UzAutoTrailer Samarqandda KAMAZ bilan hamkorlikda yangi yig‘uv liniyasini ishga tushirdi
«UzAuto Trailer» kompaniyasi «KAMAZ» IChAJ bilan hamkorlikda yangi KAMAZ avtomobillarining shassisini yig‘ish liniyasini rasman ishga tushirdi. Tantanali marosim Tatariston Respublikasi Prezidenti Rustam Minnixanovning O‘zbekiston Respublikasiga ishchi tashrifi doirasida o‘tkazildi.
Tadbir ishtirokchilarini Samarqand viloyati hokimi E. Turdimov, Tatariston Respublikasi Prezidenti R. Minnixanov, «O‘zavtosanoat» AJ Boshqaruvi raisining o‘rinbosari R. Yusupov, «KAMAZ» IChAJ bosh direktori S. Kogogin va «UzAuto Trailer» MChJ Bosh direktori A. Hojiboyev qutladilar.
Yangi yig‘uv liniyasi umumiy maydoni 7,4 ming kv.m bo‘lgan yangi ishlab chiqarish korpusida tashkil etilgan. Liniya zamonaviy texnologik va yordamchi jihozlar bilan ta’minlangan, ular yiliga 3 000 donadan ortiq yuk mashinalarini ishlab chiqarish imkonini beradi. Korpusda, shuningdek, gaz-ballon jihozi ishlab chiqarish va «KAMAZ» shassisiga o‘rnatish uchastkasi ham tashkil etilgan.
Yangi liniyani tashkil etish mahalliylashtirilgan akkumulyatorli batareyalar, yoqilg‘i-moylash materiallari, gaz ballonlari va mahalliy ishlab chiqarishga mansub boshqa butlovchi qismlardan foydalangan holda, «KAMAZ» shassisini ishlab chiqarishning yanada chuqurroq texnologik bosqichiga o‘tish imkonini berdi.
Tantanali ochilish marosimi doirasida, shuningdek, «UzAuto Trailer» MChJni, zavodda ishlab chiqarilayotgan samosval kuzovlar sifatining e’tirofi o‘laroq, Hardox in My Body sertifikati bilan taqdirlash ham o‘tkazildi. Sertifikatni Jonni Sostrem – Strenx, Hardox, Docol va boshqa mashhur brendlar ostida yuqori mustahkamlikdagi po‘lat ishlab chiqaruvchi jahondagi yetakchi SSAB shved kompaniyasi vitse-prezidenti taqdim etdi.
Tadbirni «UzAutoTrailer» MChJ va «KAMAZ» IChAJ AJ o‘rtasida “KAMAZ ASIA LEASING” qo‘shma korxonasini tashkil etish to‘g‘risidagi ta’sis hujjatlarini imzolash marosimi davom ettirdi.
Lizing kompaniyasining ustav fondi 5 mln dollarni tashkil qiladi, uning 2,5 mln. dollari Rossiya tomonining to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyasidir.
Kutilishicha, qo‘shma korxona «KAMAZ» avtomobillarini lizingga olish bo‘yicha «yagona darcha» rejimida kompleks mahsulot taklif etadi, uning ichiga sug‘urtalash, telematik jihozlar o‘rnatish va boshqalar ham kiradi. Shuningdek, onlayn xizmat ko‘rsatish va sadoqat dasturi ishga tushirilgan.
Eslatib o‘tamiz, 2017 yil dekabrda «UzAutoTrailer» MChJ zavodida «KAMAZ» avtotransport vositalarini «UzAutoTrailer»da ishlab chiqarilgan ustqurmalar va yarim tirkamalari o‘rnatilgan yirik uzelli ishlab chiqarish boshlangandi. 2018 yil mart oyida O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan «KAMAZ» yuk avtomobillarining taqdimoti o‘tkazildi. Bir necha oydan so‘ng kompaniya «KAMAZ» avtomobillarini sota boshladi va o‘tgan davr mobaynida «KAMAZ» shassisidagi tayyor transport vositalarini ishlab chiqarish hajmi 1 900 donadan ortdi. Bugungi kunda zavodda ishlab chiariladigan «KAMAZ» yuk mashinalarining modellar qatori yuk ko‘tarish qobiliyati 10dan 36 tonnagacha bo‘lgan 18 dan ziyod texnikani o‘z ichiga oladi.
«UzAuto TRAILER» kompaniyasi to‘g‘risida
2012 yilda «O‘zavtosanoat» AJ mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklida «UzAutoTRAILER» korxonasini tashkil qildi. Kompaniya samosvalli kuzovlar, bortli, izotermik, tentli va yaxlit metalli furgonlar, samosval yarim tirkamalari, konteyner tashuvchilar ishlab chiqarishning to‘liq siklini o‘zlashtirdi. 2017 yil dekabrdan “KAMAZ” rusumidagi yuk mashinalarini yig‘ish bo‘yicha «KAMAZ» IChAJ bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yildi. Zavodning umumiy ishlab chiqarish maydoni 30 ming kv.m bo‘lib, korxonada 410 nafar malakali xodim ishlaydi, u o‘z konstruktorlik byurosiga ega.
«KAMAZ» kompaniyasi to‘g‘risida
«KAMAZ» kompaniyalar guruhi – Rossiya Federatsiyasidagi eng yirik avtomobilsozlik korporatsiyasi. «KAMAZ» IChAJ dunyodagi og‘ir yuk avtomobillari ishlab chiqaruvchilarning yetakchi yigirmataligiga kiradi va to‘liq massasi 16 tonnadan ortiq bo‘lgan og‘ir yuk mashinalarini ishlab chiqarish hajmi bo‘yicha 16- o‘rinda turadi. Ishlab chiqarish quvvati yiliga 71 mingta avtomobilni tashkil qiladi. «KAMAZ» IChAJ tashkilotlar guruhining umumiy ishlab chiqarish kompleksi yuk avtomobillarining butun texnologik siklini – avtotexnika va avtokomponentlarni ishlab chiqish, tayyorlash, yig‘ishdan tortib tayyor mahsulotni sotish va servis xizmatini ko‘rsatishgacha qamrab oladi. «KAMAZ» IChAJ tashkilotlar guruhi Rossiya, MDH va uzoq xorijdagi 84 ta kompaniyani birlashtiradi. «KAMAZ» IChAJ texnologik zanjiri guruhida bugungi kunda jami 36 000 nafar kishi ishlaydi.

UzAutoTrailer совместно с КАМАЗ запустили новую линию сборки в Самарканде
Сегодня компания «UzAuto Trailer» совместно с ПАО «КАМАЗ» официально запустили новую линию сборки шасси автомобилей КАМАЗ. Торжественная церемония прошла в рамках рабочего визита Президента Республики Татарстан Рустама Минниханова в Республику Узбекистан.
Участников мероприятия приветствовали Хоким Самаркандской области Э.Турдимов, Президент Республики Татарстан Р.Минниханов, заместитель председателя правления АО "Узавтосаноат" Р.Юсупов, Генеральный директор ПАО «КАМАЗ» С.Когогин и Генеральный директор ООО «UzAuto Trailer» А.Ходжибаев.
Новая линия сборки организована в новом производственном корпусе общей площадью 7,4 тыс. кв.м. Линия оснащена современным технологическим и вспомогательным оборудованием, позволяющим обеспечить мощность производства свыше 3 000 единиц грузовых автомобилей в год. В корпусе также организован участок сборки и установки газобаллонного оборудования на шасси «КАМАЗ».
Организация новой линии сборки позволила перейти на более глубокую степень технологии производства шасси «КАМАЗ», с применением локализованных аккумуляторных батарей, горюче-смазочных материалов, газовых баллонов и других комплектующих отечественного производства.
В рамках торжественного открытия также прошла церемония награждения ООО «UzAuto Trailer» сертификатом Hardoх in My Body в честь признания качества производимых самосвальных кузовов на заводе. Сертификат вручил Джонни Сьострем – Вице-президент шведской компании SSAB, мирового лидера в области производства высокопрочной стали под известными брендами Strenx, Hardox, Docol и др.
Мероприятие продолжила церемония подписания учредительных документов о создании совместного предприятия «KAMAZ ASIA LEASING» между ООО «UzAutoTrailer» и ПАО «КАМАЗ».
Уставной фонд лизинговой компании составит 5 млн. долларов из которых 2,5 млн. долларов в виде прямых иностранных инвестиций российской стороны.
Ожидается, что совместным предприятием будет предложен комплексный продукт в режиме «одно окно» при приобретении автомобилей «КАМАЗ» в лизинг, включая страхование, установку телематического оборудования и др., запущены онлайн-обслуживание и программа лояльности.
Напомним, что в декабре 2017 года на мощностях ООО «UzAutoTrailer» началось крупно-узловое производство автотранспортных средств «КАМАЗ» с комплектацией надстройками и полуприцепами производства «UzAutoTrailer». В марте 2018 года была проведена презентация грузовых автомобилей «КАМАЗ», произведенных в Узбекистане. Несколько месяцев спустя компания начала реализацию автомобилей «КАМАЗ», и за прошедший период объем производства готовых транспортных средств на шасси «КАМАЗ» составил свыше 1 900 единиц. Сегодня модельный ряд производимых на заводе грузовиков «КАМАЗ» превышает более 18 видов техники грузоподъемностью от 10 до 36 тонн.
О компании «UzAuto TRAILER»:
В 2012 году АО «Узавтосаноат» учреждено предприятие в форме общества с ограниченной ответственностью «UzAutoTRAILER». Компанией освоен полный цикл производства самосвальных кузовов, бортовых, изотермических, тентовых и цельнометаллических фургонов, полуприцепы самосвальные, контейнеровозы, с декабря 2017 года начато сотрудничество с ПАО «КАМАЗ» по сборке грузовых автомобилей марки «КАМАЗ». Общая производственная площадь завода занимает 30 тыс. кв.м., на предприятии трудится более 410 квалифицированных сотрудника, имеется собственное конструкторское бюро.
О компании «КАМАЗ»:
Группа компаний «КАМАЗ» – крупнейшая автомобильная корпорация Российской Федерации. ПАО «КАМАЗ» входит в 20-ку ведущих мировых производителей тяжёлых грузовых автомобилей и находится на 16-м месте по объёмам производства тяжёлых грузовиков полной массой более 16 тонн. Производственные мощности составляют 71 тысячу автомобилей в год. Единый производственный комплекс группы организаций ПАО «КАМАЗ» охватывает весь технологический цикл производства грузовых автомобилей – от разработки, изготовления, сборки автотехники и автокомпонентов до сбыта готовой продукции и сервисного сопровождения. Группа организаций ПАО «КАМАЗ» объединяет 84 компании на территории России, СНГ и дальнего зарубежья. Всего в группе технологической цепочки ПАО «КАМАЗ» сегодня работает около 36 000 человек.