свои возможности на мировой арене. В прошлом году призёры регионального этапа Huawei ICT Competition смогли принять участие в церемонии награждения в Саудовской Аравии, а финалисты регионального этапа инновационных соревнований Huawei ICT Competition дебютировали в глобальном финале в мае этого года в Китае, где заняли третье место.
С момента своего создания соревнования Huawei ICT Competition превратились в одну из крупнейших платформ для развития талантов в регионе Ближнего Востока и Центральной Азии. За девять последних лет в сореванованиях приняли участие 19 стран, более 800 университетов и свыше 140 000 студентов. Десятый конкурс вновь подтверждает стремление Huawei создать экосистему цифровых талантов с помощью уникальной модели соревнований, которая объединяет преподавание, обучение и инновации.
Компания Huawei осуществляет свою деятельность 26 лет в Узбекистане с фокусом на повышение профессиональных навыков в ИКТ секторе как среди специалистов сферы, так и среди молодёжи. На базе ИКТ академии Huawei студенты имеют доступ к трём модулям курсов по ИИ: «Overview of AI», «Search and AI» и сертификационный курс «HCIA-AI 4.0». Данные курсы также доступны на платформе «Пять миллионов лидеров искусственного интеллекта». Регистрация на инновационные соревнования Huawei ICT Competition 2025-2026 открыта до 30 декабря 2025г. К участию приглашаются студенты со своими проектами и яркими идеями применения Искусственного Интеллекта для устойчивого развития и роста.