«O‘zmilliybank» AJ IBM kompaniyasi bilan hamkorlik kelishuvini imzoladi
Shu kunlarda, O‘zbekiston Respublikasi hududida bo‘lib o‘tayotgan ICTWEEK UZBEKISTAN tadbiri doirasida «O‘zmilliybank» AJ va IBM kompaniyasi o‘rtasida mamlakatimiz bank tizimida raqamli texnologiyalarni rivojlantirish va joriy etishda yangi bosqichni ochadigan hamkorlik Kelishuvi (Memorandum) imzolandi.
ICTWEEK UZBEKISTAN — O‘zbekiston Respublikasida 2004 yildan buyon har yili o‘tkazib kelinayotgan axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligi bo‘lib, xalqaro tajriba almashish va respublikaning AT-sohasidagi yutuqlarni yoritib berish, shuningdek, AT-bozorining jozibadorligini xorijiy investorlarga namoyish etish uchun mukammal platforma hisoblanadi.
Kelishuv doirasida IBM kompaniyasi Sun’iy Intellekt texnologiyalarini qurish va joriy etish bo‘yicha mavjud ilg‘or tajribani «O‘zmilliybank» AJ ekspertizasi bilan birlashtirishni rejalashtirmoqda.
Sun’iy intellekt va mashinalar yordamida o‘rganish texnologiyalarini joriy etish orqali samaradorligi oshirilayotgan biznes vazifalar va servislarni tahlil qilish bo‘yicha bir qator qo‘shma seminarlar o‘tkazish, shuningdek, bank xizmatlari sifatini oshirish maqsadida zamonaviy texnologiyalardan foydalanish imkoniyatlari va samaradorligini baholash bo‘yicha sinov loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Kelishuvga muvofiq, qo‘shma sinov loyihasini (Minimal Viable Product (MVP) deb ataladigan prototip) amalga oshirish rejalashtirilgan. Uning maqsadi sun’iy intellekt va mashina yordamida o‘rganish texnologiyalaridan foydalanishning texnologik va sifatli imkoniyatlarini tasdiqlashdir.
Mamlakatimiz bank tizimi o‘zining keyingi rivojlanish bosqichiga o‘tayotganini alohida ta’kidlash lozim. Bu, albatta, ushbu sohada milliy iqtisodiy va texnologik ehtiyojlarga mos o‘zgarishlarga zamin yaratadi.
Tabiiyki, har qanday sohada bo‘lgani kabi bank tizimiga ham ilg‘or texnologiyalarning joriy etilishi, uni tubdan o‘zgartirib, ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish va turlarini ko‘paytirish, yanada yuqori bosqichga olib chiqishi, shubhasiz.
Ushbu kelishuv doirasida IBM kompaniyasi tomonidan «O‘zmilliybank» AJ uchun rejalashtirilgan vazifalar muvaffaqiyatli amalga oshirilgan taqdirda, Tomonlar hamkorlikni nafaqat 2024-2025-yillarda, balki uzoq muddatlarda ham davom ettirishga kelishib oldilar.

АО «Узнацбанк» подписало соглашение о сотрудничестве с IBM
На днях, в рамках проводимого на территории Республики Узбекистан мероприятия – ICTWEEK UZBEKISTAN, между АО «Узнацбанк» и компанией IBM было подписано Соглашение о сотрудничестве (Меморандум), которое открывает новый этап развития и внедрения цифровых технологий в банковскую систему страны.
ICTWEEK UZBEKISTAN это неделя информационно–коммуникационных технологий, которое проводится в Республике Узбекистан ежегодно с 2004 года и является идеальной площадкой для обмена международным опытом и освещения достижений в ИТ индустрии, а также для демонстрации привлекательности ИТ-рынка Республики иностранным инвесторам.
В рамках подписанного Соглашения, компания IBM планирует объединить имеющийся передовой опыт в построении и внедрении технологий Искусственного Интеллекта с экспертизой АО "Узнацбанк".
Планируется провести серию совместных семинаров для анализа бизнес задач и сервисов, эффективность которых улучшается с помощью внедрения технологий ИИ и машинного обучения, а также реализовать пилотный проект, с целью оценки возможностей и эффективности использования современных технологий, для повышения качества предоставления банковских услуг.
Далее в соответствии с Соглашением планируется реализовать совместное пилотное решение (так называемый прототип - Minimal Viable Product (MVP), целью которого является подтверждение технологических и качественных возможностей применения технологий ИИ и машинного обучения.
Необходимо отметить тот факт, что банковская система нашей страны переходит на ее следующий этап развития. Это, безусловно, создает основу для изменения данной сферы, в соответствии с национальными экономическими и технологическими потребностями.
Естественно, что, как и в любых других сферах, внедрение передовых технологий в банковскую систему кардинально меняет ее, несомненно повышая качество и увеличивая спектр предоставляемых услуг, выводя ее на более высокий уровень.
В случае если задачи, запланированные компанией IBM для АО «Узнацбанк», в рамках указанного соглашения, будут успешно реализованы, то Стороны договорились о продолжении сотрудничества не только в 2024-2025 годах, но и в более долгосрочной перспективе.