O‘zsanoatqurilishbank tomonidan SAP texnologiyalariga asoslangan «Budjetlashtirish» tizimi joriy etildi
Joriy yilning 10 may kuni poytaxtimizdagi «Intercontinental Tashkent» xalqaro biznes markazida O‘zsanoatqurilishbank tomonidan SAP texnologiyalari asosida ishlab chiqilgan yirik loyiha – «Budjetlashtirish» tizimining taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi, xalqaro auditorlik tashkilotlari va tijorat banklari vakillari, jurnalistlar hamda blogerlar ishtirok etdi.
Prezidentimizning 2020 yil 12 maydagi «2020-2025 yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasining bank tizimini isloh qilish strategiyasi to‘g‘risida»gi farmonida sohani zamonaviy axborot texnologiyalari asosida raqamlashtirishga qaratilgan qator vazifalar belgilangan.
O‘zsanoatqurilishbank faoliyatini xalqaro ekspertlar ko‘magida transformatsiya qilish jarayonida ushbu topshiriqlar ijrosiga alohida e’tibor qaratildi. Yangi moliyaviy modellar va ular asosida bank biznesini samarali boshqarishga qaratilgan loyihalar ishga tushirildi.
Xususan, Germaniyaning ilg‘or SAP dasturi negizida yaratilgan «Budjetlashtirish» tizimi shular sirasiga kiradi.
Tizim biznes bo‘linmalar va bank mahsulotlari budjetini tuzish hamda monitoring qilish, bank resurslari bo‘yicha transfert bahoni shakllantirish, xarajatlarni bank mahsulotlari bo‘yicha taqsimlash kabi yo‘nalishlarni o‘z ichiga oladi.
Loyihani tatbiq etishda yetakchi xalqaro kompaniyalardan ham mutaxassislar jalb qilinib, ular moliyaviy menejment metodologiyasini ishlab chiqish va moliyaviy dasturlashtirishni amalga oshirish yo‘nalishida yaqindan yordam berdi.
Taqdimot marosimida «Budjetlashtirish» tizimini joriy etish bosqichlari, bu borada xalqaro tajribadan foydalanilganlik darajasi, dastur imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Ta’kidlanganidek, tizim bank moliyaviy ko‘rsatkichlari o‘zgarishining ichki va tashqi omillarini tahlil qilish, daromadligini oshirishning barqaror manbalarini aniqlash, har bir bank mahsuloti va sotuv nuqtalari bo‘yicha muassasa foydasini rejalashtirish, tarmoqlar moliyaviy holatini to‘g‘ri baholash orqali ular faoliyatini optimallashtirish, xarajatlar hajmini qat’iy nazoratga olish va optimallashtirish, bank biznesiga resurslarni to‘g‘ri taqsimlash kabi imkoniyatlar beradi.
Shuningdek, «Budjetlashtirish» tizimi mijozga yo‘naltirilgan shaffof bank mahsulot va xizmatlarni yaratishni qo‘llab-quvvatlaydi, ular tannarxini pasaytirish zaruratini aniqlaydi, kam rentabelli mahsulotlarni rivojlantirish yo‘nalishlarini belgilaydi.
– Loyihani amalga oshirish jarayonida har bir yo‘nalishga alohida yondashildi, – deydi «O‘zsanoatqurilishbank» ATB Buxgalteriya hisobi va moliyaviy menejment departamenti direktori Oybek Vohidov. – Xususan, bank biznes yo‘nalishi va mahsulotlari uchun yagona budjet modellarini amalga oshirishda «SAP Business Planning and Consolidation» dasturidan, bank mahsulotlari bo‘yicha xarajatlarni taqsimlash, transfer narxlarni belgilash modellarini joriy yetish uchun «SAP Profitability and Performance Management» dasturidan, moliyaviy ko‘rsatkichlarning vizualizatsiyasini ishlab chiqish maqsadida esa, «SAP BO Web Intelligence» dasturidan foydalanildi.
Tadbir so‘ngida mehmonlar e’tiboriga bank biznesini samarali boshqarishda istiqboldagi rejalar ham namoyish etildi.

Узпромстройбанком внедрена система «Бюджетирование» на основе технологий SAP
10 мая текущего года в столичном международном бизнес-центре «Intercontinental Tashkent» Узпромстройбанком проведена презентация крупного проекта, разработанного на основе технологий SAP – системы «Бюджетирование». В мероприятип приняли участие представители Центрального банка Республики Узбекистан, Международной финансовой корпорации, международных аудиторских организаций и коммерческих банков, журналисты и блогеры.
В Указе Президента страны от 12 мая 2020 года о Стратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан в 2020–2025 годах определен ряд задач, направленных на цифровизацию сферы на основе современных информационных технологий.
В процессе трансформации деятельности Узпромстройбанка при содействии международных экспертов уделено особое внимание исполнению данных поручений. Задействованы новые финансировые модели и на их основе проекты, направленные на эффективное управление банковского бизнеса.
В частности, система «Бюджетирование» создана на базе передовой немецкой программы SAP.
Система вбирает в себя такие направления, как составление и осуществление мониторинга бюджета бизнес-структур и банковской продукции, формирование трансфертной оценки по банковским ресурсам, распределение расходов по банковским продуктам.
К реализации проекта привлечены также специалисты ведущих международных компаний, которые оказали тесное содействие в направлении разработки методологии финансового менеджмента и осуществления финансового программирования.
На презентации представлена подробная информация об этапах внедрения системы «Бюджетирование», уровне внедрения международного опыта в этом направлении, возможностях программы.
Отмечалось, что система создает возможность для анализа внутренних и внешних факторов изменения финансовых показателей банка, выявления устойчивых источников увеличения дохода, планирования прибыли учреждения по каждому банковскому продукту и точкам продаж, оптимизации деятельности отраслей путем оценки правильности их финансового положения, строгого контроля и оптимизации объема расходов, правильного распределения ресурсов в банковский бизнес.
Также система «Бюджетирование» поддерживает создание клиентоориентированных прозрачных банковских продуктов и услуг, выявляет необходимость снижения их себестоимости, определяет направления развития низкорентабельной продукции.
– В процессе реализации проекта сделан особый подход к каждому направлению, – сказал директор Департамента бухгалтерского учета и финансового менеджмента АКБ «Узпромстройбанк» Ойбек Вохидов. – В частности, в осуществлении единых бюджетных моделей для направлений и продуктов банковского бизнеса использована программа «SAP Business Planning and Consolidation», для распределения расходов по банковским продуктам, внедрения моделей определения трансферных цен – программа «SAP Profitability and Performance Management», для разработки визуализации финансовых показателей – программа «SAP BO Web Intelligence».
В завершении мероприятия вниманию участников были также представлены перспективные планы в эффективном управлении банковским бизнесом.