DXX afg‘onistonlik narkosavdogarlar bilan hamkor shaxslarni qo‘lga oldi
Afg‘oniston, Tojikiston va Qirg‘izistondan keltirilgan jami 47,2 kg. narkotik moddalar musodara qilindi.
Surxondaryo viloyatining Uzun tumanida yashovchi, 1971, 1974, 1985 yillarda tug‘ilgan 3 nafar fuqaro Tojikiston Respublikasidan 10 kg. 50 gr. «opiy» va 10 kg. 29 gr. «gashish» moddalarini kontranbanda yo‘li bilan olib o‘tgan vaqtlarida DXX Chegara qo‘shinlari harbiy xizmatchilari tomonidan qo‘lga olindi.
DXX Surxondaryo viloyati bo‘yicha boshqarmasi hamda viloyat IIB xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda, narkokur’yerlar tomonidan Afg‘onistondan olib kelinib, Muzrabot tumani hududidagi xufiya joyga qoldirib ketilgan 1 kg. 953 gr. «opiy» va 4 kg. 116 gr. «gashish» moddalarini qabul qilib olgan vaqtida Termiz shahrida yashovchi, 1981 y.t., muqaddam giyohvandlik vositalari savdosi bilan bog‘liq jinoyati uchun sudlangan shaxs ushlandi.
Shuningdek, tezkor tadbir davom ettirilib, ushbu narkotik moddalarni Termiz shahrida qabul qilib olgan vaqtida 1976 y.t. Qozog‘iston Respublikasi fuqarosi ushlandi.
Termiz tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbirda, muqaddam narkokur’yerlar tomonidan xufiya joyga qoldirib ketilgan 922 gr. «opiy» va 4 kg. 203 gr. «gashish» moddalarini olib, doimiy yashash manziliga ketmoqchi bo‘lgan vaqtida Samarqand shahrida istiqomat qiluvchi, 1977 y.t. fuqaro ushlandi.
Mazkur shaxs ushbu ajal og‘usining har bir kilogrammini afg‘onistonlik narkosavdogarlardan 2300 AQSh dollaridan sotib olgan.
Sariosiyo tumanida qayd etilgan holatda, Denov tumanida yashovchi, 1968 y.t., muqaddam giyohvandlik vositalari savdosi bilan bog‘liq jinoyati uchun sudlangan fuqaro to‘xtatilib tekshirilganda, uning yonida 4 kg. 80 gr. «gashish» moddasi borligi aniqlanib, protsessual tartibda rasmiylashtirib olindi. Ma’lum bo‘lishicha, ushbu giyohvandlik vositasi Tojikiston Respublikasidan aylanma yo‘llar orqali olib kelingan.
Bu yo‘nalishda DXX Farg‘ona viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari ham tezkor tadbirlar o‘tkazishdi.Xususan, Qo‘qon shahrida yashovchi, 1979 y.t. shaxs boshqaruvidagi «Jentra» rusumli avtomashina to‘xtatilib tekshirilganda, uning salon qismida 975 gr. «opiy» moddasi borligi aniqlanib, tegishli tartibda hujjatlashtirib olindi.
Shuningdek, tezkor tadbir davom ettirilib, uning yashash xonadonidan ham 789 gr. «opiy» hamda 5 kg. 239 gr. «gashish» moddalari olindi.
Aniqlanishicha, mazkur fuqaro tojikistonlik narkosavdogarlar tomonidan yuborilgan ushbu zahri qotilni Qo‘qon shahrida sotishni rejalashtirgan.
Boshqa holatda esa muqaddam qirg‘izistonlik narkokur’yerlar tomonidan Quvasoy shahri hududidagi xufiya joyga qoldirib ketilgan 4 kg. 922 gr. «gashish» moddasini olib, doimiy yashash manziliga ketayotgan vaqtida Farg‘ona shahrida istiqomat qiluvchi, 1998 y.t. fuqaro ushlandi.
Hozirda mazkur shaxslarga nisbatan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.

СГБ изъяла более 47 кг наркотиков, ввезенных в Узбекистан из соседних стран
Сотрудники Службы государственной безопасности изъяли 47,2 кг наркотических веществ, ввезенных в Узбекистан из Афганистана, Таджикистана и Кыргызстана.
В частности, в Узунском районе Сурхандарьинской области задержаны трое граждан при попытке контрабандой перевезти из Таджикистана 10 кг 50 г опиума и 10 кг 29 г гашиша. Они были задержаны военнослужащими пограничных войск.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного совместно с сотрудниками УВД Сурхандарьинской области, в Музрабадском районе был задержан 43-летний житель Термеза, ранее судимый за преступление, связанное с торговлей наркотиками, при получении 1 кг 953 г опиума и 4 кг 116 г гашиша, которые были привезены из Афганистана.
В ходе продолжившегося оперативного мероприятия был задержан 48-летний гражданин Казахстана при получении этих наркотиков в Термезе.
В другом оперативном мероприятии в Термезском районе был задержан 47-летний житель Самарканда при попытке забрать 922 г опиума и 4 кг 203 г гашиша, спрятанных в укромном месте наркокурьерами.
Выяснилось, что он купил их у афганских наркоторговцев, заплатив по 2300 долларов США за каждый килограмм.
В Сариасийском районе был задержан 56-летний житель Денауского района, ранее судимый за преступления, связанные с торговлей наркотиками. У него изъяли 4 кг 80 г гашиша, которые были ввезены окольными путями из Таджикистана.
Еще один случай был пресечен в Ферганской области. При досмотре автомобиля Gentra, которым управлял 45-летний житель Коканда, было обнаружено 975 г опиума.
В ходе продолжившегося оперативного мероприятия из его дома было изъято еще 789 г опиума и 5 кг 239 г гашиша. Выяснилось, что гражданин планировал продать эти наркотики, отправленные таджикскими наркоторговцами, в Коканде.
В другом случае был задержан 26-летний житель Ферганы при попытке забрать 4 кг 922 г гашиша, ранее оставленных кыргызскими наркокурьерами в Кувасае, и доставить в Фергану.
В настоящее время в отношении вышеуказанных лиц возбуждены уголовные дела, к ним применена мера пресечения в виде заключения под стражу.