Saratovda o‘zbekistonliklar halok bo‘lgan YTHda ayblanayotgan avtobus haydovchisi qo‘lga olindi
Rossiya politsiyasi tomonidan Saratov oblastida poyezd bilan to‘qnashgan avtobus haydovchisi qo‘lga olindi va unga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atildi. Bu haqda IIV rasmiy vakili Irina Volkka asoslanib, «Interfaks» agentligi xabar bermoqda.
«Ozinskiy posyolkasi hududida yuk poyezdi bilan to‘qnashuvga yo‘l qo‘ygan avtobus haydovchisiga nisbatan Rossiya Federatsiyasi Jinoyat Kodeksining 264-moddasi 5-qismi bo‘yicha (yo‘l harakati qoidalarini buzish) ish ochildi, u qo‘lga olingan», - degan u.
Rasmiy vakilning so‘zlariga ko‘ra, ayni vaqtda hodisaning barcha tafsilotlarini aniqlash uchun tergov ishlari davom etmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 17 noyabr kuni mahalliy vaqt bilan soat 12:00da (Toshkent vaqti bilan soat 13:00da) Saratov viloyati «Engels—Yershov—Ozinki» trassasining 1-kilometridagi tartibga solinmagan temiryo‘l kesishmasida «Saratov — Ulyanovsk» yo‘nalishi bo‘ylab qatnovchi avtobus yuk poyezdi bilan to‘qnashib ketgan. Avtobusda jami 7 kishi bo‘lgan, ulardan 5 nafari halok bo‘lgan.
Ma’lum qilinishicha, avtobus haydovchisi svetoforning taqiq belgisiga qaramay, temiryo‘lga chiqib ketgan va poyezd bilan to‘qnashib ketgan.

В Саратове задержали водителя автобуса в котором впоследствии ДТП погибли граждане Узбекистана
Полиция возбудила уголовное дело в отношении водителя автобуса, столкнувшегося с поездом в Саратовской области, сообщило агентство «Интерфакс» ссылаясь на официальный представитель МВД Ирина Волк.
«В отношении водителя автобуса, допустившего столкновение с товарным поездом на железнодорожном переезде в районе поселка Озинки, возбуждено уголовное дело по части 5 статьи 264 УК РФ (нарушение правил дорожного движения), он задержан», - сказала она.
По ее словам, в настоящее время проводятся необходимые следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств случившегося.
По предварительным данным, водитель автобуса, следовавшего по маршруту Чимкент - Воронеж, нарушил правила проезда железнодорожного переезда, в результате чего пять пассажиров автобуса погибли, еще один пассажир и водитель получили травмы различной степени тяжести и были госпитализированы в больницу, сказала Волк.
Напомним, ДТП произошло в субботу 17 ноября в 12:00 на 1 км трассы «Энгельс-Ершов-Озинки». Водитель автобуса, следовавшего от границы Казахстана по территории Саратовской области, выехал на железнодорожный переезд на запрещающий сигнал светофора и столкнулся с локомотивом грузового поезда.