Kosonsoydagi qishloqlarni suv bosdi
Kecha, 18 may kuni soat 17.30lar atrofida Namangan viloyatining Kosonsoy tumanidagi «Rovot», «Guzar», «Bog‘», «Soybuyi», «Xonqo‘rgan», «Yangishahar», «Yangiyul», «Qozoqovul» va «Buloqboshi» mahalla fuqarolar yig‘ini hududida kuchli yog‘ingarchilik oqibatida 543 hovlini suv bosdi. Bu haqda FVV matbuot xizmati xabar berdi.
Kuchli jaladan ko‘p miqdorda suv yig‘ilishi oqibatida irrigatsiya tizimlari chorasiz qolgan va natijada pastliklarda joylashgan aholi maskanlarida suv to‘plаngan. Ijtimoiy ahamiyatga ega ob’yektlar zarar ko‘rmagan. Suv bosgan hududlardagi odamlarni evakuatsiya qilishga hojat bo‘lmagan.
Kosonsoy tumani hokimligida hokim boshqaruvida tezkor shtab tuzilib, hodisa oqibatlarini bartaraf etish yuzasidan jami 42 dona texnika va 240 nafar kishi jalb etilgan.
Qurbonlar va jarohatlanganlar yo‘q.
Eslatib o‘tamiz, kecha Surxondaryo viloyatining Elobod, Azlarsoy va Bog‘or mahallalari hududi kuchli yomg‘ir oqibatida sel ostida qolgani xabar qilingandi.

В Касансае ливень частично подтопил 543 дворов
18 мая 2018 года в 17.30 на территории махаллинских сходов граждан «Ровот», «Гузар», «Бог» «Сойбуйи», «Хонкурган», «Янгишахар», «Янгийул», «Козоковул» и «Булакбоши» Касансайского района Наманганской области в результате обильного выпадения осадков в виде сильного ливня произошло частичное подтопление 543 дворов. Об этом сообщила пресс-служба МЧС.
Ирригационные сети не справились с обильным количеством осадков и вода скапливалась в низинных участках населенных пунктов. Социально значимые объекты в зону подтопления не попали. Эвакуация людей из зон подтопления не проводилась.
В целях ликвидации последствий сильного ливня в районном хокимияте Касансайского района создан оперативный штаб возглавляемый хокимом Касансайского района. В состав штаба входят представители УЧС, УВД, коммунальных служб района и других причастных ведомств. Для ликвидации привлечены необходимые силы и средства в количестве 42 единиц техники и 240 людей.