O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-iyun kuni Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Suma Chakrabarti boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston bilan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki o‘rtasidagi sheriklik munosabatlari izchil rivojlanib, o‘zaro manfaatli hamkorlik jadallashayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Oxirgi ikki yilda ushbu nufuzli xalqaro moliyaviy institut rahbari mamlakatimizga uchinchi bor tashrif bilan kelgani o‘zaro almashinuvlar faollashganidan dalolat beradi.
O‘tgan yil oktyabr oyida bankning O‘zbekiston bo‘yicha mamlakat strategiyasi qabul qilindi. YeTTB ekspertlari ko‘magida mamlakatimizning energetika, bank va moliya sohalari, kapital bozorini rivojlantirish va mamlakatimizda raqobat muhitini yaxshilash bo‘yicha islohotlar ishlab chiqilmoqda va amalga oshirilmoqda.
Qo‘shma loyihalar portfeli kengaymoqda. Zayom kelishuvlari imzolanib, qiymati jami 600 million dollardan ziyod kredit mablag‘larini jalb etgan holda mamlakatimiz hududlarida energetik va kommunal infratuzilmani modernizatsiya qilish bo‘yicha ustuvor investitsiya loyihalari tayyorlanmoqda. Xususiy sektor loyihalariga 100 million dollardan ziyod investitsiya kiritildi.
Bundan tashqari, umumiy qiymati 800 million dollarga yaqin bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga ega istiqbolli dastur va loyihalar ishlab chiqilmoqda.
YeTTBning Toshkent shahridagi vakolatxonasi faol ishlamoqda, uning Andijon shahrida va mamlakatimizning boshqa hududlarida filiallarini ochish rejalashtirilgan.
Uchrashuvda amaliy hamkorlikni rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari, jumladan, mamlakatimizda investitsiya loyihalarini va kreditlarni o‘zlashtirishni tezlashtirish, iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishga, qulay ishbilarmonlik va investitsiya muhitini shakllantirishga ko‘rsatilayotgan ko‘makni kengaytirish masalalari batafsil ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Xorijiy investorlar kengashini tashkil etish va uning birinchi majlisiga tayyorgarlik ko‘rish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
YeTTB rahbari samimiy qabul uchun Prezidentimizga minnatdorlik bildirib, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning sur’ati, ko‘lami va amaliy natijalarini yuksak baholadi.
Suma Chakrabarti Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining O‘zbekiston Respublikasi bilan ko‘p qirrali sheriklikni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va davom ettirish borasida intilishi qat’iy ekanini ta’kidladi.

Шавкат Мирзиёев принял президента Европейского банка реконструкции и развития
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 июня принял делегацию Европейского банка реконструкции и развития во главе с его президентом Сумой Чакрабарти.
Тепло приветствуя гостей, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил динамично развивающиеся партнерские отношения и набирающее обороты взаимовыгодное сотрудничество между Узбекистаном и Европейским банком реконструкции и развития.
Подтверждением активизации взаимных обменов является третий за последние два года визит главы авторитетного международного финансового института в нашу страну.
В октябре прошлого года принята страновая Стратегия банка по Узбекистану. При поддержке экспертов ЕБРР сегодня ведется разработка и реализация реформ в энергетическом, банковском и финансовом секторах, в области развития рынка капитала и улучшения конкурентной среды в нашей стране.
Увеличивается портфель совместных проектов. Подписаны заемные соглашения и ведется подготовка приоритетных инвестиционных проектов по модернизации энергетической и коммунальной инфраструктуры в регионах республики с привлечением кредитов на сумму более 600 миллионов долларов. Вложены инвестиции в проекты частного сектора на сумму свыше 100 миллионов долларов.
Кроме того, осуществляется проработка перспективных социально значимых программ и проектов на сумму порядка 800 миллионов долларов.
Активную деятельность ведет представительство Европейского банка в Ташкенте, запланировано открытие его филиалов в Андижане и других регионах страны.
В ходе встречи предметно рассмотрены основные направления развития практического взаимодействия, в том числе вопросы ускорения инвестиционных проектов и освоения кредитов, расширения оказываемого содействия в продвижении экономических реформ, формировании благоприятной деловой среды и инвестиционного климата в стране.
Особое внимание уделено созданию и подготовке первого заседания Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан.
Глава ЕБРР искренне поблагодарил Президента нашей страны за теплый прием и дал высокую оценку темпам, масштабам и практическим результатам проводимых в стране социально-экономических реформ.
От имени Европейского банка реконструкции и развития Сума Чакрабарти подтвердил приверженность продолжению всемерной поддержки и многопланового партнерства с Республикой Узбекистан.