Chilonzorda 1 yoshli qizchaning vafoti yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Chilonzor tumanida 1 yoshli qiz vafot etganligi holati yuzasidan Jinoyat kodeksining 186-moddasi 3-qismi (Xavfsizlik talablariga javob bermaydigan tovarlarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlab ishlab chiqarish, saqlash, tashish yoxud o‘tkazish, ishlar bajarish yoki xizmatlar ko‘rsatish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Tekshirishda suv quvurlarini ta’mirlash ishlarini amalga oshirayotgan ishchilar xavfsizlik choralariga rioya qilmasdan, maxsus texnika yordamida qazish ishlarini olib borishlari oqibatida bir tup darahtning ildizi ochilganligi va o‘z vaznini ko‘tara olmay yiqilganligi aniqlangan.
Tergov harakatlari olib borilmoqda, deb xabar berdi Bosh prokurorning matbuot kotibi Hayot Shamsutdinov.
Eslatib o‘tamiz, kuni kecha Chilonzor tumanining 5-mavzesida bolalar aravachasida olib ketilayotgan 2023 yilda tug‘ilgan qizaloq ustiga daraxt qulashi oqibatida halok bo‘ldi.

Возбуждено уголовное дело по факту гибели годовалой девочки под упавшим деревом
3 мая на 5-м квартале Чиланзарского района Ташкента на женщину с коляской упало дерево. Уточняется, что на 55-летнюю Е. М. и годовалую А. П. (девочка находилась в коляске) упало дерево. В результате А. П. скончалась на месте происшествия.
В пресс-службе Генеральной прокуратуры сообщили, что возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 186 Уголовного кодекса в связи с произошедшим инцидентом.
По предварительной информации, рабочие, осуществлявшие ремонт водопроводных труб, без соблюдения необходимых мер безопасности приступили к выкопке земли с использованием спецтехники, что привело к обнажению корней дерева. В результате дерево упало под своим весом.