Urgutda uch aka-uka qo‘lga olindi
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirlarda jami 111 kg. narkotik modda musodara qilindi.
Samarqand viloyatida o‘tkazilgan tezkor tadbirda Tojikiston Respublikasining So‘g‘d viloyati Panjikent tumanidan aylanma yo‘llar orqali 10 kg. 894 gr. «opiy» moddasini Urgut tumani hududiga olib kelgan Tojikiston fuqarolari – 1980, 1982, 1989 yillarda tug‘ilgan 3 nafar aka-uka qo‘lga olindi.
Shuningdek, tezkor tadbir davom ettirilib, ularning jinoiy sherigi bo‘lgan, Urgut tumanida istiqomat qiluvchi, 1982 y.t. ayol ham ushlanib, uning yashash xonadonida saqlanayotgan 13 kg. 85 gr. «opiy» moddasi protsessual tartibda rasmiylashtirib olindi.
Hozirda mazkur shaxslarga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi.
Boshqa holatda esa, «o‘zbek-tojik» davlat chegarasining Toshkent viloyati Bekobod tumani «Turon» MFY hududidan o‘tuvchi qismida olib borilgan tezkor qidiruv tadbirlari davomida, Tojikiston Respublikasining So‘g‘d viloyati Mastchox tumanidan Bekobod tumaniga oqib o‘tuvchi Dalvarzin kanali orqali oqizib yuborilgan 3 dona yelim idishdagi jami 8 kg. 381 gr. «opiy» va 59 kg. 296 gr. «gashish» moddalari borligi aniqlandi.
Shuningdek, tezkor tadbir davom ettirilib, ushbu giyohvandlik vositalarini qabul qilib olish maqsadida chegara hududiga kelgan vaqtlarida Bekobod shahri va tumanida istiqomat qiluvchi, 1985, 1989, 1996 va 1997 yillarda tug‘ilgan 4 nafar fuqaro qo‘lga olindi. Ta’kidlash lozimki, ulardan 2 nafari muqaddam sudlangan shaxslar hisoblanadi.
Hozirda ularga nisbatan Jinoyat Kodeksining 246-moddasi 2-qismi va 273-moddasi 5-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi.
Bekobod tumanida qayd etilgan yana bir holatda, «o‘zbek-tojik» davlat chegarasidan taxminan 400-500 metr uzoqlikdagi dala maydonida muqaddam noma’lum shaxslar tomonidan qoldirib ketilgan 1 dona sport sumkasi ichida 3 kg. 942 gr. «opiy» va 15 kg. 473 gr. «gashish» moddalari borligi aniqlanib, protsessual tartibda rasmiylashtirib olindi.
Hozirda holat yuzasidan Jinoyat Kodeksining 273-moddasi 5-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, giyohvandlik vositalarini qoldirib ketgan shaxslarni aniqlash bo‘yicha zarur chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.

В ходе спецопераций в двух регионах изъято 111 кг наркотиков
В Самаркандской области сотрудники правоохранительных органов задержали троих граждан Таджикистана, которые пытались ввезти в Ургутский район 10 кг 894 г опия. Злоумышленники – родные братья 1980, 1982 и 1989 годов рождения – доставили наркотики в Узбекистан обходными путями через территорию Панджикентского района Согдийской области.
В ходе дальнейшего расследования была задержана их сообщница – 42-летняя жительница Ургутского района. При обыске в ее доме было обнаружено и изъято 13 кг 85 г опия. В отношении задержанных возбуждено уголовное дело и суд избрал меру пресечения в виде заключения под стражу.
Также на территории махалли «Турон» в Бекабадском районе Ташкентской области сотрудники спецслужб предотвратили крупную контрабанду наркотиков. В ходе спецоперации было выявлено, что через водный канал Далварзин, проходящий между таджикским районом Мастчо и Бекабадом, преступники пытались переправить 8 кг 381 г опия и 59 кг 296 г гашиша в трех пластиковых контейнерах.
В момент получения груза на приграничной территории были задержаны четверо граждан Узбекистана 1985, 1989, 1996 и 1997 годов рождения. Двое из них ранее судимы. В отношении задержанных возбуждено уголовное дело по статьям 246 (ч. 2) и 273 (ч. 5) Уголовного кодекса Узбекистана, им избрана мера пресечения в виде ареста.
Еще один случай выявлен в Бекабадском районе: примерно в 400–500 метрах от границы с Таджикистаном сотрудники правоохранительных органов обнаружили спортивную сумку, в которой находилось 3 кг 942 г опия и 15 кг 473 г гашиша.
В связи с этим фактом возбуждено уголовное дело по статье 273 (ч. 5) Уголовного кодекса. Ведутся оперативные мероприятия по установлению лиц, причастных к оставлению наркотиков в данном месте.