«O‘zsanoatqurilishbank» Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki ko‘magida kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirmoqda
Joriy yilning 23 iyun kuni «O‘zsanoatqurilishbank» ATB va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki o‘rtasida mahalliy ishlab chiqaruvchilar, eksportchilar hamda kichik va o‘rta biznes korxonalarini moliyalashtirish uchun 40 mln. AQSh dollariga teng kredit liniyasi ajratilish bo‘yicha qarz bitimi imzolandi.
Mazkur bitim «O‘zsanoatqurilishbank» ATBga respublikamiz bo‘ylab joylashgan bo‘linmalarining keng tarmog‘i orqali YeTTB kredit liniyasi mablag‘larini tadbirkorlik sub’yektlari loyihalariga yo‘naltirish imkonini berib, koronavirus pandemiyasi sharoitida ularni moliyaviy qo‘llab-quvvatlashni kengaytirishga xizmat qiladi.
«O‘zsanoatqurilishbank» ATB va YeTTB o‘rtasida hamkorlikning faol bosqichi 2019 yilda boshlangan bo‘lishiga qaramay, bu banklar o‘rtasidagi uchinchi bitim hisoblanadi. Bugungi kunga qadar «O‘zsanoatqurilishbank» ATB YeTTBning «Savdoni rivojlantirishga ko‘maklishish dasturi» doirasida emitent va tasdiqlovchi bank sifatida ishtirok etish hamda «Revolver kreditini ajratish bo‘yicha» bitimlar doirasida bank mijozlarining eksport-import amaliyotlarini moliyalashtirib kelayotgan edi.
Bundan tashqari, YeTTB bankni xususiylashtirishga tayyorlash, g‘aznachilik amaliyotlarini takomillashtirish hamda xodimlar malakasi va mijozlar moliyaviy savodxonligini oshirish masalalari yuzasidan bankka maslahatlar beradi.
Ma’lumot uchun: Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki 1991 yilda ta’sis etilgan. 65 ta mamlakat, Yevropa Ittifoqi va Yevropa investitsiya banki YeTTBning aksiyadorlari hisoblanadi. YeTTB bank tizimlarini isloh qilish, narxlarni liberallashtirish, xususiylashtirish, zarur me’yoriy-huquqiy bazani shakllantirish, malakali maslahat berish, kasbiy tayyorgarlik va texnik ko‘nikmalarga o‘rgatish hamda yirik investitsiyalarni xususiy va davlat sektoriga taqdim etish kabi tadbirlarda faol ishtirok etadi.

«Узпромстройбанк» наращивает поддержку МСБ благодаря Европейскому банку реконструкции и развития
23 июня 2020 года АКБ «Узпромстройбанк» и Европейский банк реконструкции и развития подписали заёмное соглашение, подразумевающее выделение ЕБРР кредитной линий в размере 40 млн. долл. для финансирования отечественных производителей, экспортеров и предприятий малого и среднего бизнеса.
Данное соглашение позволит АКБ «Узпромстройбанк» через обширную сеть своих подразделений расположенных во всех регионах Республики Узбекистан, направить финансовые средства по линии ЕБРР на наиболее востребованные проекты малого бизнеса по всей стране, способствуя достижения ими поставленных целей в условиях пандемии коронавируса.
Несмотря на то, что активная фаза сотрудничества между АКБ «Узпромстройбанк» и ЕБРР началась только в 2019г, это уже 3 соглашение между банками, активное сотрудничество между которыми ведется в сфере торгового финансирования, финансирования экспортно-импортных операций как клиентов банка, так и в качестве подтверждающего банка под кредитные гарантии ЕБРР.
Кроме того, ЕБРР консультирует банк по вопросам приватизации, совершенствования казначейских операций, управления активами и пассивами, а также повышения квалификации сотрудников и финансовой грамотности клиентов.
Для справки: Европейский банк реконструкции и развития был учрежден в 1991 году. Акционерами ЕБРР являются 65 страны, Европейский союз и Европейский инвестиционный банк. Банк активно участвует в таких мероприятиях, как реформирование банковских систем, либерализация цен, приватизация, формирование надлежащей нормативно-правовой базы, квалифицированное консультирование, профессиональная подготовка и передача технических навыков, а также предоставление крупных инвестиций в частный и государственный сектор.