Buxoroda Turkiya sog‘liq bilimlari universiteti filiali va klinikasi ochiladi
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov mamlakatimizga tashrif buyurgan Turkiya Sog‘liq bilimlari universiteti rektori, professor Jevdet Erdol boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv o‘tkazdi. Mamlakatimizning tibbiyot oliy o‘quv yurtlari rektorlari ishtirok etgan muloqotda tibbiy ta’lim sohasida aloqalarni yanada kengaytirish va rivojlantirish, hamkorlikda ilmiy-ma’rifiy tadbirlarni o‘tkazish imkoniyatlari muhokama qilindi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi xabar berdi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston tibbiyot oliy o‘quv yurtlari hamda Turkiya Sog‘liq bilimlari universiteti o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumlari imzolandi. Jumladan, tomonlar bakalavr va magistrantlarning akademik almashinuvini tashkil etish, professor-o‘qituvchilar va doktorantlar uchun malaka oshirish, turk universitetining filiali bazasidagi shifoxonalarda yozgi amaliyot o‘tash va qo‘shma tadqiqot loyihalarini amalga oshirish borasida qator kelishuvlarga erishdi.
Bundan tashqari, 2019/2020 o‘quv yilida Buxoro davlat tibbiyot instituti bazasida Turkiya Sog‘liq bilimlari universiteti qoshidagi Oliy tibbiyot maktabining filialini tashkil etish to‘g‘risida kelishuvga erishildi. Buxoro davlat tibbiyot instituti hududida mazkur tibbiyot universitetining klinikasi ham ochiladi.

В Бухаре откроются филиал и клиника Турецкого университета медицинских знаний
Министр здравоохранения Узбекистана Алишер Шадманов встретился с пребывающей в нашей стране делегацией Турции во главе с ректором Университета медицинских знаний профессором Джевдетом Эрдолом. Об этом сообщил отдел по связям с общественностью Министерства здравоохранения.
В ходе встречи, где также участвовали ректоры медицинских вузов нашей страны, были обсуждены вопросы расширения и развития связей в области медицинского образования, возможности проведения совместных научно-образовательных мероприятий.
Итогом встречи стало подписание меморандумов о взаимопонимании между турецким вузом и рядом медицинских высших образовательных учреждений Узбекистана. Стороны договорились о реализации академического обмена студентами бакалавриата и магистратуры, стажировки профессорско-преподавательского состава и докторантов, прохождении летней производственной практики на базе аффилированных больниц турецкого университета, проведении совместных исследовательских проектов.
Кроме этого достигнута договоренность о создании в 2019/2020 учебном году на базе Бухарского государственного медицинского института филиала высшей медицинской школы при Турецком университете медицинских знаний. На территории нового кампуса Бухарского государственного медицинского института планируется открыть клинику турецкого университета.
Основанный в 1903 году данный вуз является единственным специализированным медицинским университетом Турции и одним из ведущих образовательных учреждений Европы.