Sariosiyoda yangi GESga tamal toshi qo‘yildi
Mamlakatimizda qayta tiklanuvchi energiya manbalari ko‘paytirilmoqda. Jumladan, gidroenergetikada bir oqim orqali ko‘p marta «yashil energiya» hosil qilish mumkin, deb xabar bermoqda davlat rahbarining matbuot xizmati.
Shu bois Prezidentimizning 2017 yil 17 oktyabrdagi qaroriga muvofiq, To‘palang daryosida kichik elektr stansiyalari ham qurildi. Xususan, 2020 yil dekabrda 37 megavattli «Zarchob-1» hamda 2021 yil sentyabrda 38 megavattli «Zarchob-2» GESlari ishga tushirildi. Bugungi kunda ularda 48 mingta xonadonga yetadigan elektr energiyasi hosil qilinmoqda.
Daryoning quyi qismida yana bir kichik GES – «Zarchob-3» loyihalashtirildi. Davlatimiz rahbarining tashrifi chog‘ida uning qurilishiga tamal toshi qo‘yildi.
Uning quvvati 16 megavatt bo‘ladi va yiliga 70 million kilovatt/soat ekologik toza elektr energiyasi ishlab chiqariladi. U tabiiy va qayta tiklanuvchanligi bilan ahamiyatli. Shuningdek, boshqa quvvatlar asosan kunduz kuni ishlab chiqarilgani bois, bu yo‘nalish energetika tizimida rostlovchi vazifasini ham o‘taydi. Olinadigan elektr tannarxi ham boshqa manbalarga nisbatan ancha arzon.
Hozirgi tizim bo‘yicha, daryo suvi maxsus bosim ostida avval To‘palang GESiga yo‘llanadi. Undan keyin bir biridan uncha uzoq bo‘lmagan Zarchob stansiyalaridagi parraklarni aylantiradi.
Shuningdek, xususiy sektor tomonidan mikro GESlar barpo etishga ham keng imkoniyat berilmoqda. Buning uchun huquqiy, iqtisodiy sharoitlar yaratilgan. Jumladan, kichik va mikro GESlarni qurish istagidagi tadbirkorlarga yerlarni 20 yil muddatga ijaraga berish, ular ishlab chiqargan elektrni davlat tomonidan kafolatli sotib olish tizimi joriy qilingan.

В Сарыасийском районе стартовало строительство малой гидроэлектростанции
В нашей стране растет количество возобновляемых источников энергии. В частности, в гидроэнергетике можно многократно производить «зеленую» энергию на базе потока одной реки.
Поэтому в соответствии с постановлением Президента от 17 октября 2017 года на реке Тупаланг начато строительство малых электростанций. В частности, в декабре 2020 года были введены в эксплуатацию гидроэлектростанции «Зарчоб-1» мощностью 37 МВт, а в сентябре 2021 года — «Зарчоб-2» на 38 МВт. Сегодня они производят достаточно электроэнергии для 48 тысяч домохозяйств.
Еще одна малая ГЭС – «Зарчоб-3» была спроектирована в нижнем течении реки. Первый камень в его строительство был заложен сегодня в ходе визита главы нашего государства.
Станция будет иметь мощность 16 мегаватт и производить 70 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год. Это экологически чистая и возобновляемая энергия. Также, поскольку другие мощности в основном генерируют электричество в дневное время суток, гидроэнергетика выполняют функцию нормализации энергобаланса. Стоимость электроэнергии также намного дешевле по сравнению с другими источниками.
Согласно действующей системе, речная вода под специальным давлением сначала направляется на Тупалангскую ГЭС. Потом поток будет крутить турбины на станциях Зарчоб, которые находятся недалеко друг от друга.
Кроме того, предоставляются широкие возможности частному сектору для строительства микро ГЭС. Для этого созданы правовые и экономические условия. В частности, внедрена 20-летняя аренда земли предпринимателями, желающими построить малые и микро ГЭС, а также система гарантированной закупки государством производимой ими электроэнергии.