Alisher Usmonov Namangan uchun 50 mln dollar naqd pul jo‘natdi (video)
Rossiyalik milliarder, «USM Holdings» asoschisi Alisher Usmonov Namangan viloyatidagi «Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlari ijrosi uchun 50 million dollar miqdorida mablag‘ ajratdi. Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev Namanganda bo‘lib o‘tgan faollar yig‘ilishida so‘zlagan.
«Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlari bo‘yicha Usmonov Alisher Burxonovich menga bir taklif qildiki, «Agar siz ruxsat bersangiz, o‘rtoq Prezident, 50 million dollarni «Obod qishloq» bo‘yicha Namangan viloyatiga bersam, siz shuni qanday qabul qilasiz?». Men aytdimki, bu pullarni har bir tumanga 20—25 milliard so‘mdan biz tarqatmoqchimiz. Bu pullar, ochig‘ini aytsam, Toshkentga kelib tushdi. Bu va’da emas, naqd pulni yubordi», — deb aytgan Shavkat Mirziyoyev.
«O‘zbekiston 24» telekanalida efirga uzatilgan lavhada aytilishicha, Prezident noyob loyiha sifatida Namangan shahrida Alisher Usmonov nomi bilan xalqaro biznes-markaz va biznes-maktab ochishni taklif qilgan.
«Biz bunaqa vatandoshlarimiz bilan g‘ururlanishimiz kerak. Men taklif qildim, Namangan shahrida noyob loyiha sifatida xalqaro biznes markazi va Alisher Usmonov nomi bilan zamonaviy biznesni o‘rgatadigan maktab ochiladi»,-degan davlat rahbari.

Усманов выделил 50 млн долларов для Намангана. Деньги уже поступили в Ташкент (видео)
Российский предприниматель, основатель USM Holdings Алишер Усманов пожертвовал 50 млн долларов на реализацию программы «Обод кишлок» («Благоустроенное село») и «Обод махалля» («Благоустроенная махалля»). Об этом рассказал Президент Узбекистана Шавкат Мирзиеёв во время совещания в Намангане с участием актива области, руководителей министерств и ведомств, аксакалов, предпринимателей и молодежи.
«По программам «Обод кишлок» и «Обод махалля» Усманов Алишер Бурханович сделал мне предложение: «Если вы разрешите, товарищ президент, хочу выделить 50 млн долларов на программу «Обод кишлок» Наманганской области. Как вы это воспримите?». Я сказал, что эти деньги мы хотим выделить каждому району, по 20−25 млрд сумов. Скажу открыто, что эти деньги поступили в Ташкент. Это не обещание, он отправил наличные деньги», — рассказал глава государства.
В сюжете, снятом телеканалом «Узбекистан 24» говорится, что Президент предложил в качестве уникальных проектов открыть в Намангане международные бизнес-центр и бизнес-школу имени Алишера Усманова.